2-1990-2008
РІШЕННЯ
іменем України
12 вересня 2008р. м.Селидове
Селидівський міський суд Донецької області в складі:
- головуючого судді Богомолової Ю.І.
- при секретарі Чалої А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом
ОСОБА_1 до Першої Селидівської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
У липні 2008р.ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Першої Селидівської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що встановлений законом строк для прийняття спадщини нею пропущений з поважних причин.
У судовому засіданні позивач підтримала позов, в обґрунтування якого зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_2. Після його смерті залишилась спадщина, яка складається з житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати - ОСОБА_3. Вона доглядала мати до дня її смерті. Оскільки мати тяжко хворіла після смерті батька, вона була не в змозі вчасно звернутися до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Одразу після смерті матері вона терміново поїхала до Росії, щоб доглядати свою рідну тітку, яка перенесла тяжку операцію та довго хворіла, тому вона не мала змоги вчасно звернутися до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину і тим самим прострочила строки звернення за спадщиною. Тому вона звернулася до суду із позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідач у судове засідання не з'явився, але направив суду лист, в якому просив суд розглянути справу без участі його представника. З позовом згодний.
Вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд, в межах заявлених позовних вимог (ст. 11 ЦПК України), встановив наступне.
02 червня 2001р. помер ОСОБА_2, що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 05.06.2001р. виданого відділом реєстрації актів громадського стану Селидівського міського управління юстиції, актовий запис № 170.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3, що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 від 02.04.2003р. виданого відділом реєстрації актів громадського стану Селидівського міського управління юстиції Донецької області, актовий запис № 123.
Батьками ОСОБА_1, як свідчить свідоцтво про народження НОМЕР_3 від 16.11.1962р. актовий запис № 376, є ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_4 від 14.08.1982р. , виданого відділом РАГЦ м.Селидове, Донецької області - ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_4 та їй було присвоєно прізвище Краснопер.
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу НОМЕР_5 - 17.06.2008р. між ОСОБА_4. та ОСОБА_1 було розірвано шлюб.
Згідно довідки №199 КП “Комунсервіс” від 07.07.2008р. батько ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 з 06.03.1972р. до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 та був власником будинку.
Згідно повідомлення Селидівського БТІ - будинок за адресою: АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2, згідно інвентаризаційних данних. Правовстановлюючі документи на вищевказаний жилий будинок раніше не оформлялися.
Згідно із технічним паспортом на будинок, власником будинку АДРЕСА_1 є ОСОБА_2.
Відповідно до приписів Цивільного кодексу України (ст. 1268, 1269) спадкоємець за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати у строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України), до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Заслухав в судовому засіданні пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, законодавство, що регулює дані правовідносини, суду вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною третьою ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Ст. 1261 ЦК України передбачає, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя який його пережив та батьки.
З наведених підстав суд вважає за необхідне визначити за позивачем в порядку спадкування за законом після смерті батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 право власності на спадщину, яка складається з будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 60 ЦПК України докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлений ОСОБА_1 позов є обґрунтованим і визнається таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1261, 1296 ЦК України, ст. ст. 11, 60, 213-215 ЦПК України суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Подовжити ОСОБА_1 строк для прийняття спадщини, пропущений з поважної причини, визначивши їй додатковий строк - 6 місяців (з дня набрання чинності рішення суду) для подання нею до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
Заяву про апеляційне оскарження на рішення суду до Апеляційного суду Донецької області може бути подано через Селидівський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя