Судове рішення #28619868

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


12 березня 2013 р. Справа № 2а/0470/2626/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бондар М.В.,

при секретарі Салюк Л.Ю.,

за участю:

прокурора Несеврі Д.С.,

представника позивача Стратій А.М.,

представників третіх осіб Фоменко О.Л., Антощенко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області до Перещепинського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, треті особи: Новомосковський міський відділ Головного управління внутрішніх справ України у Дніпропетровській області, виконавчий комітет Перещепинської міської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, про визнання діяльності такою, що не відповідає закону, припинення діяльності, -


ВСТАНОВИВ:


Новомосковський міжрайонний прокурор (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Перещепинського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону (далі - Перещепинське МГФ з ОГП і ДК, відповідач), треті особи: Новомосковський міський відділ Головного управління міністерства внутрішніх справ України у Дніпропетровській області (далі - Новомосковський міський відділ ГУМВС України у Дніпропетровській області), виконавчий комітет Перещепинської міської ради Новомосковського району Дніпропетровської області (далі - виконком Перещепинської міської ради), в якій просить:

- визнати діяльність Перещепинського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону такою, що не відповідає вимогам Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону»;

- прийняти рішення про припинення діяльності Перещепинського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону шляхом примусового розпуску.

В обґрунтування позову зазначено, що після створення Перещепинського МГФ з ОГП і ДК відділом міліції та виконавчим комітетом Перещепинської міської ради були вжиті заходи до залучення громадського формування до охорони громадського порядку у відповідності з вимогами Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» від 22.06.2000 року № 1835-ІІІ (далі - Закон № 1835). Не зважаючи на роботу, проведену з метою залучення об'єднання громадян до охорони громадського порядку, Перещепинське МГФ з ОГП і ДК не приступило до виконання своїх статутних обов'язків з охорони громадського порядку у встановлений законодавством спосіб, визначило сферою своєї діяльності дії по зупиненню транспортних засобів на автошляхах області та перевірці токсичності відпрацьованих газів двигунів автомобілів, які переважно належать мешканцям інших областей і країн. Свою діяльність Перещепинське МГФ з ОГП і ДК здійснює на власний розсуд, всупереч вимогам Закону № 1835, не узгоджуючи її з органами внутрішніх справ, виконавчої влади та місцевого самоврядування. З часу реєстрації Перещепинського МГФ з ОГП і ДК, з січня 2004 року, склад громадського формування неодноразово змінювався, але нові члени правову та спеціальну підготовку у відділі внутрішніх справ не проходили, заліки у них не приймались, відповідні сертифікати не видавались. Термін дії посвідчень членів громадського формування закінчився у 2005 році, нові посвідчення виконавчим комітетом Перещепинської міської ради не видавались. Члени громадського формування з охорони громадського порядку допускають порушення громадського порядку та притягаються до адміністративної відповідальності, зупиняють на автошляхах області автомобільний транспорт, створюючи небезпеку дорожньому руху, сприяють стягненню грошових коштів за незаконні послуги, чим порушують конституційні права громадян, підривають авторитет правоохоронних органів. У зв'язку з викладеним, діяльність Перещепинського МГФ з ОГП і ДК підлягає припиненню шляхом примусового розпуску. Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, за адресою реєстрації та адресою місцезнаходження відповідача, зазначеними в позовній заяві, судом були направлені повістки про виклик, проте конверти повернулись до суду з відміткою поштового відділення про повернення «за закінченням терміну зберігання». Згідно до ч. 11 ст.35 КАС України відповідач вважається належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи. На підставі ч. 4 ст. 128 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача. Представником відповідача були надані суду письмові заперечення, в обгрунтування яких зазначено, що виконком Перещепинської міської ради був зобов`язаний сприяти Перещепинському МГФ з ОГП і ДК в охороні громадського порядку, спільно з органами внутрішніх справ організовувати діяльність громадського формування з охорони громадського порядку шляхом залучення його членів до проведення патрулювання та інших спільних заходів, але виконком самоусунувся від виконання цих обов`язків. Відповідач також зазначає, що виконкомом Перещепинської міської ради жодного разу не повідомлено керівництво фомрування про форму та періодичність звітування. Жодна посадова особа органу державної влади не виявила бажання до присутності на загальних зборах Перещепинського МГФ з ОГП і ДК. Відповідач ззаначає, що з 2006 року виконкомом Перещепинської міської ради нові посвідчення членам громадського формування не видавались з причин грубого порушення вимог ст. 20 Закону № 1835 з боку виконачого комітету та органу місцевого самоврядування, які зобов'язані здійснювати контроль за діяльністю громадського формування, реєстрацію статуту якого вони здійснили. Відповідач вказує також на те, що створення власного одягу не протирічить жодній вимозі діяючого законодавства України. 10.01.2005 року та 20.05.2005 року начальником Перещепинського міського відділу міліції затверджувались звіти «Про роботу Перещепинського МГФ з ОГП і ДК». Керівництво Перещепинського МГФ з ОГП і ДК неодноразово зверталось до керівництва Новомосковського РВ УМВС України у Дніпропетровській області та УДАІ МВС України в Дніпропетровській області з пропозиціями щодо надання допомоги з питань охорони громадського порядку, проте отримали відповіді, що відповідачем за 2005-2006 роки не виконувались вимоги Закону № 1835 та відмовлено у взаємодії. Відповідач вважає, що притягнення членів громадського формування до адміністративної відповідальності не може бути підставою для припинення діяльності громадського офрмування, оскільки питання перебування в громадському формуванні вирішується відповідно до затвердженого статуту. Так чином, відповідач вважає, що позовна заява подана без законних на те підстав, а тому не підлягає задоволенню.

Представники третіх осіб в судовому засіданні доводи, викладені в позові, підтвердили, позовні вимоги підтримали, та просили суд їх задовольнити.

Дослідивши письмові докази по справі, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та третіх осіб, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що Перещепинське МГФ з ОГП і ДК зареєстровано як юридична особа 23.01.2004 року виконкомом Перещепинської міської ради за видом діяльності - проведення розслідувань та забезпечення безпеки.

Рішенням виконавчого комітету Перещепинської міської ради від 23.01.2004 року № 4 зареєстровано статут Перещепинського МГФ з ОГП і ДК.

На загальних зборах громадського формування від 13.05.2006 року прийнято рішення про перейменування Перещепинського МГФ з ОГП і ДК в Перещепинське МГФ з ОГП і ДК «Екос», проте державна реєстрація змін до установчих документів відповідачем не проведена.

Правовий статус громадських формувань з охорони громадського порядку визначається Законом № 1835.

Статтею 3 Закону №1835 визначено, що громадські формування створюються і діють, дотримуючись принципів гуманізму, законності, добровільності, дотримання прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, рівноправності членів цих формувань.

Відповідно до ст. 9 Закону №1835 основними завданнями громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону є: у сфері охорони громадського порядку: надання допомоги органам внутрішніх справ у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним проступкам і злочинам; інформування органів та підрозділів внутрішніх справ про вчинені або ті, що готуються, злочини, місця концентрації злочинних угруповань; сприяння органам внутрішніх справ у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань; участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушенням неповнолітніх.

Стаття 11 Закону №1835 визначає, що громадські формування проводять свою діяльність шляхом спільного патрулювання разом з працівниками органів внутрішніх справ, прикордонниками, виставлення постів на вулицях, майданах, залізничних вокзалах, в аеропортах, морських і річкових портах, у місцях компактного проживання громадян, розташування підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, а також у місцях можливої появи порушників кордону в межах району, що контролюється Прикордонними військами України, прикордонної смуги; участі в забезпеченні охорони громадського порядку під час проведення масових заходів, погоджених у випадках, передбачених законом, з виконавчими органами місцевого самоврядування; проведення разом з прикордонниками огляду на маршрутах можливого руху порушників державного кордону, місць їх укриття, транспортних засобів, суміжної з державним кордоном місцевості з метою встановлення причин та умов перебування невідомих осіб, а також участь у заходах правоохоронних органів, спрямованих на боротьбу з окремими видами правопорушень.

Судом встановлено, що Новомосковським міжрайонним прокурором було проведено перевірку, під час проведення якої було встановлено, що Перещепинське МГФ з ОГП і ДК не виконує покладені законом та Статутом формування обов'язки, а саме: з 2004 року по теперішній час участь у забезпеченні охорони громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним правопорушенням і злочинам на закріпленій території дане об'єднання громадян не приймало, у зазначений період не співпрацювало з відділом міліції та виконавчим комітетом Перещепинської міської ради.

В судовому засіданні досліджені копії листів Перещепинської міської ради до голови Новомосковської міськради від 12.05.2005 року № 1-8-130, до Новомосковського міжрайонного прокурора від 20.12.2010 року № 2/17-514, Новомосковського МВ ГУМВС України в Дніпропетровській області до Новомосковського міжрайонного прокурора від 13.12.2010 року № 23183 з вимогами про вжиття заходів щодо припинення незаконної діяльності формування; довідки щодо проведених Новомосковським МВ заходів з припинення незаконної діяльності членів Перещепинського МГФ з ОГП і ДК; протоколів про адміністративні правопорушення, складених щодо членів Перещепинського МГФ з ОГП і ДК, постанов про відмову у порушенні кримінальних справ, вироки Новомосковського міськрайонного суду та інші долучені до матеріалів справи докази, якими зафіксовані факти вчинення відповідачем та його членами діяльності, яка не передбачена Законом №1835 та Статутом.

Відповідно до ст. 20 Закону №1835 контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Органи, що проводять реєстрацію зазначених громадських формувань, здійснюють контроль за дотриманням ними вимог положення (статуту). Представники цих органів мають право спостерігати за проведенням громадськими формуваннями заходів, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.

Відповідно до п.1.2 Розділу 1 Статуту Перещепинського МГФ з ОГП і ДК метою діяльності громадського формування є сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Прикордонним військам та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захист життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також урятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій.

Відповідно до Розділу 2 Статуту, основними завданнями формування є: надання допомоги органам внутрішніх справ у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним правопорушенням і злочинам; інформування органів та підрозділів внутрішніх справ про вчинені або ті, що готується злочини, місця зосередження злочинних угруповань; сприяння органам внутрішніх справ у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань; участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх; у разі виникнення надзвичайних ситуацій надання допомоги особам, які потерпілі від нещасних випадків чи порушень, участь у рятуванні людей і майна, підтримання громадського порядку.

Відповідно до ст. 13 Закону №1835 та пункту 1 Розділу 7 Статуту члени громадського формування з охорони громадського порядку зобов'язані брати активну участь в охороні громадського порядку і припиненні адміністративних правопорушень і злочинів та запобіганні їм.

Таким чином, під час перевірки було встановлено, що Перещепинське МГФ з ОГП і ДК не виконує свої обов'язки, визначені Законом №1835 та Статутом, для виконання яких відповідач і зареєстрований як громадське формування, тобто порушує вимоги чинного законодавства.

Згідно зі ст. 8 Закону №1835 діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону. У разі порушення громадським формуванням вимог чинного законодавства щодо його діяльності за заявою реєструючого органу або прокурора його діяльність може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку.

Такі ж самі положення містить і Розділ 12 Статуту формування.

Відповідно до ч. 4 ст. 50 КАС України - громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень, зокрема: про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги Новомосковського міжрайонного прокурора про припинення діяльності Перещепинського МГФ з ОГП і ДК шляхом примусового розпуску обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -


ПОСТАНОВИВ:


Адміністративний позов задовольнити.

Визнати діяльність Перещепинського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону такою, що не відповідає вимогам Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону».

Припинити діяльність Перещепинського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону шляхом примусового розпуску.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 15 березня 2013 року.


Суддя М.В. Бондар



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація