Справа № 22-9651/2006 р. Головуючий у 1 інстанції Нікішин Ю.В.
Категорія 21 Доповідач Санікова О.С.
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМУКРАЇНИ
7 листопада 2006 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого Курило В.П.
суддів: Санікової О.С, ПІамрило Л.Г.
при секретарі Личкатій В.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Совєтського районного суду м.Макіївки Донецької області від 28 серпня 2006року за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі м.Макіївки про визначення стажу і середнього заробітку для
перерахунку пенсії, - .
В СТАНОВ ИВ:
В липні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом, до управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки, посилаючись на ге, що у грудні 2004 року він надав в управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки довідку про заробіток за 1969-1973 роки для перерахунку його пенсії, яка була призначена йому у 1986 році. На підставі поданої довідки Управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки визначило його заробітну. плату по Закону України „Про загальнообов'язкове державне. пенсійне страхування" помісячно, а не за п'ять років відповідно до Закону СРСР про державні пенсії 1956 року, який діяв в період призначення йому пенсії і як то передбачено ч.І ст.43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в якій зазначено, що заробітна плата визначається по раніше діючому пенсійному законодавству. Зазначені порушення призвели до того, що були порушені його права, оскільки не всі види виплат увійшли в розрахунок пенсії, а саме: вислуга років, річна і квартальйа премії.
В серпні 2006 року ОСОБА_1. звернувся з додатковою позовною заявою, в.якій просив вважати стаж по трудовому каліцтву з 1 січня 2004 року; вважати перерахунок по додатково' наданій довідці за рішенням КТС г/у „Донбас" за 1969-1970 з 1 січня 2004 року; вважати середньомісячну зарплату за 5 років'' за 1969-1973 роки в сумі 273,18 російських рублів щомісячною зарплатою за даний період; зобов'язати здійснити перерахунок по індексації з урахуванням нової пенсії за 2005 і 2006 роки: зобов'язати відповідача здійснити перерахунок по стажу і. заробітку з 1 січня 2004 року; стягнути з. відповідача недоплату по пенсії за 2004 рік в сумі 564 грн.; вважати 9 місяців підземного стажу у подвійному розмірі для визначення коефіцієнта страхового стажу. При цьому позивач посилався на те, що з 1974 року по 1976 рік у зв'язку з професійною травмою він був інвалідом другої групи, проте відповідач на порушення Положення про порядок призначення і виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 3 серпня 1972 року не зарахував йому .ці роки в стаж підземної роботи за списком №1 і тільки після отримання довідок в квітні 2005 року відповідач зарахував трудове каліцтво в підземний стаж, але не з 1 січня 2004 року, азі травня 2005 року, що порушує його права. Крім того відповідач неправильно визначив коефіцієнт страхового стажу, оскільки не порахував 9 місяців підземного стажу у подвійному розмірі.
Рішенням Совєтського районного суду м.Макіївки Донецької області від 28 серпня 2006 року в задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить рішення суду скасувати, постановити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги, посилаючись на те, що суд першої інстанції незаконно визначив заробітну плату за 1969-1973 роки помісячно, тобто застосував до подій 33-річної давнини Закон України „Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 1 січня 2004 року, чим порушив ст.58 ч.І Конституції України та рішення Конституційного Суду'України за 1999 рік; суд також помилково зробив висновок про те, що заробітна плата для нарахування пенсії повинна відраховуватись на підставі ч.2 ст. 43 зазначеного Закону, в той час коли спір виник про визначення заробітної плати в радянських рублях для визначення коефіцієнта заробітної плати; судом не враховано, що ще у грудні 2004 року ним надавались додаткові документи, які підтверджували факт його інвалідності у зв'язку з трудовим каліцтвом, але відповідачем неправомірно такий стаж зарахований до стажу підземної роботи тільки з 1 травня 2005 року, а не з 1 січня 2004 року, як то зазначено у ст.43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тим більше, що справа по інвалідності була загублена самим Фондом, тому його вини в несвоєчасному документальному підтвердженні зазначеного факту не було; суд не врахував, що хоча додаток до довідки про зарплату був ним наданий у січні 2006 року, але.в ній зачіпався період тільки двох місяців, а саме грудня 1969 року та 1970 року, а інші відомості були такими ж самими, що і в довідці, яку він надав у грудні 2004 року, тому перерахунок повинен здійснюватись з січня 2004 року; судом також не враховано, що відповідно до п.4 сг.24 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне- страхування" розрахунок здійснюється помісячно і підземна робота враховується у подвійному розмірі, проте відповідач включив 9 місяців в загальний стаж в одинарному розмірі.
В судовому засіданні апеляційного суду позивач підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити.
Представник відповідача заперечувала проти доводів апеляційної скарги, вважаючи рішення суд законним і обгрунтованним.
При розгляді справи судом першої інстанції було встановлено, що ОСОБА_1. звернувся в управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки Із заявою про перерахунок пенсії 15 лютого 2006 року, надавши необхідні документи. Управлінням Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки ОСОБА_1 був зроблений перерахунок пенсії; при цьому був обчислений стаж роботи позивача, який склав 26 років 9 місяців-12 днів; перерахунок здійснений виходячи із заробітної плати позивача за період з січня 1969 року по грудень 1973 року з урахуванням нових даних, зазначених в довідці про заробітну плату, виданої позивачу на підставі рішення КТС ш/у „Донбас".
Суд дійшов також висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про зарахування до стажу пільгової роботи 9 місяців не підлягають задоволенню, оскільки не грунтуються на Законі.
Відмовляючи ОСОБА_1 в задоволенні його позовних вимог суд дійшов висновку про те, що перерахунок управлінням Пенсійного Фонду у Совєтському районі м.Макіївки зроблений у відповідності із Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і норми ст.ст. 43 ч.І і 2, 45 ч.4. 24 і 25 зазначеного Закону застосовані правильно.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, рішення суду скасуванню з ухваленням нового судового рішення в порядку адміністративного судочинства, оскільки судом першої інстанції при розгляді позовних вимог ОСОБА_1 порушени норми процесуального права.
Відповідно до ст. 309 ч.І п.4 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є порушення або неправильне застосування норм процесуального права.
Із правовідносин, які виникли між сторонами по даній справі вбачається, що вони регулюються нормами Кодекса адміністративного судочинства, проте судом першої Інстанції справа розглянута за нормами цивільного судочинства.
Відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсій за віком, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату /дохід/ та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата /дохід/, з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата /дохід/ за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. При цьому заробітна плата /дохід/ для обчислення пенсії визначається відповідно до ч.2 статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, -за 2002 рік /ст.ст.40, 43 /.
Відповідно до ст. 24 зазначеного Закону періоди трудової діяльності та інші періоди, що зараховувалися до стажу, роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом,- зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. При цьому за кожний повний рік стажу роботи до набрання чинності цим Законом, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1. виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала.право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Як зазначено у листі Пенсійного Фонду України від 6 січня 2004 року, погодженому з Міністрерством праці і соціальної політики України перерахунок пенсій відповідно до ст.43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування:" за документами про заробіток і стаж, набутий до 1 січня 2004 року, в разі їх надання протягом 2004 року, проводиться з 1 січня 2004 року. В разі звернення за перерахунком з урахуванням періодів роботи після 1 січня 2004 року, для встановлення строків перерахунку застосовуються норми частини 4 ст.45 зазначеного Закону.
Згідно п.31 Порядка надання і оформлення документів, затвердженого наказами Пенсійного Фонду України і Міністерством праці та соціальної політики України від 30 квітня 2002 року, заява про перерахунок пенсії приймається органом,- який призначає пенсії, при наявності усіх необхідних документів.
Статтею 45 ч.4 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України з 1986 року; вперше йому була призначена пенсія у відповідності зі ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення".
Після набрання чинності Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 січня 2004 року позивач ІЗ грудня 2004 року звернувся до управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідки про заробітну плату за період з 1 січня 1969 року по ЗІ грудня 1971 року, видану ш/у „Донбас" і за період з 1972 року по грудень 1973 року, видану ш/у „Північне". На підставі наданих довідок був зроблений перерахунок пенсії ОСОБА_1 Розпорядженням управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки від 22 грудня 2004 року йому встановлено розмір пенсії у 365 грн.91 коп. 26 квітня 2005 року ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки були надані документи на підтвердження його інвалідності у зв'язку з трудовим каліцтвом в період з 1974 по 1976 роки. На підставі наданих документів управлінням Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки був зроблений перерахунок пенсії і розпорядженням від 8 липня 2005 року встановлено новий розмір пенсії - 535 грн. 23 коп. з 1 травня 2005 року; при цьому зазначений період інвалідності зарахований ОСОБА_1 в підземний стаж роботи у податному розмірі. 15 лютого 2006 року ОСОБА_1. звертається до управління Пенсійного Фонду України із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку про заробітну плату за період з січня 1969 року по грудень 1973 року з перерахованою вислугою років з серпня 1964 року по грудень 1970 року, видану ш/у „Донбас" на підставі рішення КТС від 27 грудня 2005 року. На підставі наданих документів ОСОБА_1 знову був проведений перерахунок і розпорядженням від 16 лютого 2006 року встановлений новий розмір пенсії - 544 грн.90 коп. з 1 лютого 2006 року.
Із наданих управлінням Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки документів і, зокрема, довідки на а.с.25 вбачається, що розрахунок пенсії при перерахунку пенсії здійснювався відповідно до ет.ст. 25, 43 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" при загальному стажі роботи 34 роки 9 місяців 9 днів і з них за списком №1-26 років 9 місяців 12 днів, виходячи із середнього заробітку за минулий час, а саме за 2002 рік, в розмірі 306 грн.45 коп.. При цьому розрахунок коефіцієнту страхового стажу здійснений у відповідності із ст. 25 зазначеного Закону, яка передбачає, і по коефцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за спеціальної формулою і визначений цифрою 2.21356.
Більш того, із додаткової позовної заяви ОСОБА_1 /а.с.14-16/ вбачається, що при розрахунку заробітної плати він виходив із тієї ж суми загального заробітку за період 1969-1973 роки /16391 руб./, а також такого ж розміру середньої заробітної плати за минулий 2002 рік в сумі 306 грн.45 коп. що і управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки, проте ОСОБА_1 коефіцієнт страхового стажу визначений 2,3, тобто із заокругленням до одного знака після коми, в той час коли ст.25 Закону передбачає визначення коефіцієнту із заокругленням до п'яти знаків після коми.
Виходячи з викладеного, апеляційний суд вважає, що управлінням Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м.Макіївки порушень законодавства, яке регулює порядок перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" не допущено і його права при цьому не порушені.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахунок пенсії за нормами Закону СРСР, який діяв у 1969-1973 роках, а.саме про обчислення заробітної плати по роках, а не помісячно є безпідставними і не відповідають вимогам ст.40 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позовні вимоги ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з 1 січня 2004 року у зв'язку із включенням до підземного стажу
роботи роки інвалідності також є безпідставними, оскільки, як встановлено судом, документи на підтвердження зазначеного факту були надані позивачем у квітні 2005 року; до цього часу таких документів в матеріалах пенсійної справи не було і вини відповідача у їх відсутності не встановлено. Не грунтуються на законодавстві також і вимоги позивача про включення 9 місяців роботи до стажу підземної роботи, а не загального стажу, оскільки, як вбачається із пенсійної справи, зазначений період ОСОБА_1 працював на ІНФОРМАЦІЯ_1.
Таким чином, позовні вимоги позивача ОСОБА_1 не підлягають задоволенню як такі, що не грунтуються на законодавстві і спростовуються зібраними по справі доказами.
Керуючись ст. ст. 196,198,202,207 КАС України, апеляційний суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Совєтського районного суду м.Макіївки Донецької області від 28 серпня 2006 року скасувати.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Совєтському районі м.Макіївки відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищзого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання нею законної сили.