ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
УХВАЛА
"05" березня 2013 р. Справа № 5016/2960/2012(8/117)
За позовом Військової частини А 1571,
56503, Миколаївська область, Веселинівський район, с. Києво-Олександрівка,
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1,
АДРЕСА_1
про розірвання договору № 34 від 04.03.2011.
Суддя Т.В. Гриньова - Новицька
Представники:
Від позивача - не з'явився.
Від відповідача - ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_1, виданий 27.09.1997.
У судовому засіданні присутній без повноважень - ОСОБА_2
Суть спору: Військова частина А 1571 (далі - позивач) звернулася з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про розірвання договору про спільний обробіток землі № 34 від 04.03.2011.
Про дату, час і місце розгляду справи сторони повідомлені у встановленому Господарським процесуальним кодексом України (надалі - ГПК України) порядку, шляхом надсилання на їхні адреси ухвали від 12.02.2013.
З метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення даного спору суд ухвалою від 24.12.2012 про порушення провадження у справі витребував у позивача документи на підтвердження направлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів відповідно до вимог ст. 56 ГПК України, а саме: докази направлення 18.12.2012 листа з описом вкладення.
Позивач вимог ухвали суду від 24.12.2012 в частині надання вищевказаних документів не виконав, витребувані докази не надав ані у встановлений судом термін, ані у судові засідання 22.01.2013, 12.02.2013, 05.03.2013.
Згідно зі ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Суд вважає, що своєю бездіяльністю позивач порушив приписи статті 22 ГПК України; неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, необхідних для вирішення спору, перешкоджає повному і всебічному з'ясуванню обставин справи і правильному вирішенню спору.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 81 ГПК України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору, або представник позивача не з'явився на виклик у засідання господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору.
При вирішенні питання щодо залишення позову без розгляду (стаття 81 ГПК) господарським судам слід мати на увазі, що застосування пункту 5 частини першої цієї статті можливо лише за наявності таких умов: додаткові документи вважаються витребуваними, тільки якщо про це зазначено у відповідному процесуальному документі або, в разі оголошення перерви в судовому засіданні, - в протоколі такого засідання; витребувані документи чи явка представника позивача дійсно необхідні для вирішення спору, тобто за їх відсутності суд позбавлений можливості вирішити спір по суті; позивач не подав документи, витребувані судом при підготовці справи до розгляду (стаття 65 ГПК) або в порядку статті 38 названого Кодексу, чи не направив свого представника в засідання господарського суду без поважних причин.
Отже, перш ніж залишити позов без розгляду господарський суд зобов'язаний з'ясувати причини невиконання його вимог позивачем і об'єктивно оцінити їх поважність.
Поважними, з урахуванням конкретних обставин справи, вважаються причини, які за об'єктивних, тобто не залежних від позивача, обставин унеможливлювали або істотно утруднювали вчинення ним відповідних процесуальних дій; при цьому береться до уваги й те, чи вживав позивач заходів до усунення цих обставин або послаблення їх негативного впливу на виконання позивачем процесуальних обов'язків, покладених на нього судом. Відповідні докази подаються позивачем і оцінюються господарським судом за загальними правилами статті 43 ГПК.
У разі неповідомлення позивачем таких причин суд вправі, в залежності від конкретних обставин справи, або залишити позов без розгляду, або розглянути справу за наявними в ній доказами (п. 4.9 Постанови Пленуму ВГСУ від 26.12.2011 № 18).
Вважаючи необхідними для вирішення спору матеріали, щодо яких йдеться в ухвалі про порушення провадження у справі, суд про це зазначив у відповідному процесуальному документі - ухвалі від 24.12.2012.
Про поважність причин невиконання ухвали, позивач суд не повідомив. При цьому, про необхідність надання до суду документів позивач був обізнаний, оскільки ухвалу суду від 24.12.2012 про порушення провадження у справі отримав 29.12.2012, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 26).
За таких обставин суд, на підставі п. 5 ст. 81 ГПК України, вправі залишити позов без розгляду.
Залишення позову без розгляду не позбавляє позивача в загальному порядку звернутися з цим позовом до суду після усунення обставин, що зумовили залишення позову без розгляду.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 44, п. 5 ст. 81, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов залишити без розгляду.
Суддя Т.В. Гриньова-Новицька