1-кп/754/83/13
754/2926/13-к
У Х В А Л А
Іменем України
07.03.2013
Місто Київ
Деснянський районний суд м.Києва в складі :
головуючого - судді Котовича О.Л.,
при секретарі Опішняк М.П.,
з участю прокурора Чистякової Н.О.,
захисника ОСОБА_2,
обвинуваченого ОСОБА_3,
потерпілого ОСОБА_4,
законного представника потерпілого ОСОБА_5,
провівши в залі суду відкрите підготовче судове засідання за обвинувальним актом,
ВСТАНОВИВ :
20 лютого 2013 року від прокурора прокуратури Деснянського району м.Києва Чистякової Н.О. надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12012110030000029 за ч.1 ст.286 КК України, за яким обвинувачується ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець і промадянин Республіки Молдови, проживаючий в АДРЕСА_1, в порушенні Правил дорожнього руху України, що спричинило потерпілому ОСОБА_4 середнього ступеня тяжкості тілесне ушкодження.
Призначене на 25 лютого 2013 року підготовче судове засідання не відбулось і було відкладено в зв'язку з неявкою обвинуваченого і його захисника, потерпілого і його законного представника.
Виконавши вимоги, передбачені ст.ст.342-345 КПК України, з'ясувавши в учасників судового провадження їх думку щодо можливості призначення судового розгляду, суд повертає обвинувальний акт прокурору з наступних підстав.
Згідно п.3 ч.3 ст.314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт, якщо він не відповідає вимогам КПК України.
Обвинувальний акт має містити відомості, зазначені в ч.2 ст.291 КПК України.
В порушення вимог п.4 ч.2 ст.291 КПК України обвинувальний акт не містить відомості про ім'я і по батькові слідчого та прокурора.
В порушення вимог п.2 і п.3 ч.2 ст.291 КПК України в обвинувальному акті при зазначенні місця проживання ОСОБА_3 і потерпілого не вказані відповідні поштові індекси, які згідно п.60 "Правил користування послугами поштового зв'язку" є обов'язковим реквізитом адреси одержувача, а поштові відправлення юридичних осіб без зазначення в адресі поштових індексів до пересилання не приймаються, а вийняті з поштових скриньок - повертаються відправникам з першого етапу обробки.
В порушення вимог п.5 ч.2 ст.291 КПК України формулювання обвинувачення ОСОБА_3 з правовою кваліфікацією його дій за ч.1 ст.286 КК України не відповідає диспозиції ч.1 ст.286 КК України.
Так, кримінальна відповідальність за ч.1 ст.286 КК України передбачена за порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту, а слідчий за ч.1 ст.286 КК України кваліфікує дії водія як порушення Правил дорожнього руху України.
Також в диспозиції ч.1 ст.286 КК України при формулюванні наслідків порушення водієм правил безпеки дорожного руху у вигляді середньної тяжкості тілесного ушкодження не вживається слово "ступень", яке застосував слідчий при формулюванні обвинувачення ОСОБА_3
В порушення вимог п.5 ч.2 ст.291 КПК України при викладенні фактичних обставин кримінального правопорушення і наслідків порушення водієм Правил дорожнього руху України допущено внутрішнє протиріччя в тесті обвинувального акта, яке полягає в різному визначенні характеру і локалізації отриманих потерпілим тілесних ушкоджень.
Так, в абзаці 4 обвинувального акта зазначено, що потерпілий ОСОБА_4 отримав перелом "лівої великої бердової кістки в середній третині".
Далі в абзаці 7 обвинувального акта зазначено, що у потерпілого ОСОБА_4 мав місце закритий перелом "середньої третини діалізу великогомілкової кістки".
При цьому не зазначено, мова іде про ліву чи праву кінцівку потерпілого.
Абзац 8 обвинувального акта починається наступним реченням : "Локалізація, морфологія вищевказаного ушкодження."
Зміст цього речення незрозумілий.
Також незрозуміле значення цифр "1-7" на початку шостого абзацу.
В порушення п.1 ч.1 ст.91 КПК України в обвинувальному акті не зазначено час вчинення кримінального правопорушення, який підлягає доказуванню у кримінальному провадженні.
До обвинувального акта додаються документи, зазначені в ч.4 ст.291 КПК України.
До обвинувального акта додано реєстр матеріалів досудового розслідування і розписка підозрюваного про отримання копії обвинувального акта і реєстру матеріалів досудового розслідування.
Реєстр матеріалів досудового розслідування повинен містити відомості, зазначені в ч.2 ст.109 КПК України.
Викладені в обвинувальному акті і реєстрі дані мають бути достовірними, а обвинувальний акт і реєстр мають бути узгодженими між собою, а при недотриманні цих вимог порушується право на захист обвинуваченого, який отримав копії завідомо неналежних документів.
Доданий до обвинувального акта реєстр містить положення, що суперечать обвинувальному акту, і свідчать про порушення вимог КПК України.
Так, в реєстрі зазначено, що процесуальні права підозрюваному були роз'яснені 24 січня 2012 року, чого не могло бути, оскільки за обвинувальним актом правопорушення вчинено пізніше - 10 листопада 2012 року.
Також в реєстрі зазначено, що постанова про залучення законного представника потерпілого винесена 26 грудня 2013 року, чого також не може бути, оскільки ця дата ще попереду.
Нормами КПК України не передбачено зазначати номери телефонів прокурора і слідчого в обвинувальному акті, але елементарна чемність і потреба виконати завдання кримінального провадження в розумні строки та провести підготовче судове засідання протягом 5 днів після отримання судом обвинувального акта вимагають уникати такої "таємності" з боку прокурора і слідчого.
Крім того, судовий виклик по телефону передбачений ч.1 ст.135 КПК України.
Викладені невідповідності обвинувального акта і реєстра вимогам КПК України не дозволяють провести підготовку до судового розгляду і постановити ухвалу про призначення судового розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.314, 369, 372 КПК України, суд
УХВАЛИВ :
Обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12012110030000029 за ч.1 ст.286 КК України відносно ОСОБА_3 повернути прокурору прокуратури Деснянського району м.Києва Чистяковій Н.О.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду м.Києва через Деснянський районний суд м.Києва протягом 7 днів з дня її оголошення; особою, яка перебуває під вартою - протягом 7 днів з моменту отримання копії ухвали; особою, яка не викликалась в суд - протягом 7 днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги за відсутності такої скарги, а при оскарженні ухвали - після постановлення ухвали апеляційним судом про відхилення апеляційної скарги.
Ухвала, яка набрала законної сили, обов'язкова для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та юридичних осіб, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.
Головуючий :