Судове рішення #2830298
04/3312а

                          ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА            

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                                                      

"16" вересня 2008 р.                                                                                               Справа №04/3312а


Господарський суд Черкаської області в складі головуючого  судді Упир І.І., при секретарі –Голосінській Н.М.,

за участю представників сторін:

від позивача –Устименко П.І. - представник за довіреністю,

від відповідача –Вовк С.М. –сільський голова,

від прокуратури - Безкоровайний Б.О. - старший помічник прокурора Черкаського району,

в засіданні суду взяв участь спеціаліст Головного управління Держкомзему у Черкаській області –Думчиков А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом  прокурора Черкаського району в інтересах держави в особі Державної екологічної  інспекції в Черкаській області до Свидівоцької сільської ради про визнання незаконним рішення


                                                                       ВСТАНОВИВ :


Позивач заявив позов про визнання незаконним та скасування рішення Свидівоцької сільської ради № 14-70 від 19.10.2007 року «Про затвердження проекту встановлення прибережної захисної смуги річки Дніпро земельної ділянки кооперативу «Агро-Каскад».

Прокурор та представник  позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримали з обставин викладених в позовній заяві.

Відповідач, відзиву на  позов суду не надав, представник відповідача в засіданні суду проти позову заперечила з мотивів, що оспорюване рішення прийняте відповідно до  установленої компетенції та вимог Водного та Земельного кодексів України.

Відповідач подав до суду клопотання в якому просить суд залучити  до участі у справі спеціаліста головного Управління Держкомзему у Черкаській області.

Прокурор та представник позивача  не заперечують проти залучення до участі у справі  спеціаліста головного Управління Держкомзему у Черкаській області для дачі спеціальних пояснень по відведенню земельних ділянок водного фонду та встановлення прибережних захисних смуг.

Суд відповідно до ст.. 30 ГПК України ухвалив допустити до участі у справі  заступника начальника головного управління Держкомзему у Черкаській області, Думчикова А.М. для дачі пояснень по питанню відносно, надання земель водного  фонду та встановлення прибережної захисної смуги на території Кременчуцького водосховища в межах території Свидівоцької сільської ради.

Рішенням Свидівоцької  сільської ради від 19.10.2007 року № 14-70 «Про затвердження проекту встановлення прибережної захисної смуги річки Дніпро земельної ділянки дачного кооперативу «Агро-Каскад», затверджено проект встановлення прибережної захисної смуги річки Дніпро в адмінмежах Свидівоцької сільської ради в межах населеного  пункту  села Свидівок, Черкаського району, Черкаської області на території земельної ділянки дачного кооперативу «Агро-Каскад»  загальною площею 2,3682 га, з них в межах земельної ділянки –0,459 га, за межами земельної ділянки –1,9092 га.

Прокурор та представник позивача в  засіданні суду пояснили і вважають, що це рішення  є протиправним і підлягає скасуванню оскільки, воно суперечить  вимогам  ч. 2                ст. 79 Водного кодексу України, ст. 60 Земельного кодексу України та п. 2 ст. 88 Водного кодексу України. Річка Дніпро відноситься до великих річок і прибережна захисна смуга встановлюється по обидва береги річки уздовж урізу води шириною 100 метрів, а згідно затвердженої  технічної документації, її прибережна  захисна смуга проходить від лінії НПР –81,00 м. шириною 20 метрів по набережній Кременчуцького водосховища та шириною 10 метрів по набережній  каналу.

Довжина прибережної захисної смуги –1 482 метри.

В засіданні суду спеціаліст головного управління Держкомзему у Черкаській області, п. Думчиков Анатолій Миколайович пояснив, що оспорюване рішення прийняте з додержанням п. 3 ст. 60 Земельного кодексу України в якому зазначено, що розмір  та межі прибережної захисної смуги у межах населених пунктів встановлюються за проектами землеустрою з урахуванням містобудівної документації.

Питання освоєння і забудови прибережної захисної смуги від с. Свидівок до Дахнівського причалу розглядалось на засіданні архітектурно-містобудівної ради (протокол  № 2 від 31.01.2007 року), на якому схвалена концепція освоєння прибережної захисної смуги. Крім цього, на земельну ділянку ТОВ «Каскад Агро»  розроблений і погоджений генеральний план забудови, який відноситься до містобудівної документації і був врахований при встановлені прибережної захисної смуги.

Межа с. Свидівок змінена відповідно до рішення Черкаської обласної ради від 13.04.2005 року № 21-17/ІV. У зв’язку з цим, на зазначену територію поширюється ДБН 360-92** «Охорона атмосфери водних об’єктів та грантів від забруднення» прибережна захисна смуга навколо водойм встановлюється не менше 20 метрів від нормального підпертого рівня водойми.

Вислухавши пояснення прокурора, представників сторін та пояснення спеціаліста головного Управління Держкомзему у Черкаській області, п. Думчикова А.М., суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з таких обставин.

Відповідно до п. 12 розділу Х «Перехідні положення»  Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-ІІІ сільська рада до розмежування земель на землі права державної і комунальної власності розпоряджаються землями в межах населених пунктів.

З метою охорони поверхневих водних об’єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги  (ст.. 60 Земельного кодексу України).

Відповідно до ч. 2 ст. 79 та ч. 2 ст. 88 Водного кодексу України до великих належать річки, які розташовані у кількох географічних зонах і мають площу водозбору понад 50 тис. квадратних кілометрів. Прибережні захисні смуги встановлюються  по обидва береги річок  та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною –100 метрів для великих річок.

Земельна ділянка, яка надана дачному кооперативу «Агро-Каскад»знаходиться                   в межах населеного пункту,  відповідно до рішення Черкаської обласної ради від 13.04.2005 року   № 21-17/ІV.

Згідно п. «б»  ч. 1 ст. 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать прибережні захисні смуги.

При включенні земельної ділянки в межі населеного пункту, розробки генплану забудови, відводу земельної ділянки із зміною її цільового призначення змінився її правовий статус, таким чином змінилися і вимоги щодо встановлення прибережної захисної смуги з урахуванням умов що склалися.

Відповідно до п.п. 5, 15 Постанови Кабінету Міністрів № 486 від 08.05.1996 року «Про затвердження порядку визначено розмірів і меж водоохоронних зон  та режиму ведення господарської діяльності в них»  проекти цих зон затверджуються місцевим органами державної виконавчої влади та виконавчими  комітетами рад. На сільську раду покладено контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму виконання їх територій.

Розміри та межі прибережної захисної смуг уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється за проектами землеустрою, а в межах населених  пунктів –з урахуванням містобудівної  документації (ч. 3 ст. 60 ЗКУ).

На засіданні архітектурно-містобудівної ради  (прот. № 3 від 31.01.2007 року) розглядалося питання освоєння  і забудови прибережної захисної  смуги від с. Свидівок до Дахнівського причалу. Рада схвалила концепцію освоєння прибережної захисної смуги. Разом з цим на земельну ділянку ТОВ «Каскад-Агро»  розроблений і погоджений  генеральний план забудови, який відноситься до містобудівної документації і був врахований при встановлені прибережної захисної смуги.

Законом України «Про основи містобудування»визначено поняття (ст. 17) містобудівної документації –це затверджені текстові і графічні матеріали, якими  регулюються планування, забудова та інше використання територій.

Планування і забудови територій врегульовує Закон України «Про планування забудови територій». Статтею 2 названого Закону визначені завдання в плануванні і забудові територій, які зокрема полягають в обґрунтуванні розподілу земель за цільовим призначенням та її використанням для містобудівних потреб.

Рішенням Черкаської обласної ради від 13.04.2005 року № 31-17/IV змінені межі                       с. Свидівок. Таким чином на спірну територію поширюється  ДБН 360-92 «Планування і забудова міських і сільських поселень».

В населеному пункті  с. Свидівок ширина прибережної захисної смуги для водосховища не вказана. Згідно розділу «Охорона атмосфери, водних об’єктів та ґрунтів від забруднення» ДБН 360-92 прибережна захисна смуга  повноти водойм встановлюється не менше 20 метрів від нормального підпертого рівня водойми.

Таким чином, оспорюване рішення Свидівоцької сільської ради від 19.10.2007 року               № 14-70 «Про затвердження проекту встановлення прибережної захисної смуги річки Дніпро земельної ділянки дачного кооперативу «Агро-Каскад»  прийняте відповідно до компетенції сільської ради та норм Водного і Земельного кодексів України.

За таких обставин суд вважає  в позові відмовити повністю

Керуючись ст.ст. 94, ст.ст. 160-162 КАС України, суд –


                                                                 ПОСТАНОВИВ:


1. В  позові відмовити повністю.


Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.



              СУДДЯ                                                                        І.І.Упир


Постанова  підписана  22.09.2008 р.



                          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація