9.4.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 лютого 2013 року Справа № 812/1472/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Мазура Ю.Ю.,
при секретарі: Лушниковій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луганську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лисичанськспецбуд» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07 лютого 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Лисичанськспецбуд» (далі - позивач) звернулось з вказаним позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач) в якому просить:
- скасувати розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №5-КФ-В від 14.01.2013 року про відмову в скасування реєстрації випуску акцій ПрАТ «Лисичанськспецбуд» та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій;
- зобов'язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку винести розпорядження, яким скасувати реєстрацію випуску акцій Приватного акціонерного товариства «Лисичанськспецбуд» та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ПрАТ «Лисичанськспецбуд».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 14 січня 2013 року відповідачем було винесено розпорядження №5-КФ-В, яким було постановлено відмовити ПрАТ «Лисичанськспецбуд» у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
Позивач вважає вищевказане розпорядження таким, що винесене з порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні, викладеним у позові, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечував проти задоволення позовних вимог у зв'язку із необґрунтованістю, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
У судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Лисичанськспецбуд» створене у зв'язку з реорганізацією шляхом перетворення Приватного акціонерного товариства «Лисичанськспецбуд» на підставі рішення, прийнятого загальними зборами акціонерів, що підтверджується протоколом №1 від 25 травня 2012 року Приватного акціонерного товариства «Лисичанськспецбуд», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 9), довідкою АБ №585400 з ЄДРПОУ (а.с.10) та Статутом (а.с.11-20).
09.11.2012 відбулися позачергові загальні збори акціонерів ПрАТ «Лисичанськспецбуд», оформлені протоколом №2 (а.с. 23). Відповідно до протоколу, загальна кількість осіб, включених до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах - 9 осіб. Загальна кількість голосів акціонерів - власників голосуючих акцій товариства, які зареєструвалися для участі у загальних зборах - 131161 штук. Кількість акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах акціонерів - 2 осіб, у тому. Таким чином, відсоток голосів, що належав присутнім акціонерам, становив 96,4384 % голосуючих акцій (а.с.23-25).
Відповідно до порядку денного було обрано голову та секретаря загальних зборів акціонерів, обрано лічильника комісії, затверджено звіт про наслідки обміну акцій у статутному капіталі ПрАТ «Лисичанськспецбуд» на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток ТОВ «Лисичанськспецбуд», затверджено передавальний акт «Лисичанськспецбуд» та проведення установчих зборів.
06.12.2012 р. проведено державну реєстрацію юридичної особи Товариства з додатковою відповідальністю «Лисичанськспецбуд» за номером 13811450000001637 та зареєстровано Статут Товариства з додатковою відповідальністю «Лисичанськспецбуд».
17.12.2012 року за вих. №319 позивач надав до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку заяву про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з припиненням діяльності ПрАТ «Лисичанськспецбуд» шляхом перетворення у Товариство з обмеженою відповідальністю.
Розпорядженням № 5-КФ-В від 14.01.2013 р. встановлено наступне:
1. Заява про скасування реєстрації випуску акцій ПрАТ від 17.12.2012 року №319 не відповідає підп. а) п. 3.1 Порядку, оскільки невірно зазначена дата видачі розпорядження про зупинення обігу акцій ПрАТ.
2. В передавальному акті ПрАТ, затвердженому протоколом загальних зборів акціонерів ПрАТ від 09.11.2012 №2, п. 4.1 Статуту ТОВ від 06.12.2012 року зазначено, що ТОВ закріплюється частка у статутному капіталі ТОВ у розмірі 50 862 грн. (3.5616 % від статутного капіталу), що є порушенням вимог ст.. 41 Конституцій України, статей 80 та 87 Закону України «Про акціонерні товариства», п. 7 розділу І Порядку.
3. В листі - поясненнях ТОВ зазначено, що перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах акціонерів ПрАТ від 09.11.2012 складено на 05.11.2012 з посиланням на копію першої сторінки переліку акціонерів, який додається до листа - пояснення. При цьому надана копія першого аркушу зведеного обліку реєстру власників іменних цінних паперів ПрАТ, який складено 05.11.2012 року станом на 28.09.2012 року, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 34 Закону України «Про акціонерні товариства».
4. В звіті про наслідки обміну акцій ПрАТ зазначені відомості щодо видачі акціонерам письмових зобов'язань на 136 005 акцій (100%), що не відповідає даним протоколу позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ від 09.11.2012 року №2, відповідно до якого письмові зобов'язання було надіслано всім акціонерам поштою або вручено під особистий підпис. Крім того, в передавальному акті ПрАТ, затвердженому протоколом загальних зборів акціонерів ПрАТ від 09.11.2012 №2, в п.4.1 статуту ТОВ від 06.12.2012 року зазначено, що за ТОВ закріплюється частка у статутному капіталі ТОВ у розмірі 50862 грн. (3.5616%) від статутного капіталу). Зазначене є порушенням вимог ст. 41 Конституції України, статтями 80 та 87 Закону України «Про акціонерні товариства», п. 7 розділу І Порядку.
5. В протоколі позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ від 09.11.2012 №2 зазначено, що письмові зобов'язання було надіслано всім акціонерам поштою або вручено під особистий підпис, що є порушенням п. 7 розділу І Порядку; зазначено, що за ТОВ закріплюється частка у статутному капіталі ТОВ, яка є заборгованістю ТОВ перед акціонерами ПрАТ, що є порушенням ст. 41 Конституції України, статтями 80 та 87 Закону України «Про акціонерні товариства», п. 7 розділу І Порядку.
6. Згідно даних довідки ПрАТ кількість акціонерів ПрАТ станом на 09.11.2012 складає 9 осіб, у звіті про наслідки обміну акцій ПрАТ зазначені відомості щодо видач акціонерам письмових зобов'язань на 136 005 акцій (100%), при цьому в п. 4.1 статуту ТОВ від 06.12.2012 року зазначено що учасниками ТОВ стали 2 особи. Зазначене є порушення вимог ст. 41 Конституції України, статтями 80 та 87 Закону України «Про акціонерні товариства», п. 7 розділу І Порядку.
З урахуванням викладеного, на підставі п.п а) пункту 8 Розділу І Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випусків акцій уповноваженою особою комісії відмовлено ТОВ «Лисичанськспецбуд» у скасування реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій (а.с.21).
Згідно ч. 1 ст. 80 Закону України «Про акціонерні товариства» злиття, приєднання, поділ, виділ та перетворення акціонерного товариства здійснюються за рішенням загальних зборів, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів влади.
Частиною 1 статті 87 Закону України «Про акціонерні товариства» визначено, що перетворенням акціонерного товариства визнається зміна організаційно - правової форми акціонерного товариства з його припиненням та передачею всього майна, прав і обов'язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом.
Відповідно до ч. 3 ст. 87 Закону України «Про акціонерні товариства», загальні збори акціонерів товариства, що перетворюється, ухвалюють рішення про перетворення товариства, про порядок і умови здійснення перетворення, порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника.
Викладене свідчить про те, що визначення порядку обміну акцій товариства на частки товариства-правонаступника згідно закону належить до виключної компетенції загальних зборів акціонерного товариства. При цьому, ні Закон «Про акціонерні товариства», ні інші закони України не містять норм, які обмежують загальні збори акціонерного товариства у визначення такого порядку або встановлюють обов'язкові вимоги до змісту рішення загальних зборів з цього питання.
Частиною 1 статті 152 Цивільного кодексу України встановлено, що акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств, і законодавством про інститути спільного інвестування.
Згідно ч. 1 ст. 190 Цивільного кодексу України цінним папером є документ встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає взаємовідносини між особою, яка його розмістила (видала), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим, особам.
З викладеного слідує, що акціонер є власником акцій, які надають йому майнові права, передбачені законодавством.
Відповідно до ч. 7 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», прості акції надають їх власникам право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів, на участь в управлінні акціонерним товариством, на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації та інші права, передбачені законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
У судовому засіданні встановлено, що повідомлення про проведення позачергових загальних зборів було опубліковано у номері газети.
Повідомлення про прийняте рішення про перетворення у товариство з обмеженою відповідальністю, було опубліковано у бюлетені «Бюлетень». Цінні папери України» № 99 (3399) від 30 травня 2012.
Із сторінки передавального акту вбачається, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Лисичанськспецбуд» при перетворенні переходять зобов'язання та обов'язки ПрАТ «Лисичанськспецбуд», майно та грошові кошти станом на 30.09.2012 року (а.с.27.
З п.п. 9.3 п. 9 Статуту вбачається, що в разі звернення осіб, що були акціонерами ПрАТ «Лисичанськспецбуд» на момент державної реєстрації Товариства, з письмовими заявами на ім'я директора про виплату належної їм частки в статутному капіталі, яка закріплена згідно передавального акту за Товариством, директором видається відповідний наказ та виплачується частка рівна сумі загальної номінальної вартості кількості акцій, яким заявник володів у статутному капіталі ПрАТ «Лисичанськспецбуд» як акціонер. Перелік осіб, що біли акціонерами ПрАТ «Лисичанськспецбуд» зберігаються в ПАТ «Національний депозитарій України».
У разі подання такими особами заяв про включення до складу учасників Товариства на чергові загальні збори учасників виноситься питання стосовно внесення змін до Статуту Товариства у зв'язку зі зміною складу його учасників.
З огляду на вищевикладене суд критично оцінює посилання відповідача в оскаржуваному розпорядженні на порушення позивачем п. 7 Порядку, виходячи з наступного.
Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій (далі - Порядок), затверджений рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 30.12.1998 N 222, розроблений відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України «Про цінні папери та фондовий ринок», «;Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні», «;Про господарські товариства», «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», «Про банки і банківську діяльність», «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», установлює порядок зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій.
Пунктом 7 Порядку визначено, що акціонерне товариство, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити обмін акцій на частки у статутному капіталі товариств, що створюються під час реорганізації, та викуп акцій до їх державної реєстрації.
Відповідно до частини 3 розділу ІІІ цього Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією акціонерного товариства здійснюється у такому порядку: 3.1. Протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства або останнього з них правонаступник подає до реєструвального органу такі документи (у разі, якщо в процесі реорганізації створюється декілька товариств, документи на скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій подає один з правонаступників):
а) заяву про скасування реєстрації випусків акцій (додаток 5);
б) рішення загальних зборів акціонерів товариства про затвердження передавального акта або розподільчого балансу, що засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства.
У разі, якщо рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу прийнято загальними зборами акціонерів, до реєструвального органу також подається довідка, засвідчена підписами голови і секретаря зборів, голови комісії та печаткою товариства, яка має містити відомості про: загальну кількість акціонерів на дату проведення загальних зборів; кількість та відсоток голосів акціонерів, що беруть участь у загальних зборах; найменування емітента та його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи; розмір статутного капіталу; кількість та відсоток голосів акціонерів, що приймають рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу; порядок голосування;
в) звіт про наслідки обміну акцій у статутному капіталі товариства, що реорганізовується, на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток товариств, що створюються внаслідок реорганізації, який повинен містити таку інформацію: фактичну дату початку і фактичну дату закінчення обміну; кількість акцій, на які видані письмові зобов'язання; кількість акцій, на які не були видані письмові зобов'язання, із зазначенням причин; кількість акцій, що були викуплені в акціонерів.
Звіт про наслідки обміну акцій у статутному капіталі товариства, що реорганізовується, на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток товариств, що створюються внаслідок реорганізації, засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства, яке прийняло рішення про реорганізацію, підписами та печатками аудитора (аудиторської фірми);
г) статут або зміни до статуту всіх товариств, що беруть участь у реорганізації, чи нотаріально засвідчені копії цих документів;
ґ) передавальний акт або розподільчий баланс, що затверджені вищим органом товариства та засвідчені підписом та печаткою товариства;
д) довідку, засвідчену підписами та печаткою реєстратора про передачу йому реєстру власників іменних цінних паперів (при додатковому випуску акцій у документарній формі) або депозитарію, з яким укладено договір про обслуговування випуску цінних паперів (при бездокументарній формі), із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи та його місцезнаходження;
е) копію опублікованого згідно із вимогами статті 43 Закону України "Про господарські товариства" повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу, та довідку, яка свідчить про персональне повідомлення акціонерів про проведення цих загальних зборів (згідно з порядком, установленим у статуті товариства), що засвідчуються підписом голови комісії та печаткою товариства;
є) копію повідомлення (оголошення) про реорганізацію акціонерного товариства, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог статті 105 Цивільного кодексу України, статті 59 Господарського кодексу України;
ж) копії свідоцтв про реєстрацію юридичних осіб - правонаступників акціонерного товариства;
з) оригінали свідоцтв про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства, що реорганізується.
3.2. Уповноважена особа реєструвального органу видає розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій (додаток 7) протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу документів, зазначених у пункті 3.1 цього розділу.
Відповідно до Порядку 222 товариство що реорганізується зобов'язано здійснити обмін акцій на частки в статутному капіталі товариства, що утворюється. Враховуючи приписи частин 5, 7 розділу І Порядку №222 акціонерне товариство, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити оцінку та викуп акцій акціонерів, які вимагають цього, у разі, коли ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами акціонерів рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації та звернулись до товариства з письмовою заявою. Викуп акцій здійснюється за ціною, що визначається за домовленістю сторін, але не нижчою за номінальну вартість.
Акціонерне товариство, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити обмін акцій на частки у статутному капіталі товариств, що створюються під час реорганізації, та викуп акцій до їх державної реєстрації.
Таким чином, першим етапом реорганізації є прийняття рішення про її проведення та викуп акцій товариством у тих акціонерів, які не голосували за реорганізацію акціонерного товариства та звернулися з відповідними заявами.
Наступним етапом є обмін акцій акціонерного товариства на письмові зобов'язання обміняти акції на частки в статутному капіталі товариства, що утворюється.
Слід зазначити, що участь у проведенні загальних зборів є добровільною, так само як і участь в товаристві з додатковою відповідальністю взагалі. Ніхто не може бути залучений до складу засновників товариства без його особистої згоди на те, та без засвідчення його особистого наміру шляхом нотаріального засвідчення статуту товариства, що створюється.
Одночасно загальні збори вважаються правомочними, якщо в них беруть участь учасники, загальна частка яких в статутному капіталі складає більше 60%.
Слід також мати на увазі, що пасивна поведінка частини акціонерів не повинна впливати на права інших акціонерів (яким належить частка, що дозволяє проводити загальні збори та приймати відповідні рішення), які виявили бажання здійснити реорганізацію акціонерного товариства та не може бути перешкодою в реалізації ними своїх прав.
Таким чином суд дійшов висновку про необґрунтованість прийнятого відповідачем розпорядження №5-КФ-В від 14 січня 2013 року та невідповідність фактичним обставинам справи висновків відповідача про порушення позивачем норм діючого законодавства та Конституції, оскільки таких порушень судом не встановлено.
Фактично на даний час склалася ситуація при якій вже зареєстровано нову юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «Лисичанськспецбуд», яке є правонаступником ПрАТ «Лисичанськспецбуд», втім рішення про скасування реєстрації випуску акцій колишнього ПрАТ ще не прийняте. Своєю відмовою в проведенні реєстрації скасування випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій відповідач порушує права позивача як правонаступника ПрАТ «Лисичанськспецбуд».
Оскільки інших підстав для відмови у проведенні реєстрації скасування випуску акцій, ніж ті, що були проаналізовані вище, відповідачем не зазначено, колегія суддів вважає обґрунтованою вимогу позивача про зобов'язання відповідача провести реєстрацію скасування випуску акцій ПрАТ «Лисичанськспецбуд» та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій, реалізація якої в повній мірі відновить порушене право позивача у справі.
За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Скасувати розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №5-КФ-В від 14.01.2013 року про відмову в скасуванні реєстрації випуску акцій ПрАТ та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
Зобов'язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку винести розпорядження, яким скасувати реєстрацію випуску акцій Приватного акціонерного товариства «Лисичанськспецбуд».
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лисичанськспецбуд» з Державного бюджету України судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 34,41 грн. (тридцять чотири гривні 41 копійка).
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано 04 березня 2013 року.
Суддя Ю.Ю. Мазур