Судове рішення #28257081



Справа № 752/634/13- а

Провадження №: 2-а/752/82/13


П О С Т А Н О В А

іменем України

28.02.2013 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Сеніна В.Ю.

при секретарі Кирпі П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:


16 березня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва (далі - УПФ), в якому, уточнивши в подальшому позовні вимоги, просить зобов'язати відповідача нараховувати та виплачувати йому основну і додаткову пенсію згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 16.09.2010, а також зобов'язати відповідача виплатити йому заборгованість у виплаті зазначеної вище основної і додаткової пенсій з 16.09.2010.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, перебуває на обліку в УПФ та отримує пенсію за віком. Відповідно до ст. 51 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII) йому повинна нараховуватись додаткова пенсія в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Незважаючи на норми вказаного вище Закону, додаткова пенсія йому виплачується у меншому розмірі (15%). На заяву про перерахунок пенсії, позивачу було відмовлено. Крім того, вважає, що за Законом № 796-XII йому також має бути нарахована основна пенсія.

В судовому засіданні позивач позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва - Вахатова І.О., посилаючись на надані письмові заперечення, просила позов залишити без задоволення у зв'язку з його безпідставністю та невідповідністю вимог чинному законодавству.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Статтею 49 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, перебуває на обліку в УПФ та отримує державну пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Частиною 1 статті 67 Закону № 796-XII було встановлено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій (передбачених цим Законом) підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Згідно зі статтею 51 Закону № 796-XII особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 зазначеного Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 до вказаних статей цього Закону було внесено зміни: частину 4 ст. 54 Закону було змінено чотирма частинами, а ст. 50 Закону було викладено в новій редакції.

Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6,8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Постановою КМУ від 22.05.2008 № 530 були зазначені мінімальні розміри пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону № 796-ХІІ виплачується позивачу в розмірі 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Отже, всупереч положень статей 50, 54 Закону України № 796-ХІІ, Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсії, при тому, що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконним актами при вирішенні цього спору слід виходити з того, що при розрахунку державної та додаткової пенсії передбачених статтями 50, 51, 54 Закону України № 796-ХІІ застосування підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Статтею 28 вказаного Закону України також передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

При цьому, в частині 2 статті 5 Закону № 1058-IV встановлено, що виключно цим Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Враховуючи те, що нормами цього Закону встановлений розмір мінімальної пенсії за віком, а дія інших нормативно-правових актів може застосовуватись лише в частині, що не суперечить цьому Закону, суд приходить до висновку, що будь-яким іншим нормативно-правовим актом не може визначатись розмір мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону №1058-IV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами положення частини 3 статті 28 Закону № 1058-IV не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статті.

Як встановлено судом, Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва при нарахуванні позивачу додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю, не застосував норми ст.ст. 51, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист прав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та здійснив її нарахування і виплату у значно меншому розмірі, ніж передбачено спеціальним Законом.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Однак, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

19 червня 2011 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 № 3491-VI яким передбачено, що у 2011 році норми положень ст.ст. 49, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 6 липня 2011 року № 745, яка набрала чинності 23.07.2011, «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» встановлено порядок та розміри виплат пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є обґрунтованими і підлягають задоволенню за період з 16.09.2010 по 22.07.2011.

Щодо вимоги позивача про нарахування йому основної пенсії за Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 розділу XV Прикінцеві положення ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, їй призначається одна пенсія за її вибором.

Встановлено, що позивач отримує державну пенсію за віком відповідно до вимог ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Звертаючись до суду з вимогою про нарахування йому основної пенсії за Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач доказів звернення до відповідача із заявою про переведення його на пенсію за зазначеним Законом не надав. Представник відповідача в судовому засіданні також пояснила, що позивач до УПФ із зазначеного приводу не звертався.

Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Оскільки позивач не звертався до відповідача з проханням перевести його на інший вид пенсії, а отже відповідач не порушив його права, свободи чи інтереси, суд вважає, що дана вимога є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 10, 11, 158-163 КАС України, суд, -


п о с т а н о в и в:


адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 16 вересня 2010 року по 22 липня 2011 року з урахуванням раніше проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з часу її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


Суддя


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація