Судове рішення #281555
УКРАЇНА

 

УКРАЇНА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

.                                            УХВАЛА

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

09 листопада 2006 року

Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Одеської області у складі:

Головуючого- Ващенко Л.Г.

Суддів- Фадєєнко А.Ф., Вадовської Л.М.

При секретарі - Повар О.В. Розглянула у відкритому судовому засідання в м. Одесі цивільну Справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Б. Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 09 червня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про виселення, витребування майна, відшкодування моральної шкоди,-

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Б. Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 09.06.06р. позов задоволено частково.

Суд виселив ОСОБА_1 з квартири АДРЕСА_1 і вселив її за місцем реєстрації у квартиру АДРЕСА_2 та стягнув з відповідачки на користь позивачки 5000грн. моральної шкоди і судовий збір у сумі 59 грн. 50 коп.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду у частині стягнення моральної шкоди скасувати, справу повернути на новий розгляд, через те, що суд порушив норми процесуального права, зокрема, справа розглянута у її відсутності.

У засіданні колегії суддів апелянтка скаргу підтримала, позивачка ОСОБА_2 скаргу не визнала, представник позивачки у судове засідання не з'явилась.

Рішення суду першої інстанції у частині відшкодування моральної шкоди підлягає скасуванню з поверненням справи на новий розгляд через те, що суд порушив норми процесуального права, на підставі п. З, ч. 1 ст. 311 ЦПК України.

ОСОБА_2 просила суд стягнути з відповідачки на відшкодування матеріальної шкоди 10000 грн., з підстав порушення відповідачкою її права власності (а.с. 2).

Справа №22-5072/2006р.                                                                    Головуючий у І інстанції:

Категорія 30 ЦПК                                                                                Остра Н.С.

Доповідач: Ващенко Л.Г.

 

Справа розглянута судом по суті 09.06.06р. у відсутності  відповідачки

(а.с. 76-82).

07.06.06р. ОСОБА_1 звернулась із заявою про відкладення розгляду

справи у зв'язку із тим, що вона не може бути присутня у судовому засіданні

09.06.06р. з  поважних причин, оскільки з 07.06.06р.  по  10.06.06р. буде

знаходитись у відрядженні у м. Києві (а.с. 62, 63).

До апеляційної скарги апелянтка надала наказ НОМЕР_1 про

відрядження з відмітками про вибуття (прибуття) до м. Києва у період з 7 по

10 червня 2006р. (а.с. 94, 95).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 169 ЦПК України суд відкладає розгляд

справи у разі неявки в судове засідання сторін або будь-кого з інших осіб, які

беруть участь у справі, сповіщених у встановленому порядку про час і місце

судового розгляду, якщо вони повідомили про причини неявки, які судом

визнано поважним.

Відповідачка   ОСОБА_1   була   відсутня   у   судовому   засіданні

09.06.06р. з поважних причин, про що завчасно повідомила суд (а.с. 62),

оскільки з 07.06.06р. по 10.06.06р. знаходилась у відряджені у м. Києві, що

підтверджується доказами (а.с. 63, 94, 95).

Суд, у порушення вимог процесуального закону, не відклав розгляд

справи, а вирішив спір по суті у відсутності відповідачки, що згідно із п. З ч.

1 ст. 311 ЦПК України є підставою для скасування рішення з поверненням

справи на новий розгляд.

Задовольняючи вимоги щодо відшкодування моральної шкоди, суд

першої інстанції виходив з того, що тривалий час позивачка не може налагодити   свій  життєвий  рівень,   весь  час  знаходиться  у  напруженні

стосовно стану її квартири, не може розпоряджатися своєю власністю, через що  вимушена     звертатись за правовою  допомогою  і  додатково  нести

фінансові витрати.

Між тим, з матеріалів справи видно, що відповідачка проживала у спірній квартирі з липня 2000р. зі згоди позивачки, як член сім'ї сина позивачки. Тобто факт проживання відповідачки у спірній квартирі, яка належить позивачці на праві власності, у період з липня 2000р. по серпень 2005р., позивачкою не оспорювався.

Відповідно до п. 5 абз. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.051995р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», - обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (неманової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями ( бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

 

Однак суд на зазначені обставини уваги не звернув і в рішенні не навів фактів наявності заподіяння відповідачкою моральної шкоди та у чому полягає протиправність дій відповідачки, причинний зв'язок між шкодою і протиправним діянням, а також у чому полягає вина відповідачки.

Приймаючи до уваги, що встановлено порушення норм процесуального права, керуючись ст. ст. 303, 307 ч. 1 п. 5, 311 ч. 1 п. З, 313, 314, 315, 317,319 ЦПК України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 -задоволити. Рішення Б. Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 09 червня 2006 року у частині стягнення 5000 грн. моральної шкоди -скасувати і справу у цій частині повернути на новий розгляд до того ж суду, іншим суддею.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи у суді апеляційної інстанції у сумі 07 грн. 50 коп.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала апеляційного суду може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців, з моменту її проголошення.       

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація