Справа № 261/262/13- а
Провадження № 2-а/261/24/13
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
м. Донецьк 25 лютого 2013 р.
Петровський районний суд м. Донецька у складі головуючого судді Висоцької Г. В., при секретарі Крутась Я. О., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Акінжали Г. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника,
В с т а н о в и в :
22.01.2013 р. ОСОБА_3 звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку у відповідача та з 21.10.2011 року вона отримувала пенсію по втраті годувальника в розмірі 2264,77. Вказує на те, що розмір її пенсії з 01.10.2012 року після перерахунку, проведеного з ініціативи відповідача, складає 1524,85 грн., оскільки при перерахунку пенсії по втраті годувальника відповідачем було застосовано показник заробітної плати, який було встановлено при призначенні пенсії годувальнику за 2007р.
Такі дій відповідача вважає неправомірними з посиланням на ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення попереднього виду пенсії.
Просила визнати неправомірним рішення відповідача про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника з 01.10.2012 року у розмірі 1524,85 грн.; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 10.10.2012 року пенсію у розмірі 50% пенсії померлого із розрахунку середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузі економіки України за 2010 рік - 1982,63 грн., який застосовувався до неї при призначенні пенсії їй за віком.
Представник позивача в судовому засіданні доподи позовної заяви підтримав, просив її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала в поному обсязі.
Суд, заслухавши сторін, перевіривши матеріали справи за доводами позовної заяви, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 06.02.2002р. ОСОБА_4, який доводився чоловіком позивачці, нарахована пенсія за віком. З 21.10.2011р. позивачці було встановлено пенсію у зв'язку із втратою годувальника, обрахування якої здійснювалося на підставі ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із змінами станом на 01.10.2011р.
При розрахунку пенсії її було обчислено із застосуванням страхового стажу померлого годувальника та заробітної плати позивача визначеної на момент звернення за призначенням пенсії за віком.
Спірним питанням у справі є право позивача на застосування при здійсненні перерахунку її пенсії по втраті годувальника з розрахунку пенсії померлого годувальника.
Згідно частини 1 ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
Згідно частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що набрала чинності з 01.10.2011 року), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Зі змісту ч.3 ст. 45 Закону України № 1058 вбачається, що при переведенні з одного виду пенсії на інший обрахунок нової пенсії здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а від бажання особи залежить лише можливість враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто показник середньої заробітної плати є незмінною величиною.
Страховий стаж померлого годувальника складає 30 років 5 місяців 8 днів, коефіцієнт страхового стажу складає -0,02174.
Постановою КМ України від 23.04.2012 року №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» установлено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005 - 2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003 - 2006 роки відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.
Вказана постанова набрала чинності 1 травня 2012 року.
Стаття 117 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Таким чином пенсійним органом правомірно застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік при перерахунку пенсії позивача з 01.10.2012р., відповідно до якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за втратою годувальника становить 3046 грн. (1197,91 грн. - середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузі економіки України за 2007 рік х 2,54356 коєфіціент заробітної плати). Розмір пенсії годувальника би склав 2589,92 грн - основний розмір пенсії годувальника; 259,78 грн. - доплата за проднормавний стаж 31 рік; всього 2849,70 грн., розмір пенсії ОСОБА_3 складає 1424,85 грн (50%).
Щодо посилання позивача на норму ч. 3 ст. 45 ЗУ ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд згоден із представником відповідача стосовно того, що у вказаній нормі мова йде про показник середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення попереднього виду пенсії, саме годувальнику. У випадку позивача був застосований середній заробіток працівників при обчисленні пенсії по втраті годувальника, зайнятих у галузі економіки, за 2007 рік, відповідно до принципів підвищення рівня соціального захисту населення, впроваджених постановою КМУ від 23.04.2012р. № 327.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача при проведенні ОСОБА_3 перерахунку відповідно до постанови КМ України від 23.04.2012 року №327.
Керуючись ст.ст. 158-167 КАС України, ст. 50 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою КМ України від 23.04.2012 року №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення»
П о с т а н о в и в :
В задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Петровському районі м. Донецька про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Донецький апеляційний адміністративний суд через Петровський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Висоцька Г.В.