Справа № 279/192/13- ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2013 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Коваленко В.П.
при секретарі Афанасьєвій О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Коростень справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі виконкому Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування , -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому просить визнати за нею право власності на майно – цілий житловий будинок із господарськими спорудами, розташований в селі Ушомир Коростенського району Житомирської області по вулиці Київській, 66. В підтвердження своїх вимог посилається на те, що 29 березня 2012 року в селі Ушомир Коростенського району Житомирської області помер її батько ОСОБА_2 . Вона належним чином прийняла спадщину, подавши заяву до Коростенської державної нотаріальної контори про її прийняття. Однак ,нотаріус позбавлений можливості видати позивачці свідоцтво про право на спадщину на зазначений будинок, так як у покійного спадкодавця відсутній документ , підтверджуючий право власності на будинок.
В судове заідання позивачка не з»явилась надіслала заяву про слухання справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала, просить їх задовольнити. Представник відповідача в судове засідання не з»явився, надав заяву, в якій просить розглянути справу без її участі. А тому суд вважає за можливе розглядати справу на підставі наявних матеріалів .
Перевіривши матеріали справи, оцінивши всі докази та обставини по справі, суд задовольняє позовні вимоги , виходячи з таких підстав.
Як встановлено судом позивачка ОСОБА_1 є рідною дочкою ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про її народження та свідоцтвом про одруження. Батьки позивачки побудували житловий будинок з надвірними спорудами розташований в селі Ушомир Коростенського району Житомирської області по вул. Київській 66, зареєстрували його в погосподарській книзі Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області . Батьки позивачки вільно і відкрито користувались вказаним домоволодінням протягом всього свого життя.
29 березня 2012 року в с. Ушомир Коростенського району Житомирської області у віці 75 років помер батько позивачки ОСОБА_2 , про що виконкомом Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області зроблено запис за №14 в Книзі реєстрації смертей. Мати позивачки ОСОБА_3 померла значно раніше 12 серпня 1984 року.
В передбачений законом шестимісячний строк позивачка ОСОБА_1 звернулась до Коростенської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, де відкрито спадкову справу № 97\2012 року.
Проте, нотаріус обґрунтовано відмовляє позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину на будинок, так як у покійного спадкодавця відсутній документ, підтверджуючий право власності на спірне домоволодіння.
Оскільки спадковий будинок був побудований під час дії ЦК Української РСР в редакції 1963 року, діючим на той час законодавством не передбачено було реєстрацію будинків, документом, що підтверджував право власності на будинок була погосподарська книга сільської ради, то суд приходить до висновку, що батько позивачки мав право власності на спірний будинок, а , відповідно, і визнає його за нею. Згідно положень ст.ст.100,101 ЦК УРСР (яка діяла на той час) в редакції 1963 року громадяни могли мати у власності житловий будинок, причому глава 10 «Особиста власність» цього ж кодексу не пов»язувала наявність такого права з його обов’язковою державною реєстрацією.
Відповідно до п.4ч.2п.п.6 Інструкції «Про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах, селищах міського типу УРСР, затвердженої Мінкомунгоспом УРСР від 31 січня 1966 року за погодженням з Верховним Судом УРСР від 15 січня 1996 року (що була чинна до 13 грудня 1995 року) державній реєстрації підлягали тільки будинки та домоволодіння в межах міст і селищ, а інвентаризації домоволодіння в сільській місцевості не підлягали. При таких обставинах суд приходить до висновку, що вимоги позивачки підлягають до задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10,11,213-215 ЦПК України, ст.ст. 331, 392, 1261, 1268 ЦК України , суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити .
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_2 право власності на цілий житловий будинок з надвірними спорудами, розташований в селі Ушомир Коростенського району Житомирської області по вул. Київській ,66 в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_2 , померлого 29 березня 2012 року .
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області через Коростенський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Коваленко В.П.