Судове рішення #28042205


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


справа № 0670/8821/12

категорія 9.4.4


13 лютого 2013 р. м. Житомир


Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Шимоновича Р.М.,

при секретарі - Прохорчуку П.С.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування розпорядження,-

встановив:


Закрите акціонерне товариство "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" звернулось до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило скасувати розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 658-ЦД-1-Е від 09 серпня 2012 р. про усунення порушень законодавства про цінні папери, а саме: не приведення своєї діяльності у відповідності із Законом України "Про акціонерні товариства", зокрема не внесення ЗАТ "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства, а також невиконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства та не приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону. В обґрунтування позову зазначило, що виключні повноваження щодо внесення змін та доповнень до статуту; прийняття рішення про передачу ведення реєстру власників іменних паперів товариства; прийняття рішення про форму існування акцій - належить до компетенції загальних зборів акціонерів. Вказав на те, що не має змоги виконати оскаржуване розпорядження, у зв'язку з труднощами у скликанні загальних зборів акціонерів, із-за значної кількості померлих акціонерів, які володіють у сукупності 45,8% акцій статутного фонду товариства.

Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити у задоволенні позову. Пояснила, що оскаржуване розпорядження винесено у відповідності до вимог чинного законодавства і скасуванню не підлягає.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні у справі письмові докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 09 серпня 2012 р. уповноваженою особою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №658- ЦД-1-Е (також далі за текстом - Розпорядження) у зв'язку із наявністю ознак порушення позивачем вимог пункту 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", а саме: не приведення своєї діяльності у відповідність із Законом України "Про акціонерні товариства", зокрема невнесення Товариством змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства, а також невиконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства не приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.

Розпорядженням зобов'язано позивача у термін до 12.11.2012 р. усунути порушення законодавства про цінні папери та до 12.11.2012 р. письмово проінформувати (із наданням відповідних документів) про виконання цього розпорядження.

Розпорядження №658-ЦЦ-1-Е від 09.08.2012р. винесено у відношенні позивача за наслідками розгляду справи про правопорушення разом із постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1315-ЦД-1-Е від 09.08.2012 р., винесеної уповноваженою особою Комісії за невиконання Товариством аналогічного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 01.12.2011 р. № 50-П-ЖИ, термін виконання якого закінчився 01.06.2012 р.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 № 448/96-ВР (також далі за текстом - Закон № 448/96-ВР).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 448/96-ВР, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до ст. 7 Закону № 448/96-ВР, одним з основних завдань комісії є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 8 Закону № 448/96-ВР, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Згідно ч. 2 ст. 2 Закону України "Про цінні папери і фондовий ринок", емітент - юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

Отже, позивач є емітентом, що випустив акції та зобов'язаний виконувати обов'язки, які випливають з умов їх випуску, перед акціонерами.

Порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів встановлено Законом України "Про акціонерні товариства" №514-VІ від 17.09.2008 року (також далі за текстом - Закон №514).

Згідно ч. 4 ст. 3 Закону №514 передбачено, що повне найменування акціонерного товариства українською мовою повинне містити назву його типу (публічне чи приватне) і організаційно-правової форми (акціонерне товариство).

Частиною 1 ст. 5 Закону №514 передбачено, що акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства.

Пунктом 5 розділу ХVІІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону №514 встановлено, що статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:

1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;

2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.

Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.

Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.

Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.

Таким чином, враховуючи, що Закон № 514-VI "Про акціонерні товариства" набрав законної сили 30 квітня 2009 року, а державна реєстрація закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" була проведена 14 червня 1993 р., то позивач повинен був привести свою діяльність у відповідність із Законом України "Про акціонерні товариства" до 30 квітня 2011 року. Проте, у зазначений термін вимоги Закону України "Про акціонерні товариства" позивачем не виконано.

Під час розгляду справи, представник позивача не заперечив факт невиконання закритим акціонерним товариством "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" вимог Закону України "Про акціонерні товариства" та розпоряджень про усунення порушення законодавства про цінні папери від 01 грудня 2011 р. № 50-П-ЖИ, від 09 серпня 2012 р. № 658-ЦД-1-Е, та посилався на те, що товариство позбавлено можливості привести свою діяльність у відповідність до норм чинного законодавства, оскільки за останні три роки загальні збори акціонерів товариства не були проведені в зв'язку із значною кількістю померлих акціонерів, які володіють у сукупності 45,8% акцій статутного фонду товариства і до цього часу вказані акції не придбані в порядку спадкування та не визнано як відумерла спадщина.

Посилання представника позивача на неможливість виконання оскаржуваного розпорядження з підстав, викладених у позовній заяві, судом не приймаються до уваги, оскільки на виконання вимог Закону та розпорядження позивач, як емітент, з 2009 року мав організувати свою діяльність таким чином, щоб вчасно виконати пункт 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 514.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Встановлено, що розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 658-ЦД-1-Е від 09 серпня 2012 р. відповідає вище переліченим ознакам.

Також суд звертає увагу на те, що виконання позивачем пункту 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 514 є обов'язковим, оскільки даним законом не визначено підстав, які звільняють емітента від приведення своєї діяльності у відповідність із Законом України "Про акціонерні товариства".

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд приходить до висновку, що при винесенні розпорядження№ 658-ЦД-1-Е від 09 серпня 2012 р. про усунення порушень законодавства про цінні папери відповідач діяв на підставі та в межах наданих чинним законодавством повноважень, а законність вказаного розпорядження доводами позивача не спростовується.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 658-ЦД-1-Е від 09 серпня 2012 р. про усунення порушень законодавства про цінні папери є правомірним і скасуванню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -


постановив:


У задоволенні позовних вимог закритого акціонерного товариства "Агропромислова акціонерна корпорація "Оранта" відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.




Головуючий суддя Р.М.Шимонович



Повний текст постанови виготовлено: 18 лютого 2013 р.







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація