Справа № 413/192/13- ц
Провадження № 2/413/414/13
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
28 січня 2013 року
Краснолуцький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Бєляєвої Л.О.,
при секретарі Дворових Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красний Луч Луганської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Краснолуцької державної нотаріальної контори про надання додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Краснолуцької державної нотаріальної контори про надання додаткового строку для прийняття спадщини. В обґрунтування заявленого позову зазначила, що 01.03.2010 року помер її батько, ОСОБА_2. Після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок з господарсько-побутовими будівлями та спорудами, розташований у м. Красний Луч Луганської області, вул. Лихачова, 1. У встановлений законом строк позивач до нотаріальної контори не звернулася, таким чином був пропущений строк для надання строку для прийняття спадщини. На цей час позивач звернулася до нотаріальної контори, однак їй було відмовлено у прийняття заяви, та запропоновано звернутись до суду. Позивач навчалась в Донецькому національному університеті за денною формою навчання, тому не мала змоги оформили належним чином свої спадкові права. Таким чином, строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька позивачем пропущений з поважної причини, у зв*язку з чим позивач просить надати додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні змінила позовні вимоги, надала пояснення аналогічні позову, та просила надати додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого 01.03.2010 року батька, ОСОБА_2, протягом трьох місяця з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
Представник відповідача у судове засідання не з*явився. Про час та дату слухання справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши письмові матеріали справи, допитавши позивача, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав і основних свобод людини “Кожна людина має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.»
Стаття 15 ЦК України передбачає, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разу його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст.10 ЦПК України цивільне законодавство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є донькою ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданого 27.05.1986 року відділом РАЦС м. Красний Луч Ворошиловградської області, актовий запис № 752.
Батько позивача, ОСОБА_2, помер 01.03.2010 року, про свідчить свідоцтво про смерть ОСОБА_3 1-ЕД № 243187, видане відділом РАЦС Краснолуцького міського управління юстиції Луганської області 11.03.2010 року, актовий запис № 300.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на спадкове майно у вигляді житлового будинку загальною площею 36 м.кв., в тому числі житловою площею 27,8 м.кв. з господарсько-побутовими будівлями та спорудами за адресою: м. Красний Луч Луганської області, вул. Лихачова, 1, який належав останньому на підставі договору купівлі-продажу, посвідченому державним нотаріусом 26.07.1989 року, реєстровий № 24562, зареєстрованому в БТІ 06.12.1989 року, за реєстровим № 6121.
Однак, позивачем був пропущений строку звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини з поважної причини, а саме позивач навчалась на денному відділенні Донецького національного університету, не мешкала у цей час у м. Красний Луч, та не мала достатніх коштів для вирішення цього питання.
Факт навчання у судовому засіданні підтверджено наданням суду диплома бакалавра серія НК № 38605441, виданого Донецьким національним університетом 30.06.2010 року на ім*я ОСОБА_1.
Статтею 1270 ЦК України встановлений строк для прийняття спадщини у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Часом відкриття спадщини, згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК України, є день смерті особи або день, з якого вона оголошена померлою.
Визначення додаткового строку для прийняття спадщини позивачу необхідно для вступу до спадщини.
Суд, вважає, що позивач пропустив строк звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини з поважних причиних, пов’язаною з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Тому суд вважає за можливе надати позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі вищевикладеного, керуючись Конвенцією про захист прав і основних свобод людини, Конституцією України, ст. ст. 10,11,60,80,81,212-215 ЦПК України; ст. 1272 ЦК України, суд –
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Краснолуцької державної нотаріальної контори про надання додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Надати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ур. м. Красний Луч Луганської області, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого 01.03.2010 року батька, ОСОБА_2, протягом трьох місяця з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через суд першої інстанції –Краснолуцький міський суд Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий: