Справа № 1207/8126/12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2013 року Жовтневий районний суд м. Луганська у складі:
головуючого: Рябуха Ю.В.
при секретарі: Корж Н.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за правом представлення за законом та за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу та витрат на поховання, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка по первинному позову ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, до відповідачці ОСОБА_2, в обґрунтуванні якого вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дядько - ОСОБА_3 та після його смерті відкрилася спадщина, яка складалася з будинку АДРЕСА_1 та єдиним спадкоємцем другої черги був батько ОСОБА_1 - ОСОБА_4, який ІНФОРМАЦІЯ_2 помер. Таким чином ОСОБА_1 як спадкоємець за правом представлення має право на ту частку спадщини, яка належала б за законом ї батьку ОСОБА_3, якби він був живим на час відкриття спадщини після смерті свого брата ОСОБА_3, а саме на вищевказаний будинок. На даний час ОСОБА_1 обмежена в здійсненні своїх прав, оскільки не має можливості вільно користуватися належним їй житловим будинком, оскільки з сторони ОСОБА_2 чиняться перешкоди в користуванні вищезазначеним будинком згідно цього не може отримати свідоцтво про право на спадщину на вказане нерухоме майно.
Тому ОСОБА_1 просила визнати за нею право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за правом представлення за законом після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 2010 року; витребувати у ОСОБА_2 оригінали правовстановлюючих документів на вищевказаний будинок.
Відповідачка по первісному позову ОСОБА_2 звернулася до суду із зустрічною позовною заявою до ОСОБА_1, в обґрунтуванні якої зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 2010 року помер її двоюрідний брат ОСОБА_3 та після його смерті відкрилася спадщина, яка складалася з будинку АДРЕСА_1.11 січня 2006 року ОСОБА_3 позичив у неї 5500 доларів США, але не повернув, оскільки помер. Строк повернення наступив, але спадкоємець ОСОБА_1 не бажає повернути в добровільному порядку зазначені кошти.Також ОСОБА_2 за власні кошти здійснювала поховання ОСОБА_3, оскільки ОСОБА_1 не бажала поховати спадкодавця та витрачати на це будь - які кошти та ці витрати склали суму у розмірі 9546,50 грн. та не одноразово витрачала кошти на лікування ОСОБА_3 на загальну суму 5929,52 грн.
Тому позивачка по зустрічному позову ОСОБА_2 просила суд в рахунок погашення боргу спадкодавця ОСОБА_3 перед кредитором ОСОБА_2 у розмірі 43961,50 грн. накласти стягнення на спадкове майно, на будинок АДРЕСА_1 у розмірі його боргу на користь ОСОБА_2; стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 суму витрат на поховання ОСОБА_3 у розмірі 9546,50 грн.; стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 суму витрат на лікування ОСОБА_3 у розмірі 5929,52 грн. та витрати по сплаті судового збору.
В судове засідання з'явилася позивачка по первинному позову - ОСОБА_1 та підтримала позов у повному обсязі, просила позовні вимоги задовольнити та у зустрічному позові відмовити у повному обсязі.
Відповідачка по первісному позову - ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_5 у судовому засіданні були присутні та не були згодні із заявленими вимогами позову ОСОБА_1, просили відмовити та вимоги зустрічного позову задовольнити у повному обсязі.
Також у судовому засіданні була присутньою ОСОБА_6, яка була допитана в якості свідка та дала пояснення відносно обставин справи.
Відповідно до ст. 15 ЦПК України розгляд даної справи належить до компетенції суду.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Згідно статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, заслухавши пояснення сторін, суд приходить к наступному висновку.
Судом було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дядько ОСОБА_1 - ОСОБА_3, відповідно до фотокопії свідоцтва про смерть (повторне) НОМЕР_1 від 31 травня 2011 року, зареєстрованого та виданого Жовтневим відділом реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції у Луганській області, актовий запис № 2275 /а. с. 10/ та після його смерті відкрилася спадщина, яка складалася з будинку АДРЕСА_1.
Згідно з ст. 1262 ЦК України, у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Єдиним спадкоємцем другої черги, який мав би успадкувати майно після смерті ОСОБА_3 був батько ОСОБА_1 - ОСОБА_4, який ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, згідно з фотокопією свідоцтва про смерть (повторне) НОМЕР_2 від 27 травня 2011 року, зареєстрованого та виданого Жовтневим відділом реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції у Луганській області, актовий запис № 2367 /а. с. 11/.
Відповідно до ч. 3 ст. 1266 ЦК України, племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Таким чином ОСОБА_1 як спадкоємець за правом представлення має право на ту частку спадщини, яка належала б за законом ї батьку ОСОБА_3, якби він був живим на час відкриття спадщини після смерті свого брата ОСОБА_3, а саме на вищевказаний будинок.
Відповідно до ст. 1268 ч. 1 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину; якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та
часток у спадщині інших спадкоємців; відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
У встановлений шестимісячний строк ОСОБА_1 звернулась до Третьої державної нотаріальної контори м. Луганська із з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, де їй було роз'яснено, що для отримання свідоцтва про спадщину вона повинна подати документи, перелічені в п. п. 212 Інструкції «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України».
Згідно з п. 212, 216 Інструкції «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України»: видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання встановлювальних документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не має можливості подати до нотаріальної контори документи, зазначені в п. 216 вищевказаної Інструкції, ОСОБА_1 було роз'яснено, що після спливу шестимісячного строку їй буде відмовлено у вчинені нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину на підставі п. 2 ст. 49 Закону України «Про нотаріат».
На даний час ОСОБА_1 обмежена в здійсненні своїх прав, оскільки не має можливості вільно користуватися належним їй житловим будинком, оскільки не може увійти до даного будинку та оселитися у ньому.
Перешкоди в користуванні вищезазначеним будинком чиниться з сторони ОСОБА_2, однак яка являється спадкоємицею за законом п'ятої черги, разом з цим вважаючи себе власницею спірного будинку, не маючи на це правових підстав.
Після смерті ОСОБА_3, ОСОБА_2 забрала ключі та правовстановлюючі документи на будинок і категорично відмовляється віддавати їх ОСОБА_1, оскільки вважає, що ОСОБА_1 повинно бути усунено від права на спадкування на вищевказаний будинок.
Рішенням Жовтневого районного суду м. Луганська від 12 грудня 2011 року ОСОБА_2 було відмовлено в задоволенні позовних вимог про усунення ОСОБА_1 від права на спадкування після померлого ОСОБА_3, відповідно до фотокопії рішення Жовтневого районного суду м. Луганська по справі № 2-6979/11 від 12 грудня 2011 року /а. с. 9/ та ухвалою апеляційного суду Луганської області по справі № 22ц-1464/12 від 26 березня 2012 року дане рішення залишено без змін /а. с. 7 - 8/.
Внаслідок цього дії ОСОБА_2 є незаконними та порушують права ОСОБА_1, оскільки вона не може потрапити до належного їй будинку, не може оформити своїх спадкових прав та згідно цього не може отримати свідоцтво про право на спадщину на вказане нерухоме майно.
Відповідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою
особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Внаслідок вищезазначених обставин суд вважає за необхідне задовольнити заявлені вимоги ОСОБА_1 повністю та визнати за нею право власності на нерухоме майно з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за правом представлення за законом після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 2010 року та витребувати у ОСОБА_2 оригінали правовстановлюючих документів на вищевказаний будинок.
Судом встановлено, що відповідачка по первісному позову ОСОБА_2 звернулася до суду із зустрічною позовною заявою до ОСОБА_1, в обґрунтуванні якої зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 2010 року помер її двоюрідний брат ОСОБА_3 та після його смерті відкрилася спадщина, яка складалася з будинку АДРЕСА_1.
11 січня 2006 року ОСОБА_3 позичив у неї 5500 доларів США, що підтверджується розпискою, яка була складена в присутності свідків, відповідно до розписки від 11 січня 2006 року /а. с. 67/ та зазначену суму ОСОБА_3 зобов'язався повернути протягом 5 років, але не повернув, оскільки помер.
Строк повернення наступив, але спадкоємець ОСОБА_1 не бажає повернути в добровільному порядку зазначені кошти.
Відповідно до ст. 1282 ЦК України, спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині; вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.
Тому суд вважає за необхідне задовольнити заявлені вимоги ОСОБА_2 в частині стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 суми боргу за розпискою від 11 січня 2006 року, як спадкоємця після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 2010 року в сумі 43394,00 грн., що еквівалентно 5500,00 доларів США.
Також ОСОБА_2 за власні кошти здійснювала поховання ОСОБА_3, та ці витрати склали суму у розмірі 9546,50 грн., відповідно до фотокопій квитанцій /а. с. 47 - 51/ та не одноразово витрачала кошти на лікування ОСОБА_3 на загальну суму 5929,52 грн. /а. с. 56 - 61/.
Однак в даної частині позову суд відмовляє ОСОБА_2, оскільки остання за власним бажанням робила вищевказані витрати, тому суд не вбачає на це правових підстав.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 16, 392, 1261, 1266, 1268, 1281, 1282, 1296, 1297 ЦК України, статтями 3, 10, 11, 15, 60, 62, 109, 118-120, 213-215, 224 - 233 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за правом представлення за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на нерухоме майно з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за правом представлення за законом після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 2010 року.
Витребувати у ОСОБА_2 оригінали правовстановлюючих документів на будинок за адресою: АДРЕСА_1.
Зустрічні позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення суми боргу та витрат на поховання - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 суму боргу за розпискою від 11 січня 2006 року, як спадкоємця після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 2010 року в сумі 43394,00 гривень, 00 коп., що еквівалентно 5500,00 доларів США, але в межах вартості спадкового майна , тобто вартості будинку за адресою: АДРЕСА_1.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити за необґрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Луганської області через Жовтневий районний суд м. Луганська шляхом подачі у десятиденний строк після оголошення рішення апеляційної скарги. Особам, які не були присутні при оголошенні рішення в той же строк з дня отримання копії рішення.
Суддя: Ю.В. Рябуха