Судове рішення #2788074

 

                                                                                         Головуючий у 1 інстанції - суддя  Ушаков Т. С.

                                                                                                           Суддя-доповідач - Яманко В. Г.

                                                                             

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 ПОСТАНОВА

 Іменем України

5 вересня 2008 року                                                                                                     справа № 22-а-7789/08

зал судового засідання № 2 у приміщенні суду за адресою:  м. Донецьк, бул. Шевченка, 26, 3 корпус

 

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді:                                        Яманко  В. Г.

суддів:                                                              Малашкевич С. А.

                                       Горбенко  К. П.                  

при секретарі судового засідання

Запорожцевій Г. В. 

за участю представників від:

 

позивача:

ОСОБА_1., особисто не з'явився, надане клопотання про розгляд скарги за відсутністю представника

відповідача:

 

 

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Управління Пенсійного фонду України в місті Брянці Луганської області

на постанову Луганського окружного адміністративного суду від                                                                       27 травня 2008 року 

по адміністративній справі

№ 2-а-527/08 (суддя Ушаков Т. С.)

за позовом

ОСОБА_1 м. Брянка Управління Пенсійного фонду України в місті Брянці Луганської області визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії

до відповідача

 

про

 

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся 17 вересня 2007 року до Брянківського міського суду з позовною заявою (арк. справи 1-2) до Управління Пенсійного фонду України в місті Брянці Луганської області про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії з врахуванням страхового стажу незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 1 липня 2006 року з урахуванням страхового стажу за період з 3 квітня 2006 року по 20 червня 2006 року.

Ухвалою від 2 жовтня 2007 року (арк. справи 12) матеріали справи за позовом ОСОБА_1 м. Брянка до Управління Пенсійного фонду України в місті Брянці Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії були передані за правилами предметної підсудності до Луганського окружного адміністративного суду.

         Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 27 травня 2008 року (арк. справи 52) позовні вимоги були задоволені в повному обсязі. Суд першої інстанції визнав дії УПФУ в місті Брянці Луганської області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 липня 2006 року з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії за період з 3 квітня 2006 року по 20 червня 2006 року незаконними, зобов'язав УПФУ в місті Брянці Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 1 липня 2006 року з урахуванням страхового стажу набутого після призначення пенсії за період з 3 квітня 2006 року по 20 червня 2006 року.

         В апеляційній скарзі (арк. справи 58-60) відповідач просив суд апеляційної інстанції скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 травня 2008 року  та прийняти нове судове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

4 вересня 2008 року скаржником - УПФУ в м. Брянці було надане доповнення до апеляційної скарги (арк. справи 104), в якому зазначено, що 7липня 2008 року позивачу був здійснений перерахунок у зв'язку з набуттям додаткового страхового стажу за період роботи після виходу на пенсію з 3 квітня 2006 року по 30 червня 2006 року, в який увійшов стаж за спірний період, тому відповідач вважає, що спір по справі вирішений, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 27 травня 2008 року повинно бути визнано нечинним, а апеляційне провадження - закрито.

        Позивач під час судового розгляду проти апеляційної скарги заперечував, просив постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

        Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.    

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (арк. справи 3) отримує пенсію за віком, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (арк. справи 4).  

На момент призначення ІНФОРМАЦІЯ_2 року пенсії за заявою ОСОБА_1. (арк. справи 86), він працював на посаді підземного гірничоробочого по ремонту гірничих видобутків в державному відкритому акціонерному товаристві шахті «Краснопольевская» (вказане найменування шахти після перереєстрації за наказом Міністерства вугільної промисловості України № 443 від 13 вересня 1996 року), з якої був звільнений 15 листопада 2001 року за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за віком відповідно до статті 38 Кодексу законів про працю України, що підтверджується трудовою книжкою позивача (арк. справи 80-81).  Згідно протоколу № 6/588 від 25 червня 1998 року (арк. справи 87) ОСОБА_1 пенсія за віком була розрахована виходячи з пільгового стажу за Списком № 1 - 15 років 8 місяців 26 днів та загального стажу - 33 роки 1 місяць 10 днів - станом на день звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 року (арк. справи 87-89).

23 червня 2006 року позивач звернувся з заявою та відповідними документами до Управління ПФУ в м. Брянці Луганської області про перерахунок пенсії за віком з урахуванням його страхового стажу після призначення пенсії  за період з 3 квітня 2006 року по 20 червня 2006 року (арк. справи 90), на якому керівництвом відповідача було зазначено «до виконання». Наявність страхового стажу за період роботи позивача з 3 квітня 2006 року по 20 червня 2006 року (на момент звернення) сторожем на ВНС «Кріворізьська дільниця № 1» Світлічанського регіонального виробничого управління ОКП «Компанія Луганськвода»  підтверджується трудовою книжкою (арк. справи 6) та листом УПФУ в м. Брянці (арк. справи 7).

Як вбачається з листа УПФУ в м. Брянці (арк. справи 7)  та доповнення до апеляційної скарги (арк. справи 104) факт звернення 23 червня 2006 року з заявою та відповідними документами за перерахунком пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, за період з 3 квітня 2006 року по 20 червня 2006 року, відповідачем підтверджується, так само як підтверджується факт відмови в перерахунку.

УПФУ в м. Брянці свою відмову в здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за заявою від 23 червня 2006 року обґрунтовує тим, що Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 9 липня 2003 року набрав чинності з 1 січня 2004 року, тому, на думку відповідача, право на перерахунок згідно частини 4 статті 42 зазначеного Закону виникає у позивача тільки за умови наявності двох років страхового стажу набутого після 1 січня 2004 року, тобто періоду роботи позивача з 3 квітня 2006 року по 20 червня 2006 року недостатньо для здійснення такого перерахунку. Свою позицію відповідач  підтверджує наявними в матеріалах справи листами Пенсійного фонду України та Міністерства праці та соціальної політики України (арк. справи 26-43).

Колегія суддів, з приводу прийнятої судом першої інстанції постанови та апеляційної скарги відповідача зазначає, що згідно пункту 2 частини 1 статті 8 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Такою особою є позивач у справі.

Частиною 4 статті 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (в редакції станом на день звернення позивача за перерахунком - 23 червня 2006 року) передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. При цьому за статтею 1 вказаного закону страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

З огляду на аналіз зазначених норм, колегія суддів не приймає посилання відповідача на те, що в страховий стаж, який надає право на перерахунок, враховується тільки стаж з 1 січня 2004 року. Норма існуюча на момент звернення позивача 23 червня 2006 року за перерахунком пенсії, надавала право на перший перерахунок пенсії після призначення тільки за  умови, продовження праці після призначення пенсії, наявність інших умов, на які посилається відповідач - праця не менш ніж два роки після призначення пенсії, не передбачалася. У позивача перерахунок після призначення пенсії був першим та відповідач це не оспорював.

Дію частини четвертої статті 42  Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”  було зупинено на 2007 рік згідно з пунктом 26 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V, проте на правовідносини з спірного питання про перерахунок пенсії з дня звернення - 23 червня 2006 року  ці норми не розповсюджуються, з огляду на дію законів у часі та відповідно застосування судом при оцінці спірних правовідносин тих норм, які діяли на час звернення.

Підпунктом 10 пункту 35 розділу ІІ  Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VІ від 28 грудня 2007 року, який набрав чинності з 1 січня 2007 року,   частина 4 статті 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” була викладена в новій редакції, а  саме:

«У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.»

З огляду на нову редакцію  частини 4 статті 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, що набула чинності з 1 січня 2007 року,  за заявою ОСОБА_1. від 7 липня 2008 року (арк. справи 91) УПФУ в м. Брянці був здійснений з 1 липня 2008 року перерахунок пенсії, виходячи з додатково отриманого ОСОБА_1  страхового стажу за період роботи після призначення пенсії за віком  з 3 квітня 2006 року по 30 червня 2008 року, в який увійшов заявлений позивачем період роботи з 3 квітня 2006 року по 20 червня 2006 року (арк. справи 92, 93, 103).

Колегія суддів апеляційного суду, зазначає, що судом першої інстанції, з огляду на редакцію  частини четвертої статті 42  Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, що діяла на момент звернення 23 червня 2006 року ОСОБА_1. за перерахунком, правильно надана оцінка спірним правовідносинам та прийнято правильне станом на 27 травня 2008 року судове рішення про повне задоволення позовних вимог про перерахунок пенсії з 1 липня 2006 року, виходячи з приписів частини 4 статті 45 вказаного закону, проте враховуючи факт здійсненні відповідачем перерахунку пенсії ОСОБА_1.  з  1 липня 2008 року за цим же страховим стажем, з метою попередження при виконанні постанови здійснення зайвого стягнення коштів з державного бюджету України, прийнята постанова підлягає зміні в частині уточнення періоду перерахунку, який повинен бути обмежений та визначений наступним чином - з  1 липня 2006 року по 30 червня 2008 року.

Стосовно викладених в доповненні до апеляційної скарги вимог УПФУ в м. Брянці про визнання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 27 травня 2008 року по справі № 2-а-527/08 нечинною та закриття апеляційного провадження, у зв'язку з відсутністю предмету спору, то такі вимоги суперечать приписам статей 157, 203, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, які таких наслідків розгляду апеляційної скарги не передбачають, тим більше, що перерахунком з 1 липня 2008 року спір про перерахунок з 1 липня 2006 року ніяким чином не вирішений. 

         З огляду на вищевикладене та керуючись статтями 184, 185, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254  Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів,  -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Брянці Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 травня 2008 року по справі № 2-а-527/08 задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 травня 2008 року по справі № 2-а-527/08 за позовом ОСОБА_1 м. Брянка до Управління Пенсійного фонду України в місті Брянці Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії змінити та викласти абзац 3 вказаної постанови у наступній редакції:

«Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Брянці Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за період з 1 липня 2006 року по 30 червня 2008 року з урахуванням страхового стажу набутого після призначення пенсії за віком за період з 3 квітня 2006 року по 20 червня 2006 року».

В іншій частині постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 травня 2008 року по справі № 2-а-527/08 залишити без змін.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк п'ять днів складання постанови у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини постанови складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 5 вересня 2008 року.

         Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 8 вересня 2008 року.

 

Головуючий                                                                                                              В.Г.Яманко 

Судді                                                                                                               С.А.Малашкевич                                                                                                   К.П.Горбенко                                                                                                     

 

З оригіналом згідно:

Суддя                          В.Г.Яманко

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація