Справа № 2-а- 98/07
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2007 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Хлюстіна Ю.М.
при секретарі судового засідання - Диновській Н.С.
за участю сторін:
від позивача представник - Златі Н.С. (по довіреності), від відповідача представник - Ковальжі О.М. (по довіреності)
розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщені Одеського окружного адміністративного суду адміністративний позов комунального підприємства "Редакція газети "Ренійський вісник" до Державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області про визнання протиправними рішення державної податкової інспекції у Ренійському районі по відмові у видачі комунальному підприємству "Редакції газети "Ренійський вісник" свідоцтва платника єдиного податку на 2007 рік та зобов'язати Державну податкову інспекцію у Ренійському районі Одеської області видати комунальному підприємству "Редакція газети "Ренійський вісник" свідоцтво платника єдиного податку на 2007 рік, -
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернулось комунальне підприємство "Редакція газети "Ренійський вісник" до Державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області про визнання протиправними рішення державної податкової інспекції у Ренійському районі по відмові у видачі комунальному підприємству "Редакції газети "Ренійський вісник" свідоцтва платника єдиного податку на 2007 рік та зобов'язати Державну податкову інспекцію у Ренійському районі Одеської області видати комунальному підприємству "Редакція газети "Ренійський вісник" свідоцтво платника єдиного податку на 2007 рік, мотивуючи це тим, що редакція Ренійської районної газети «Ренійський вісник» з 20 грудня 2005 року перебуває на спрощеній системі оподаткування, введеній в дію Указом Президента України № 727/98 від 03/07/1998 р. «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва».
Державна податкова інспекція у Ренійському районі 15.12.2006 р. відмовила підприємству - редакції Ренійської районної газети «Ренійський вісник» в праві перебувати у 2007 р. на спрощеній системі оподаткування.
даті у Ренійському районі аргументувала свою позицію положенням абзацу 4 ст. 7 Указу Президента України від 28.07.1998 р. № 727/99 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» та узагальнюючим податковим роз'ясненням щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктами малого підприємництва з державною, комунальною та іншими формами власності, затвердженим наказом ДПА України № 352 від 23.06.2006 р.
В ст. 7 Указі Президента України № 746/99 від 28.06.1999 р. «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» в вказано, що дія цього Указу не поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді
яких частки, що належать юридичним особам - учасникам та засновникам даних суб'єктів, які не є суб'єктами малого підприємництва, перевищують 25 %.
Вважаємо, що вказана заборона не може бути поширена на підприємство.
Згідно ч. 4 ст. 63 ГК України, комунальні підприємства є унітарними, тобто мають одного власника - територіальну громаду району, і значить, їх статутний фонд на частки не ділиться. Крім того, у даному випадку статутний фонд взагалі відсутній -до вступу в силу Цивільного та Господарського кодексів, до 01.01.2004 p., комунальні підприємства могли створюватися без формування статутного фонду, діючий на той час Закон України «Про підприємництва в Україні» цього не вимагав. У відповідності до ст. 58 Конституції України, закон зворотної сили не має. Статутний фонд у нашому підприємстві ніколи не формувався.
Власник комунального підприємства - територіальна громада району не є юридичною особою, а ст. 7 Указу говорить про частки в статутному фонді саме юридичної особи. Органи місцевого самоврядування засновують комунальні підприємства не від свого імені, а від імені громади. ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що органи місцевого самоврядування є представницькими і діють виключно від імені територіальної громади. Якби статутний фонд у підприємстві і був сформований, ні частка в ньому, ні весь він не міг би належати безпосередньо органу місцевого самоврядування, а тільки територіальній громаді. Якщо статутного фонду як такого не має, то й частки засновника у ньому бути не може, і, отже, заборону абзацу З ст. 7 Указу в даній ситуації не порушено.
Комунальна форма власності сама по собі не може бути перепоною для застосування спрощеної системи оподаткування. В ст. 1 Указу «Про спрощену систему оподаткування...» вказано, що ця система запроваджується для юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, послуг, робіт) за рік не перевищує 1 мільйон грн. Підприємство ні в чому не порушує цих вимог.
У відповідності з п. 4 розділу XV«Перехідних положень» Конституції України Президент України протягом трьох років після вступу в силу Конституції мав право видавати ухвалені Кабінетом Міністрів України і скріплені підписом Прем'єр - міністра укази з економічних питань, неврегульованих законами. Указ «Про спрощену систему оподаткування...» був виданий саме в цей період, тому має силу закону.
Однією з функцій, яку здійснює Державна податкова адміністрація відповідно до ст. 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», є надання податкових роз'яснень в порядку, встановленому законом, а саме підпунктом 4.4.2 п. 4.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Узагальнюючі податкові роз'яснення - це оприлюднення офіційного розуміння податковими органами окремих положень законодавства у межах їх компетенції з питань оподаткування з метою обґрунтування їх рішень у разі проведення апеляційних процедур. Разом з цим, зазначені роз'яснення не мають сили нормативно-правового акта, а носять лише роз'яснювальний, інформаційний характер, та не підлягають державній реєстрації у Міністерстві юстиції. Податкові роз'яснення по своєму статусу не можуть і не повинні містити нових правових норм, розширювати або звужувати, трактувати норми законів. Таким чином, посилання відповідача на роз'яснення від 23.06.2006 р. № 352 не слід приймати до уваги, оскільки у даному випадку податкова служба оприлюднила своє офіційне розуміння окремих положень Указу, але при цьому значно розширила перелік діяльності, на яку не поширюється дія указу, надавши змісту Указу свою трактовку, що є перевищенням компетенції органів державної податкової служби.
Таким чином, комунальні підприємства, у яких не сформований або відсутній взагалі статутний фонд, можуть бути зареєстровані як платники єдиного податку.
На підставі викладеного, враховуємо, що перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, редакція Ренійської районної «Ренійський вісник» не порушує жодної норми Указу «Про спрощену систему оподаткування...», а обмеження частки юридичних осіб в статутному фонді комунального підприємства, як одна з умов перебування на спрощеній системі оподаткування, на підприємство не розповсюджується у зв'язку з тим, що статутний фонд відсутній, усі права на підприємство належать не юридичним особам, а територіальній громаді.
Засновником позивача є районна рада, п. 1.1 Статуту. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування взагалі не є суб'єктами господарювання. Статутом передбачено, що майно редакції належить до комунальної власності району, закріпляється на праві повного господарського відання.
Також, діяльність суб'єктів малого підприємництва регулюється Законом України від 19.10.2000 р. «Про державну підтримку малого підприємства" незалежно від форми власності з метою якнайшвидшого виходу з економічної кризи та створювання умов для ширшого впровадження ринкових реформ в Україні. В законі визначено поняття суб'єктів малого підприємництва, сферу дії Закону, мету державної підтримки малого підприємництва, органи, що здійснюють таку підтримку, програму та основні напрями державної підтримки малого підприємництва.
Відповідно до ст. 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування...» та ст. 1 Закону України «Про державну підтримку малого підприємництва» суб'єкти малого підприємства - фізичні особи мають право самостійно обирати спосіб оподаткування доходів, в тому числі заміну сплати встановлених законодавством податків і збори (обов'язкових платежів) сплатою єдиного податку.
Кожний суб'єкт господарювання, керуючись діючим законодавством, самостійно приймає рішення, на якій системі оподаткування йому перебувати. Редакція має намір і надалі перебувати на спрощеній системі оподаткування, яка для нашого підприємства найбільш зручна. Примусовий перехід на загальну систему оподаткування створює ряд незручностей у роботі.
Представник відповідача ДПІ у Ренійському районі Одеської області не визнав вимог позову і вважає що в позові повинно бути відмовлено, оскільки в ньому мають місце неправильне тлумачення його авторами норм матеріального (податкового) права.
07.12.2006 року Комунальне підприємство Редакція газети «Ренійський вісник» звернулась до ДПІ у Ренійському районі із заявою про видачу свідоцтва про право сплати єдиного податку на 2007 рік.
15.12.2006 року ДПІ у Ренійському районі до КП Редакція газети «Ренійський вісник» було направлено лист №4763/15-1 про відмову в наданні свідоцтва про право сплати єдиного податку на 2007, однак не погоджуючись з цим КП Редакція газети «Ренійський вісник» звернулась до ДПА в Одеській області з листом стосовно надання роз'яснення щодо можливості застосування спрощеної системи оподаткування.
Листом ДПА в Одеській області від 04.05.2007 року №10285/10/15-0416 КП Редакція газети «Ренійський вісник» було надано роз'яснення стосовного цього питання, яким зазначено про неможливість переводу підприємства на спрощену систему оподаткування. Враховуючи лист Міністерства фінансів України від 30.05.2006 року №31-20080/10-18/11475 стосовно розробки та затвердження Узагальнюючого податкового роз'яснення положень Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (в редакції Указу від 28.06.99 №746/99) та керуючись нормами Закону України від 21 грудня 2000 року №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», наказу ДПА України від 12.04.2003 року №176 «Про затвердження Порядку надання роз'яснень окремих положень податкового законодавства», а також враховуючи листи - роз'яснення Міністерства фінансів України від 06.05.2006 року №31-20080-3-8/2088 та Міністерства Юстиції України від 12.12.2005 року №20-35-389, ДПА України був розроблений наказ №352 від 23 червня 2006 року «Про затвердження Узагальнюючого податкового роз'яснення щодо
застосування положень Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»
Статтею 1 Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема, для юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. грн.
Згідно з частиною четвертою статті 7 Указу його дія не поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частки, що належать юридичним особам - учасникам та засновникам даних суб'єктів, які не є суб'єктами малою підприємництва, перевищують 25 відсотків.
Для з'ясування питання поширення дії Указу на підприємства, засновані на державній та комунальній власності, слід враховувати, що державне підприємство згідно з положеннями Господарського кодексу України є підприємством, що діє на основі державної власності, утворюється уповноваженим органом державної влади і майно якого закріплюється за ним на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Статтями 63, 78 ГК України, комунальне підприємство - це підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади, утворюється органом, який є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції, та майно якого закріплюється за ним на праві господарського відання або на праві оперативного управління.
Отже, незалежно від наявності чи відсутності статутного фонду, єдиним засновником (учасником) державних та комунальних підприємств є відповідно держава чи територіальна громада в особі уповноважених органів. Тобто їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків.
Враховуючи поняття суб'єкта малого підприємництва, наведене у статті 1 Указу, уповноважені органи, які діють від імені держави чи територіальних громад, не є суб'єктами малого підприємництва.
Крім того, частиною першою статті 8 Господарського кодексу України передбачено, що держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання.
Таким чином, оскільки засновники (органи державної влади та органи місцевого самоврядування) державних та комунальних підприємств не є суб'єктами малого підприємництва і їх частка в цих підприємствах перевищує 25 відсотків, вважаємо, що дія Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" на зазначені підприємства не поширюється.
Згідно з п.п. 1.4. - 1.11. Розділу 1 Порядку надання роз'яснень окремих положень податкового законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 12.04.2003 року №176 «Про затвердження Порядку надання роз'яснень окремих положень податкового законодавства», та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2003 р. за N 326/7647, Узагальнюючі податкові роз'яснення і податкові роз'яснення - це оприлюднення офіційного розуміння податковими органами окремих положень законодавства у межах їх компетенції з питань оподаткування з метою обгрунтування їх рішень у разі проведення апеляційних процедур.
Узагальнюючі податкові роз'яснення і податкові роз'яснення надаються, виходячи з положень підпункту 4.4.1 пункту 4.4 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", принципів оподаткування, викладених у Законі України "Про систему оподаткування", економічного змісту податку, збору (обов'язкового платежу), положень законодавчих та інших нормативно-правових актів, що роз'яснюються.
Узагальнюючі податкові роз'яснення і податкові роз'яснення містять у назві посилання на основну статтю (пункт) нормативно-правового акта, щодо якої вони видаються.
Податковим роз'ясненням уважаються будь-які відповіді податкового органу з питань окремих положень податкового законодавства, надані на запит зацікавленої особи.
Узагальнюючі податкові роз'яснення надаються Державною податковою адміністрацією України і затверджуються її наказом.
Податкові органи всіх рівнів при підготовці податкових роз'яснень та під час проведення апеляційних процедур користуються узагальнюючими податковими роз'ясненнями.
Узагальнюючими податковими роз'ясненнями мають право користуватися усі платники податків при обрахуванні сум податкових зобов'язань та під час проведення апеляційних процедур.
Податковим роз'ясненням, наданим на запит платника податків, користується платник податків при обрахуванні ним сум податкових зобов'язань та під час проведення ним апеляційних процедур.
ДПІ у Ренійському районі керуючись ч.4 ст. 7 Указу Президента України від 3 липня 1998 року №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», листом Міністерства юстиції України від 12.12.2005 року №20-35-3893 та узагальнюючим податковим роз'ясненням затвердженим наказом ДПА України від 23.06.2006 року №352, відновила у видачі КП Редакція газети «Ренійський вісник» свідоцтва про право сплати єдиного податку на 2007 рік.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, а також обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, докази якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов повинно бути задоволено у повному обсязі з таких підстав.
Статтею 1 Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується, зокрема, для юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну підтримку малого підприємництва" від 19.10.2000 року №2063, суб'єктами малого підприємництва є юридичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності будь - якої організаційно - правової форми та форми власності, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний період (календарний рік) є перевищую 50 осіб та обсяг річного валового доходу не перевищує 500000євро.
Дія Закону не поширюється на довірчі товариства, страхові компанії, банки, ломбарди, інші фінансово-кредитні та небанківські фінансові установи, суб'єктів підприємницької діяльності, які провадять діяльність у сфері грального бізнесу, здійснюють обмін іноземної валюти, які є виробниками та імпортерами підакцизних товарів, а також суб'єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких-частка вкладів, що належить юридичним особам - засновникам та учасникам цих суб'єктів, які не є суб'єктами малого підприємництва, перевищує 25 %.
Статтею 7 Указу «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.98 р. № 727/98 встановлено обмеження щодо застосування спрощеної системи оподаткування. Так, дія зазначеного Указу не поширюється на суб'єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частки, що належать юридичним особам - учасникам і засновникам даних суб'єктів, які не є суб'єктами малого підприємництва, перевищують 25%
Виходячи із зазначених норм, при переході суб'єкта малого підприємництва на спрощену систему оподаткування слід враховувати кому належать частки у статутному фонді підприємства та їх розмір. Якщо хоч би один із засновників підприємства не є суб'єктом малого підприємництва, і має більше 25 % статутного фонду підприємства, таке підприємство не може перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Суд вважає, що така заборона не поширюється на позивача за таких підстав. Дійсно, засновником позивача є районна рада, що вказано в п. 1.1 Статуту ( аркуш
справи 9-14)
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування взагалі не є суб'єктами господарювання.
Орган місцевого самоврядування - районна рада при засновуванні Підприємства діяла не від свого імені, а від імені громади, оскільки є представницьким органом і діє виключно від імені територіальної громади - ст. 10 Закону «Про місцеве самоврядування».
При створенні комунального підприємства "Редакція газети "Ренійський вісник" не був сформований статутний фонд тому й про частки засновників у статутному фонді не може йти мова.
Посилання відповідача на роз'яснення від 23.07. 2006 року № 352 суд не приймає до уваги, оскільки в даному випадку податкова служба оприлюднила своє офіційне розуміння окремих положень Указу, але при цьому значно розширила перелік діяльності, на яку не поширюється дія указу, надавши змісту Указу свою трактовку, що є перевищенням компетенції органів державної податкової служби.
Таким чином, комунальне підприємство "Редакція газети "Ренійський вісник" у якого не сформований або відсутній взагалі статутний фонд, можу бути зареєстровані як платники єдиного податку
Як було встановлено в судовому засіданні, статут комунального підприємства "Редакція газети "Ренійський вісник" з дня його реєстрації 23.02.2004 року не змінювався.
Відповідно до свідоцтва №1525001317 від 20.12.2005 року (аркуш справи 16), комунальному підприємству "Редакція газети "Ренійський вісник" ДПІ у Ренійському районі Одеської області було надане свідоцтво про право сплати єдиного податку, та застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності у 2006 році.
Статтею 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуюче вказане, суд вважає, що відповідачем не надано доказів протиправності свого рішення про відмову видачі свідоцтва платника єдиного податку.
Відмова в наданні свідоцтва про сплату єдиного податку у 2007 році, надана позивачу відповідачем за № 4763/15-1 від 15.12.2006 року (аркуш справи 20), не відповідає вимогам діючого законодавства, і повинна бути визнана противоправною. Керуючись Указом Президента України від 3 липня 1998 року N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", ст. ст. 71, 159 -163 КАС України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов комунального підприємства "Редакція газети "Ренійський вісник"
Визнати протиправними рішення державної податкової інспекції у Ренійському районі по відмові у видачі комунальному підприємству "Редакції газети "Ренійський вісник" свідоцтва платника єдиного податку на 2007 рік та зобов'язати Державну податкову інспекцію у Ренійському районі Одеської області видати комунальному підприємству "Редакція газети "Ренійський вісник" свідоцтво платника єдиного податку на 2007 рік
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
- Номер: 2418/18
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-98/07
- Суд: Рівненський окружний адміністративний суд
- Суддя: Хлюстін Ю.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.07.2018
- Дата етапу: 06.08.2018
- Номер: 2771/18
- Опис: про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 4038,98 грн.
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-98/07
- Суд: Рівненський окружний адміністративний суд
- Суддя: Хлюстін Ю.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.09.2018
- Дата етапу: 17.09.2018
- Номер: 5797/19
- Опис: про заміну сторони виконавчого провадження
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-98/07
- Суд: Рівненський окружний адміністративний суд
- Суддя: Хлюстін Ю.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.12.2019
- Дата етапу: 18.12.2019
- Номер: 5797/19
- Опис: про заміну сторони виконавчого провадження
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-98/07
- Суд: Рівненський окружний адміністративний суд
- Суддя: Хлюстін Ю.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.12.2019
- Дата етапу: 10.12.2019