Судове рішення #278171

    

 

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД

Ухвала

Іменем України

 19 жовтня 2006 року 

 Справа № 20-4/063

                   

                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Антонової І.В.,

суддів                                                                      Котлярової О.Л.,

                                                                                          Лисенко В.А.,

 

секретар судового засідання                                        Наконечний О.В.

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1, довіреність НОМЕР_1

товариство  з обмеженою  відповідальністю "Мале підприємство "Оптімум-К";

Мартиненко Володимир Васильович, директор, товариство  з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Оптімум-К";

відповідача: Чикало Олена Олександрівна, довіреність № 03-15/1626 від 08.06.06р., Севастопольська міська рада;

третіх  осіб: не з'явився, суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_2;

не з'явився, Севастопольська міська державна адміністрація;

Янчук Андрій Петрович, довіреність № 219/2-01 від 01.03.06р., Управління з контролю за використанням та охороною земель у місті Севастополі;

Василенко Андрій Олександрович, довіреність № 617/12 від 27.09.06р., Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів;

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Оптімум-К" на постанову господарського суду міста Севастополя (суддя  Остапова К.А.) від 29.08.2006р. у справі № 20-4/063

за позовом           Товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Оптімум-К" (вул. Щелкунова, 2,Севастополь,99028)

 

до           Севастопольської міської  ради (вул. Леніна, 3,Севастополь,99011)

 

3-тя особа  Суб'єкт підприємницької діяльності  ОСОБА_2  (АДРЕСА_1)

 

Севастопольська міська державна адміністрація  (вул. Леніна, 2,Севастополь,99011)

 

Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів  (вул. Леніна, 2,Севастополь,99011)

 

Управління з контролю за використанням та охороною земель у місті Севастополі  (вул. Дм. Ульянова, 16,Севастополь,99045)

 

про визнання незаконним і скасування рішення Севастопольської міської ради  № НОМЕР_1 від 22.10.2003 "Про передачу в оренду земельної ділянки АДРЕСА_2) фізичній особі - підприємцеві ОСОБА_2

                                                            ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду міста Севастополя від 29.08.2006р. у справі № 20-4/063 (суддя Остапова К.А.) в адміністративному позові товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство  "Оптімум-К" до Севастопольської міської ради про визнання незаконним і скасування рішення Севастопольської міської ради  № НОМЕР_1 від 22.10.2003 "Про передачу в оренду земельної ділянки АДРЕСА_2) фізичній особі - підприємцеві ОСОБА_2 відмовлено повністю.

Не погодившись з постановою місцевого господарського суду, товариство з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Оптімум-К" звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову господарського суду міста Севастополя  скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позов.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовані порушенням та неправильним застосуванням місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, а також неповним  з'ясуванням   всіх обставин, які мають значення для справи.

Так, за твердженням  позивача,  основною  обставиною, яка має істотне значення для справи, є  належність  будівлі, вказаної  в проектно-кошторисній  документації відкритого  акціонерного  товариства „Мале підприємство „Оптімум-К”  на будівництво цілісного майнового комплексу, в довідці бюро технічної інвентаризації та державної  реєстрації об'єктів нерухомості № НОМЕР_2 від 06.12.05р. та збудованого позивачем на підставі дозволу  Державного архітектурно-будівельного комітету № НОМЕР_3 від 15.04.1992р. на проведення будівельно-монтажних робіт. 

Незаконність оспорюваного рішення, на думку позивача,  полягає у  тому,  що суд  відвів  землю одному суб'єкту господарювання під будівлею, яка належить другому.

Крім того, на думку апелянта, зобов'язавши Управління з контролю  за використанням та охороною земель у місті Севастополі провести перевірку дотримання вимог земельного законодавства тільки при використанні земельних ділянок обох сторін, суд тим самим виключив дослідження самої процедури надання земельної ділянки суб'єкту  підприємницької діяльності ОСОБА_2, що підтвердило б факти незаконності прийняття рішень Севастопольської міської ради  НОМЕР_10 і № НОМЕР_1.

До того ж, за твердженням товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Оптімум -К", суд безпідставно дійшов висновку про помилковість доводів позивача щодо обов'язку переходу права власності на земельну ділянку при  переході права власності на розташовану  на ньому споруду, оскільки позивач обґрунтував свій позов іншою обставиною - право власності (користування) на земельну ділянку не може бути набуте, якщо не набуте право на споруду, яка вже розташована на земельній ділянці. 

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 05.10.2006р. було відкрите апеляційне провадження по скарзі товариства з обмеженою відповідальністю „Мале підприємство „Оптімум-К”.

У зв'язку з хворобою судді Видашенко Т.С., на підставі розпорядження першого заступника голови суду здійснено її заміну на суддю Лисенко В.А.

У судове засідання не з'явилися третя особа - суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_2 та представник третьої особи -  Севастопольської міської державної адміністрації, про час та місце розгляду справи були повідомленні належним чином.

Від представника суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2до початку судового засідання  надійшло клопотання    про відкладення розгляду  справи у зв'язку  із його зайнятістю в іншому судовому процесі.

Судова колегія вважає можливим розглянути справу у відсутності нез'явившихся представників сторін.

Переглянувши постанову суду першої інстанції в порядку статей 195, 196  Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія встановила наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю „Мале підприємство „Оптимум-К” відповідно до Статуту створено шляхом перетворення підприємства „Політологічний Центр „Оптімум-К”, зареєстрованого 11.09.1990р. Ленінським районним виконавчим комітетом  м. Севастополя.

26.03.1991р. до Статуту  Малого підприємства „Оптимум-К” були внесені зміни, назву підприємства викладено в наступній редакції: „Мале багатопрофільне  науково-виробниче підприємство „Політологічний Центр „Оптімум-К”. В подальшому, 23.03.1994р. відбулася перереєстрація  вказаного підприємства шляхом перетворення в товариство з обмеженою відповідальністю  „Мале підприємство „Оптімум-К”.

18.06.1991р. виконавчим комітетом Севастопольської міської ради народних депутатів було прийнято рішення  № НОМЕР_4 про надання забудовнику -  товариству з обмеженою відповідальністю „Мале підприємство „Оптимум-К” в постійне користування земельної ділянки площею 5, 52 га зі складу земель міста для будівництва гаража по АДРЕСА_2

Пунктом 2 вказаного рішення забудовника зобов'язано оформити відвід земельної ділянки в натурі у встановленому законом порядку та надати по закінченню будівництва та освоєння земельної ділянки до головного управління архітектури та градобудівництва виконавчу зйомку наданої земельної ділянки.

Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № НОМЕР_5  від 03.05.1999р.,  у зв'язку з невступом  багатопрофільного   підприємства "Оптімум-К" в права землекористування у встановленому порядку,  рішення виконавчого комітету  Севастопольської міської ради народних депутатів від 18.06.1991 НОМЕР_6визнано таким, що втратило силу,  земельну ділянку було  визначено вважати землею запасу, багатопрофільне підприємство "Оптімум-К" було зобов'язано звільнити незаконно займану земельну ділянку площею 5.52 га по АДРЕСА_2

Як вбачається з матеріалів справи, суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_2 звернувся до Севастопольської міської державної адміністрації та Севастопольської  міської ради із клопотаннями оформити в оренду земельну ділянку площею 0,28 га, яка  розташована  по АДРЕСА_2для  будівництва автостоянки, автомайстерні,  магазина та кафе.

25.12.2002р. Севастопольською міською радою було прийнято рішення НОМЕР_10 про надання згоди на розробку проекту відводу земельної ділянки по АДРЕСА_2 підприємцеві ОСОБА_2

Листом від 04.07.2003р. № НОМЕР_7 Севастопольська міська державна адміністрація повідомила Севастопольську  міську  раду  про результати розгляду проекту відводу  вказаної земельної ділянки, що надана  підприємцем ОСОБА_2, та направила його разом з висновком державної землевпорядної експертизи для подальшого розгляду на сесії міської ради.

На сесії Севастопольської міської ради 22.10.2003р. при розгляді питання про передачу земельної ділянки по АДРЕСА_1 в районі заводу залізобетонних виробів та авторинку "Стрілецький" підприємцеві ОСОБА_2було розглянуто клопотання суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 та наступні документи:

висновок державної землевпорядної   експертизи;

проект відводу земельної ділянки, узгоджений у встановленому порядку;

висновок управління земельних ресурсів по матеріалам вибору та узгодження земельної ділянки;

земельно-кадастрова довідка;

22.10.2003 Севастопольською міською радою  XXIV скликання прийнято рішення № НОМЕР_1 про затвердження проекту відводу для будівництва автостоянки із автосервісом і передачу в оренду земельної ділянки по АДРЕСА_2 площею 0,2800 га (в районі заводу залізобетонних виробів та авторинку "Стрілецький")  підприємцеві ОСОБА_2

Не погодившись з вказаним рішенням, товариство з обмеженою відповідальністю „Мале підприємство „Оптимум-К” звернулось до господарського суду міста Севастополя  із зазначеним позовом, мотивуючи його тим,  що Севастопольська міська рада не перевірила  належним чином  надану підприємцем ОСОБА_2 інформацію, не звернула уваги на те, що земельна ділянка перебуває у фактичному користуванні товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство "Оптімум-К".

Заслухавши представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність  застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія дійшла висновку, що підстави для задоволення апеляційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю „Мале підприємство „Оптимум-К” відсутні, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 12 Розділу X Земельного кодексу України від 25.10.2001, який набрав чинності з 01.01.2002 до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно зі статтею 9 Земельного кодексу України до повноважень Севастопольської міської ради у галузі земельних відносин на її території належить: розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону, що діяла на момент прийняття рішення № НОМЕР_1 від 22.10.2003) особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Статтею 124 Земельного кодексу визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до положень частини третьої статті 124, статей 118, 123 Земельного кодексу громадяни та юридичні особи, зацікавлені в одержанні земельної ділянки із земель комунальної власності звертаються з відповідним клопотанням до сільської, селищної, міської ради із зазначенням бажаних розмірів земельної ділянки та мети її використання. Сільська, селищна, міська рада, до якої було подане  клопотання, розглядає останнє у місячний строк, протягом якого вирішує питання про надання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Згідно зі статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" вирішення питань регулювання земельних відносин належить до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад .

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Згідно зі статтею 126 Земельного кодексу право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Як вбачається з матеріалів справи, в ході розгляду справи суд першої інстанції зобов'язав  Управління з контролю за використанням і охороною земель у місті Севастополі провести перевірку та огляд земельних ділянок площею 0,28 га, розташованої  по АДРЕСА_2та площею 4,9 га, розташованої  за адресою: м. Севастополі АДРЕСА_2 на предмет виявлення порушень земельного законодавства.

На виконання вимоги суду Управлінням з контролю за використанням та охороною  земель у місті Севастополі надані суду письмові пояснення та матеріали перевірки. Так, в ході  перевірки встановлено, що земельна ділянка площею 0,28 га, яка розташована  по АДРЕСА_2 належить  суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_2 на праві оренди на підставі договору оренді № НОМЕР_8 від 18.06.2004, укладеного із Севастопольською міською радою  на підставі рішення № НОМЕР_1 від 22.10.2003; рішенням   виконавчого   комітету  Севастопольської  міської ради      НОМЕР_9  від 18.06.1991    малому   багатопрофільному   підприємству   "Оптімум-К"   в   постійне користування була надана земельна ділянка площею 5,52 га, відповідно до якого підприємство  зобов'язано   було  оформити  відвід  земельної  ділянки   в   натурі у встановленому законом порядку; мале багатопрофільне підприємство оформило відвід земельної ділянки в натурі, однак державний акт на постійне користування землею ним у встановленому порядку отриманий не був; значна частина земельної ділянки, що надана ОСОБА_2 в оренду накладалася  на земельну ділянку, що надана малому багатопрофільному підприємству "Оптімум-К" в постійне користування рішенням виконавчого комітету Севастопольської міської Ради №НОМЕР_9 від 18.06.1991.

Як випливає з матеріалів справи,   Управлінням земельних ресурсів до суду першої інстанції були надані  письмові пояснення, в яких зазначено, що відповідно до земельно-облікових даних за товариством з обмеженою відповідальністю  "Мале підприємство  "Оптімум-К" по АДРЕСА_2 правовстановлюючих документів не значиться, на момент передачі земельної ділянки площею 0,28 га по АДРЕСА_2 підприємцеві ОСОБА_2 за даними земельного кадастру ці документи не зареєстровані.

Позивачем не було  надано судовій колегії  доказів, що посвідчують його   право власності чи користування земельною ділянкою по АДРЕСА_2 ні на цей час, ні на момент прийняття оспорюваного  рішення Севастопольської міської ради.  Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивачем не заперечується, що такого документа на момент прийняття рішення про передачу в оренду підприємцеві ОСОБА_2 земельної ділянки по АДРЕСА_2 не існувало.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що доводи позивача щодо обов'язковості переходу права власності на земельну ділянку при переході права власності на розташовані на ній споруди є помилковими, оскільки відповідно до статті 120 Земельного кодексу при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.

Отже, правові підстави  щодо визнання рішення Севастопольської міської ради  № НОМЕР_1 від 22.10.2003р. незаконним відсутні.

На підставі викладеного судова колегія дійшла висновку, що рішення Севастопольської міської ради  № НОМЕР_1 від 22.10.2003 "Про передачу в оренду земельної ділянки по АДРЕСА_2 фізичній особі -  підприємцеві ОСОБА_2 було прийнято за результатами розгляду документів відповідно до вимог діючого законодавства (у тому числі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки), у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством України; з використанням наданих Севастопольській  міській  раді  повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку з чим   підстави  для задоволення апеляційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю „Мале підприємство „Оптимум-К” відсутні.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм  матеріального і процесуального права.

Оскільки постанова суду прийнята на підставі вказаних вимог закону, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись статтями  195, 198 (п.1),  200,  205 (п.1 ч.1), 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

                                        УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Мале підприємство  "Оптімум-К" залишити без задоволення.

Постанову господарського суду міста Севастополя  від 29.08.2006р. у справі № 20-4/063 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий суддя                                        І.В. Антонова

Судді                                                                      О.Л. Котлярова

                                                                      В.А. Лисенко

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація