АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
03680 м. Київ, вул. Солом'янська, 2-а,
факс 284-15-77 e-mail: inbox@kia.court.gov.ua
Справа № 22-ц/796/558/2013
Головуючий у першій інстанції: Савицький О.А.
Доповідач: Кирилюк Г.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2013 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду м. Києва
в складі: головуючого-судді Кирилюк Г.М.,
суддів: Панченка М.М., Вербової І.М.
при секретарі Левченко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції про зобов'язання видати свідоцтво про смерть, за апеляційною скаргою Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції на заочне рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 21 травня 2012 року,-
в с т а н о в и л а :
У грудні 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням змінених позовних вимог, просив зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві видати свідоцтво про смерть ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Заочним рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 21 травня 2012 року позов задоволено. Зобов'язано Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції видати ОСОБА_2 свідоцтво про смерть ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Не погоджуючись з ухваленим по справі рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову. Посилається на ті підстави, що судом було неповно досліджено докази, неправильно встановлено обставини у справі та порушено норми матеріального та процесуального права.
Зазначив, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Рішення суду про зобов'язання видати свідоцтво про смерть не є підставою для державної реєстрації смерті, а тому позивач не має права отримати відповідний документ.
В судовому засіданні представник відділу реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві Дубиківська І.О. апеляційну скаргу підтримала та просить її задовольнити.
Позивач ОСОБА_2 просить апеляційну скаргу відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги та зобов'язуючи відповідача видати свідоцтво про смерть, суд першої інстанції виходив з того, що факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, підтверджується письмовими доказами і встановлювати його в судовому порядку не має необхідності. Позивач вчасно звернувся до медичних установ для отримання лікарського свідоцтва про смерть, проте не отримав його не з своєї вини. Іншого шляху захисту свого права на оформлення права на спадщину у позивача, крім звернення до суду з даним позовом, не має.
Проте з таким висновком суду погодитися не можливо.
У силу до ст.15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також справи щодо інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, у справі виник спір з приводу відмови відповідача у здійсненні державної реєстрації смерті, яка є підставою для подальшої видачі свідоцтва про смерть.
У силу п.1 ч.1 ст.205 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Апеляційна скарга не містить посилань на зазначену обставину, проте ч.2 ст. 303 ЦПК України визначено, що апеляційний суд не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення.
Частиною1 статті 304 ЦПК України визначено, що справа розглядається апеляційним судом за правилами, встановленими для розгляду справи судом першої інстанції, з винятками і доповненнями, встановленими цією главою.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 307 ЦПК України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право постановити ухвалу про скасування рішення суду першої інстанції і закриття провадження у справі.
Згідно ч.1 ст. 310 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню в апеляційному порядку із закриттям провадження у справі або залишення заяви без розгляду з підстав, визначених статтями 205 і 207 цього Кодексу.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність скасування заочного рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 21 травня 2012 року та закриття провадження у справі.
Керуючись п.1 ч.1 ст.205, ст. ст. 303, 304, 307, ч.1 ст.310, 313-315 ЦПК України, колегія суддів,-
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції задовольнити частково.
Заочне рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 21 травня 2012 року скасувати.
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції про зобов'язання видати свідоцтво про смерть.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів шляхом подання до цього суду касаційної скарги.
Головуючий :
Судді :