10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 січня 2013 року Справа № 812/866/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Мазура Ю.Ю.,
при секретарі: Лушниковій О.С.,
за участю:
представника позивача: Ведмеденко Р.І.,
представника відповідача: Резнік В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» про стягнення податкового боргу в сумі 614 182,89 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
21 січня 2013 року Антрацитівська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області Державної податкової служби (далі - позивач) звернулась з вказаним позовом до Публічного акціонерного товариства «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 614 182,89 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що відповідач - Публічне акціонерне товариство «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 26.01.1996 року. Крім того, відповідач взятий на податковий облік Антрацитівською ОДПІ 29.01.1996 року за №96/01-25-231.
Фахівцями Антрацитівської ОДПІ було проведено планову виїзну документальну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства з 01.10.2010 року по 30.06.2012 року, результати якої оформлено актом від 02.11.2012 року №269/22-03113271. На підставі вказаного акту було прийнято податкові повідомлення - рішення та рішення про застосування штрафних санкцій.
Станом на 18.01.2013 року податковий борг Публічного акціонерного товариства «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» становить - 614 182,89 грн., в т.ч. за основним платежем - 479 812,38 грн. та за штрафною (фінансовою) санкцією - 134 370,51 грн.
Антрацитівською ОДПІ 24.02.2011 року виставлено ПАТ «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» податкову вимогу №32, яку 28.02.2011 року отримав бухгалтер підприємства Лозиченко М.С.
На підставі вищевикладеного позивач просив стягнути з відповідача заборгованість у повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив суду стягнути з відповідача суму заборгованості.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, просив суд встановити порядок рішення терміном на 6 місяців і розстрочення виконання рішення суду зі стягнення з Публічного акціонерного товариства «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» суми заборгованості перед бюджетом у розмірі 614 182,82 грн. на шістдесят місяців відповідно до графіку.
Заслухавши пояснення з'явившихся осіб, дослідивши матеріали справи та надані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно з п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 263.11.1 п.263.11 ст.263 Податкового кодексу України, платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Згідно із п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що фахівцями Антрацитівської ОДПІ було проведено планову виїзну документальну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства з 01.10.2010 року по 30.06.2012 року, результати якої оформлено актом від 02.11.2012 року №269/22-03113271.
На підставі вказаного акту було прийнято:
- податкове повідомлення - рішення №0002912310 від 13.11.2012 року, яким визначено суму грошового зобов'язання з ПДВ у розмірі - 500 764,00 грн., в т.ч. основним платежем - 417 601,00 грн. та за штрафною санкцією - 83 163,00 грн. (а.с.12);
- рішення про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про регулювання обігу готівки №000212340 від 13.11.2012 року на суму 2400,03 грн. (а.с.10);
- податкове повідомлення - рішення №0003641710 від 13.11.2012 року, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі - 33 646,17 грн., в т.ч. основним платежем - 423,36 грн. та за штрафною санкцією - 33222,81 грн. (а.с.9);
- податкове повідомлення - рішення №0002922310 від 13.11.2012 року, яким визначено суму грошового зобов'язання з плати за землю (оренда землі) у розмірі - 77 372,69 грн., в т.ч. основним платежем - 62338,55 грн. та за штрафною санкцією - 15584,67 грн. (а.с.11).
Згідно з п.п. 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Станом на 18.01.2013 року податковий борг Публічного акціонерного товариства «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» становить - 614 182,89 грн., в т.ч. за основним платежем - 479 812,38 грн. та за штрафною (фінансовою) санкцією - 134 370,51 грн., що підтверджується довідкою про суми податкового боргу та розрахунком (а.с.7-8).
Статтею 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку , визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, орган державної податкової служби надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Якщо контролюючий орган, що визначив суми грошового зобов'язання платника податків, не є органом державної податкової служби, такий контролюючий орган надсилає відповідному органу державної податкової служби подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого орган державної податкової служби надсилає податкову вимогу. Форма зазначеного подання
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Антрацитівською ОДПІ 24.02.2011 року виставлено ПАТ «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» податкову вимогу №32, яку 28.02.2011 року отримав бухгалтер підприємства Лозиченко М.С. (а.с.14).
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п. 95.1 ст .95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.2 ст. 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки сума податкового боргу в розмірі 614 182,89 грн. відповідачем до теперішнього часу не сплачена, тому позовні вимоги податкового органу щодо стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на кошти з рахунків платника є законними та обґрунтованими.
Згідно з положеннями ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Зважаючи на важке фінансове становище відповідача та значну суму податкового боргу, суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення строком на 60 календарних місяців, починаючи з 31.07.2013 року по 30.06.2018 року включно, рівними частинами помісячно у сумі 10236,38 грн., а в останньому місяці (30.06.2018 року) - 10236,47 грн.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути кошти з Публічного акціонерного товариства «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» на суму податкового боргу у розмірі 614 182,89 грн. (шістсот чотирнадцять тисяч сто вісімдесят дві гривні 89 копійок), шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі - 500 764,00 грн. перерахувати до державного бюджету р/р 31114029700010, код платежу 14010100: банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 25992095, отримувач - Антрацитівський ВДК.
Суму податкового боргу податку з доходів фізичних осіб у розмірі - 33646,17 грн. перерахувати до місцевого бюджету р/р 33212800700010, код платежу 11021000, банк: ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 25992095, отримувач - Антрацитівський ВДК.
Суму податкового боргу за порушення законодавства про регулювання обігу готівки у розмірі - 2400,03 грн. перерахувати до державного бюджету р/р 31114104700010, код платежу 21080900, банк: ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 25992095, отримувач - Антрацитівський ВДК.
Розстрочити виконання судового рішення про стягнення податкового боргу з Публічного акціонерного товариства «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» у сумі 614 182,89 грн. (шістсот чотирнадцять тисяч сто вісімдесят дві гривні 89 копійок), строком на 60 календарних місяців, починаючи з 31.07.2013 року по 30.06.2018 року включно, рівними частинами помісячно у сумі 10236,38 грн., а в останньому місяці (30.06.2018 року) - 10236,47 грн.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано 04 лютого 2013 року.
Суддя Ю.Ю. Мазур