РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
_____________________________________________________________________
Справа №: 116/2784/2012Головуючий суду першої інстанції:Крючков І.І.
№ провадження: 22-ц/190/809/13Доповідач суду апеляційної інстанції:Шестакова Н. В.
"23" січня 2013 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді:Шестакової Н.В.
Суддів:Адаменко О.Г., Павловської І.Г.
При секретарі:Таранець О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до Кукушкінської сільської ради Роздольненського району АР Крим про визнання права власності в порядку спадкування
за апеляційною скаргою представника ОСОБА_6 на рішення Бахчисарайського районного суду АРК від 15 жовтня 2012 року,
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2012 року ОСОБА_6 звернувся з позовом до Кукушкінської сільської ради Роздольненського району АР Крим про визнання права власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування після смерті дружини ОСОБА_7, посилаючись на те, що він не може оформити спадщину в нотаріальному порядку у зв'язку із відмовою нотаріуса.
Рішенням суду першої інстанції в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_6 ставить питання про скасування рішення з ухваленням нового рішення про задоволення позову, зазначивши, що відносно зазначеного житлового будинку мається тільки запис у погосподарській книзі та договір купівлі-продажу будинку 1992 року, інші правовстановлюючі документи та реєстрація в БТІ права власності відсутні; нотаріус у своєму листі фактично відмовляє в оформленні спадкових прав.
Особи, які брали участь у справі, повідомлені про час і місце засідання в суді апеляційної інстанції належним чином.
Відповідно до ст.303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції. Апеляційний суд не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення.
Розглянувши справу, заслухавши апелянта, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що право власності на спадкове майно має бути визнано не в судовому порядку, а державним нотаріусом на підставі ст.ст.1268,1296,1296 ЦК України.
Висновки суду першої інстанції зроблені з порушенням норм процесуального права.
За матеріалами справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла дружина позивача ОСОБА_7, за якою відповідно довідки Кукушкінської сільської ради Роздольненського району АР Крим від 30.10.2012 року на праві власності закріплено спірний житловий будинок на підставі письмового договору купівлі-продажу від 23.03.1992 року, про що мається запис у погосподарській книзі; на день смерті ОСОБА_7 проживала у зазначеному житловому будинку з чоловіком - позивачем по справі, а також з двома синами, донькою та онуками (а.с.21); позивач подав у встановлений законом строк до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2002 року № 7/5, реєстрація права власності на нерухоме майно може бути здійснена тільки за особою на ім'я якої видані правовстановлюючі документи.
Приймаючи до уваги відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок та даних про реєстрацію права власності на цей будинок в БТІ, спадковий спір підлягає розгляду в судовому порядку.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на те, що за даними сільської ради на час смерті ОСОБА_7 разом з нею у зазначеному житловому будинку проживали її два сина та дочка, які є спадкоємцями першої черги за законом, однак ці особи до розгляду справи не залучені, їх права на спадкування частки житлового будинку судом не з'ясовані.
За таких обставин справа розглянута у відсутності належних відповідачів.
Відповідно до ст.309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є, зокрема, порушення або неправильне застосування норм матеріального і процесуального права; порушення норм процесуального права можуть бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
У зв'язку з наведеним рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в позові за іншими правовими підставами.
Керуючись ст.ст.303,307,309 ЦПК України, колегія суддів
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_6 задовольнити частково.
Рішення Бахчисарайського районного суду АРК від 15 жовтня 2012 року скасувати. Відмовити ОСОБА_6 в задоволенні позову до Кукушкінської сільської ради Роздольненського району АР Крим про визнання права власності в порядку спадкування.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене безпосередньо до суду касаційної інстанції на протязі двадцяти днів.
Судді
Шестакова Н.В. Адаменко О.Г. Павловська І.Г.