КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.09.2008 № 18/246
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Розваляєвої Т.С.
суддів:
За участю представників:
від позивача - Вісневська О. М.,
від відповідача 1 - не з’явились,
віід відповідача 2 - Колодрубський О. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
на рішення Господарського суду м.Києва від 24.07.2008
у справі № 18/246
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СК "Тенісний клуб"
до Київської міської ради
Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання права на оренду та визнання договору оренди укладеним
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб” звернулось до Господарського суду міста Києва із позовною заявою про:
- визнання права товариства з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб” на оренду земельної ділянки на вул. Академіка Вільямса,10 у Голосіївському районі м. Києва;
- прийняття рішення, відповідно до якого договір оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісно-спортивно-торговельного комплексу з паркінгом та об’єктами соціально-побутового обслуговування населення на вул. Академіка Вільямса,10 у Голосіївському районі м. Києва між товариством з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб” та Київською міською радою вважати укладеним в редакції, яка підписана товариством з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб” та відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220;
- зобов’язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід’ємною частиною, між Орендодавцем – Київською міською радою та орендарем – товариством з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб” у встановленому порядку.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 24.07.2008 року у справі № 18/246 позов товариства з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб” до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) задоволений повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач 1 звернувся з апеляційною скаргою, просить його скасувати, оскільки вважає, що воно було прийняте по неповно з’ясованим обставинам з порушенням норм матеріального права.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач 2 також звернувся з апеляційною скаргою, просить його скасувати, оскільки вважає, що воно було прийняте з порушенням норм матеріального права та процесуального права, зокрема ст. 1 ГПК України та ст. 124 Земельного кодексу України.
Позивач просив суд рішення залишити без змін з огляду на його законність та обґрунтованість.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши апеляційну скаргу та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача 2, Київським апеляційним господарським судом встановлено наступне.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві передбачений рішеннями Київради від 26 червня 2003 року № 512/672 (було чинне на момент звернення до Київської міської ради з клопотанням) та 15 липня 2004 року №457/1867.
Як встановлено судом першої інстанції, на виконання зазначених вимог законодавства, товариство з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб” звернулось до Київської міської ради з клопотанням (№ К-3911 від 4 березня 2005 року) про виділення в оренду земельної ділянки на вул. Академіка Вільямса, 10 у Голосіївському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісно-спортивно-торговельного комплексу з паркінгом та об’єктами соціально-побутового обслуговування населення.
На підставі вказаного клопотання було отримано згоду Київського міського голови (Д-1416 від 10.10.2005) на розроблення проекту відведення земельної ділянки на вул. Академіка Вільямса, 10 у Голосіївському районі м. Києва.
На підставі зазначеної згоди товариство з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб” замовило розробку відповідного проекту відведення у товариства з обмеженою відповідальністю „Стафед”, яке має відповідні ліцензії на землевпорядні роботи.
В результаті роботи ТОВ „Стафед”, підготовлено проект відведення земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб” для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісно-спортивно-торговельного комплексу з паркінгом та об’єктами соціально-побутового обслуговування населення.
Відповідно до норм Земельного кодексу, зазначений проект відведення був погоджений у встановленому законодавством порядку.
Крім цього, проект відведення земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісно-спортивно-торговельного комплексу з паркінгом та об’єктами соціально-побутового обслуговування населення пройшов державну землевпорядну експертизу.
Статтею 123 Земельного кодексу України передбачено, що державна адміністрація або сільська, селищна, міська ради у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Товариство з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб”, листом звернулось до Київської міської ради з проханням укласти договір оренди земельної ділянки на вул. Академіка Вільямса, 10 у Голосіївському районі м. Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісно-спортивно-торговельного комплексу з паркінгом та об’єктами соціально-побутового обслуговування населення та додало підписані 2 примірники договору оренди.
Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), листом від 18.03.2008 № 05-358/9635, повідомило про те, що товариство з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб” не має прав на оформлення земельної ділянки в оренду, оскільки відповідно до статті 16 Закону України „Про оренду землі” набуття права оренди земельних ділянок має здійснюватись виключно на аукціонах.
Відповідно до статті 16 Закону України “Про оренду землі” набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Зазначена редакція статті 16 Закону України “Про оренду землі” набула чинності з 04.06.2008 згідно з Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року.
В даному випадку стаття 16 Закону України “Про оренду землі” (в редакції від 03.06.2008 року), не може застосовуватись до позивача, оскільки правовідносини щодо оформлення земельної ділянки розпочались до 04.06.2008 року і підтверджується наступними нормами закону.
Згідно із статтею 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Також цією статтею передбачено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Крім цього, пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року Кабінету Міністрів України доручено визначити особливості оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.
Таким чином, оформлення в оренду земельної ділянки для товариство з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб” на вул. Академіка Вільямса, 10 у Голосіївському районі м. Києва має здійснюватись без проведення земельного аукціону.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладання господарських договорів.
Так, статтею 181 Господарського кодексу України передбачено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках; сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору; за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
На виконання статті 181 Господарського кодексу України договір оренди земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування житлово-офісно-спортивно-торговельного комплексу з паркінгом та об’єктами соціально-побутового обслуговування населення на вул. Академіка Вільямса, 10 у Голосіївському районі м. Києва, був підписаний позивачем та переданий на підпис до Київської міської ради, яка у двадцятиденний термін зобов’язана була його підписати або надати позивачу два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором, але з боку Київради не підписаний і рішення з даного питання не прийнято.
Відповідно до статті 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” міський голова укладає договори від імені територіальної громади та на підставі рішень Київради.
Колегією не приймаються заперечення Київської міської ради про те, що сторонами не було узгоджено усі істотні умови договору оренди земельної ділянки, з огляду на те, що процедура узгодження умов договору має відбуватись шляхом направлення протоколу розбіжностей до договору.
Ні протоколу розбіжностей до договору, ні заперечень щодо редакції договору, яка була надана позивачем до суду, тощо, Київською міською радою надано не було.
Згідно частиною 1 статті 20 Закону України „Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Частиною 9 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до статті 10 Господарсько процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.
Відповідно до статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі, якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Отже, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку, що Київська міська рада своєю бездіяльністю щодо зволікання з розглядом питання про передачу в оренду земельної ділянки порушила права позивача на одержання земельної ділянки в оренду в порядку встановленому чинним законодавством України, оскільки з боку позивача вчинені всі необхідні дії, передбачені чинним законодавством України на набуття права користування земельними ділянками.
Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов’язання зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід’ємною частиною, між Орендодавцем – Київською міською радою та орендарем – товариством з обмеженою відповідальністю „СК Тенісний клуб”, то дані вимоги також правильно задоволені виходячи з наступного.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року №182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Також відповідно до рішення Київради від 29 травня 2003 року N 433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві", Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації") доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту „з" статті 9 та пункту „є" статті 184 Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідачі доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем та встановлені судом, не надали.
Таким чином суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права, задовольняючи позовні вимоги позивача.
Враховуючи зазначене вище, судова колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду м. Києва від 24.07.2008 року у справі № 18/246 відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.07.2008р. у справі № 18/246 залишити без змін, а апеляційні скарги – без задоволення.
Головуючий суддя
Судді
11.09.08 (відправлено)
- Номер:
- Опис: зобов"язання виконати дії за договором та стягнення 2 605 221,04 грн.
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 18/246
- Суд: Господарський суд міста Києва
- Суддя: Розваляєва Т.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.06.2010
- Дата етапу: 19.08.2010