а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: vin.adminsud@meta.ua
____________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2008 р. Справа № 2-а-7261/08
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Сторчака Володимира Юрійовича,
При секретарі судового засідання: Гонті Інні Олександрівні
За участю представників сторін:
позивача : не з"явився
відповідача : не з"явився
розглянув матеріали справи
за позовом: Споживчого товариства "Росохватське"
до: Управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі Вінницької області
про: скасування рішення про застосування фінансових санкцій
Заявлено позов споживчого товариства “Росоховатське”, с. Росоховата, Іллінецькаго району Вінницької області до управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі Вінницької області про скасування рішень №№ 252, 253 від 15.05.2008 р. про застосування фінансових санкцій.
Позов мотивований, зокрема, тим, що рішення прийняті в травні 2008 р. про застосування фінансових санкцій за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за період з 20.01.2006 р. по 29.03.2007 р. та з 22.01.2007 р. по 29.03.2007, тоді як Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”встановлено, що рішення про застосування фінансових санкцій виноситься на наступний день після затримки сплати страхових внесків.
Сторони в судове засідання не з’явились, однак подали заяви про розгляд справи за їх відсутності, при цьому позивач позовні вимоги підтримав, а відповідач просить в позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, суд, -
В С Т А Н О В И В:
15 травня 2008 року начальником управління ПФУ в Іллінецькому районі Вінницької області прийнято Рішення “Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду”№ 252, яким, на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”за період з 20.10.2006 року по 29.03.2007 року до відповідача застосовано:
10% штрафу –в сумі 8,02 грн.;
20% штрафу –в сумі 38, 25 грн.;
50% штрафу - в сумі 316,67 грн.
та нараховано пеню в розмірі 141,80 грн.
Крім того, прийнято таке ж Рішення за № 253, яким за період з 20.10.2006 року по 29.03.2007 року до відповідача застосовано:
10% штрафу –в сумі 128,48 грн.;
20% штрафу –в сумі 654,72 грн.;
50% штрафу - в сумі 10809,26 грн.
та нараховано пеню в розмірі 5157,89 грн.
Відповідно до пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції:
за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Крім того, згідно підпункту 9.3.2 пункту 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 за № 21-1, Рішення про застосування штрафів, зазначених вище, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 31 до 90 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки.
Рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
Отже, як вбачається з наведеного, відповідачем при винесені рішень порушено не тільки строки їх прийняття, але й в кожному з них одночасно застосовано штрафні санкції за затримку сплати платежу до 30 календарних днів, до 90 календарних днів, понад 90 календарних днів.
В силу пункту 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень суб‘єкта владних повноважень (що є предметом спору у даній справі) обов‘язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, відповідач не довів правомірності винесення оскаржуваного рішення.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень. Частина 3 вказаної норми встановлює, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскільки оскаржувані рішення видано безпідставно, без урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, з порушенням норм Закону, не своєчасно, а тому підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст. 2, 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задоволити.
Скасувати рішення начальника управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі “Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду” № 252 від 15.05.2008 року.
Скасувати рішення начальника управління Пенсійного фонду України в Іллінецькому районі “Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду”№ 253 від 15.05.2008 року.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 05.08.08
Суддя/підпис/ Сторчак Володимир Юрійович
Копія вірна: Суддя: Секретар: