Судове рішення #27436246

Головуючий суду 1 інстанції - Река А.С.


Доповідач - Матвєйшина О.Б.



Справа № 22ц/1290/5908/12

Провадження № 22ц/1290/5908/12

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



23 січня 2013 року Судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Луганської області в складі :

головуючого: Матвєйшиної О.Б..

суддів: Єрмакова Ю.В., Малієнко Н.В.,

при секретарі: Борзило О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Артемівського районного суду м. Луганська від 16 жовтня 2012 року по цивільній справі за заявою ОСОБА_2, заінтересовані особи: Друга Луганська державна нотаріальна контора, Луганська міська рада про встановлення факту родинних відносин,-


ВСТАНОВИЛА:


Заявниця ОСОБА_2 звернулась до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин між її батьком -ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, та ОСОБА_5, померлим ІНФОРМАЦІЯ_2, вказуючи, що її батько є сином ОСОБА_5 Також ОСОБА_2 послалась, що 06 червня 1963 року ОСОБА_6 -мати її батька отримала квартиру за адресою: АДРЕСА_1 на всіх членів сім'ї, і, яка 29 травня 1997 року була приватизована та стала належати на праві власності в рівних частинах по 1/3 кожному -ОСОБА_7, її чоловіку - ОСОБА_5 та їх сину - ОСОБА_4. ОСОБА_7 -її бабуся померла ІНФОРМАЦІЯ_4. Після смерті її бабусі вона звернулась з заявою про прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_4, її дідуся ОСОБА_5 та бабусі ОСОБА_7, оскільки після смерті дідуся ОСОБА_5 її батько і бабуся, які мешкали у квартирі, фактично прийняли спадщину, але право власності не оформили. В наступний час для оформлення права власності їй необхідно встановити факт родинних відносин між батьком і дідусем, оскільки в свідоцтві про народження ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_1, відсутні відомості про його батька, тому, що її бабуся та дідусь не знаходились на той час у шлюбі, а зареєстрували шлюб 14 січня 1972 року.

Рішенням Артемівського районного суду м. Луганська від 16 жовтня 2012 року в задоволені заяви ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин було відмовлено.

В апеляційній скарзі заявниця з рішенням суду не згодна, вважає його таким, що не відповідає вимогам закону, просить скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення заяви.

Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення осіб, що приймають участь у справі, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Відповідно зі ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно зі ст.. 213, 214 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим, законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом, обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, під час ухвалення рішення суд у числі інших вирішує також питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Судова колегія вважає, що у даному випадку вказані вимоги закону судом першої інстанції в повній мірі не дотримано.

Відмовляючи у задоволені заяви, суд послався на те, що в свідоцтві про народження батька заявниці відсутні відомості про його батька, також, що відсутні інші письмові документи із зазначенням в них батьком ОСОБА_4 ОСОБА_5

Судова колегія вважає, що таких висновків суд першої інстанції дійшов помилково.

Згідно зі ст.. 234 ЦПК України 1. Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

2. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про:

1) обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи;

2) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;

3) визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою;

4) усиновлення;

5) встановлення фактів, що мають юридичне значення;

6) відновлення прав на втрачені цінні папери на пред'явника та векселі;

7) передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність;

8) визнання спадщини відумерлою;

9) надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;

10) примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу;

11) розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.

3. У порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справи у випадках, встановлених законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд у порядку цивільного судочинства розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Судом встановлено, що заявник є донькою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3. 06 червня 1963 року ОСОБА_6 -мати батька заявниці отримала квартиру за адресою: АДРЕСА_1 на всіх членів сім'ї, і, яка 29 травня 1997 року була приватизована та стала належати на праві власності в рівних частинах по 1/3 кожному -ОСОБА_7, її чоловіку - ОСОБА_5 та ОСОБА_4. 14 січня 1972 року ОСОБА_5 та ОСОБА_7 зареєстрували шлюб. ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_7. Після смерті бабусі заявниця звернулась з заявою про прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_4, її дідуся ОСОБА_5 та бабусі ОСОБА_7, оскільки після смерті дідуся ОСОБА_5 її батько і бабуся, які мешкали у квартирі, фактично прийняли спадщину, але право власності не оформили. В наступний час для оформлення права власності заявниці необхідно встановити факт родинних відносин між її батьком і дідусем, оскільки в свідоцтві про народження її батька ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_1, відсутні відомості про його батька, тому, що її бабуся та дідусь не знаходились на той час у шлюбі.


Встановлення юридичних фактів у порядку окремого провадження сприяє реалізації конституційних прав громадян. Умовами, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення є те, що згідно із законом ці факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту потрібне заявникові для конкретної мети.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України N 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

Судова колегія, вивчивши матеріали справи, вважає, що матеріали справи містять достатньо доказів для встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_4 та ОСОБА_5, що вони є батьком та сином.

З наданої заяви не вбачається, що між заявницею та Другою Луганською державною нотаріальною конторою і Луганською міською радою наявний спір про право, оскільки заповіт померлою ОСОБА_7 складався, з заявами про прийняття спадщини чи про відмову від спадщини ніхто інший не звертався.

Крім того, іншого шляху для встановлення факту родинних відносин в даному випадку для заявниці не існує.

Згідно зі ст. 307 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право:

1) постановити ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення рішення суду першої інстанції без змін;

2) скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення по суті позовних вимог;

3) змінити рішення;

4) постановити ухвалу по скасування рішення суду першої інстанції і закриття провадження у справі або залишення заяви без розгляду.

Відповідно до ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими;

3) невідповідність висновків суду обставинам справи;

4) порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

За таких обставин, судова колегія вважає, що судом першої інстанції допущено неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, висновок суду не відповідає обставинам справи, тому воно підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення заяви.

Колегія суддів керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, -


ВИРІШИЛА:


Апеляційну скаргу ОСОБА_2 -задовольнити.

Рішення Артемівського районного суду м. Луганська від 16 жовтня 2012 року по цивільній справі за заявою ОСОБА_2, заінтересовані особи: Друга Луганська державна нотаріальна контора, Луганська міська рада про встановлення факту родинних відносин -скасувати, та ухвалити нове рішення, яким задовольнити заяву ОСОБА_2, встановити факт, що ОСОБА_5, померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3.


Це рішення апеляційного суду набирає чинності негайно, та може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів після його проголошення.



Головуючий :



Судді:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація