ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
17.01.13 р. Справа № 5006/35/213пн/2012
за позовом позивача 1: Комунального підприємства «Сонячний» Горлівської міської ради , м.Горлівка, Донецька область
позивача 2: Публічного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа», м.Горлівка, Донецька область
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Горлівка, Донецька область
про зобов'язання привести мережу централізованого опалення приміщення до попереднього стану
Суддя Мальцев М.Ю.
Представники сторін:
від позивача 1: не з'явився
від позивача 2: Гладких І.Ф., за довіреністю №06/11229 від 05.10.2011р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач 1, Комунальне підприємство «Сонячний» Горлівської міської ради, м.Горлівка, Донецька область та позивач 2, Публічне акціонерне товариство «Горлівськтепломережа», м.Горлівка, Донецька область звернулись з позовною заявою до господарського суду Донецької області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Горлівка, Донецька область про зобов'язання відповідача привести мережу централізованого опалення приміщення, яке є її власністю, вбудованого у житловий будинок АДРЕСА_1) до попереднього стану, а саме відновити централізоване опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до стояків централізованої системи опалення АДРЕСА_1
В обґрунтування своїх вимог позивачі посилаються на копію договору купівлі-продажу від 17.10.2006р., копію рішення виконавчого комітету Горлівської міської ради №473 від 18.04.2007р., копію акту, копію договору про поставку теплової енергії (вбудованих у житлових будинках нежитлових приміщень) №1383 від 06.06.2008р., довідку, копію рішення виконавчого комітету Горлівської міської ради №756 від 07.07.2010р., норми чинного законодавства.
21.12.2012р., 17.01.2013р. від відповідача через канцелярію суду надійшли відзиви на позовну заяву, яким відповідач проти задоволення позовних заперечував, посилаючись на те, що відповідачем ніяким чином не порушені права та інтереси позивачів та договірні відносини між сторонами фактично припинені.
27.12.2012р. позивач 2 надав заперечення на відзив відповідача, якими підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Розгляд справи відкладався.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:
Відповідно до договору купівлі-продажу від 17.10.2006р., витягу з Державного реєстру правочинів відповідач є власником приміщення з опалювальною площею 60,70 м2, вбудованого у багатоквартирний житловий будинок АДРЕСА_1
Відповідно до рішення виконавчого комітету Горлівської міської ради №473 від 18.04.2007р. громадянці ОСОБА_1 дано дозвіл на реконструкцію квартири під перукарню з організацією окремого входу по АДРЕСА_1.
Згідно рішення виконавчого комітету Горлівської міської ради №756 від 07.07.2010р. передано на утримання та обслуговування житловий фонд та прибудинкові території комунальному підприємству «Сонячний» Горлівської міської ради.
З матеріалів справи судом встановлено, що між відповідачем та Публічним акціонерним товариством „Горлівськтепломережа" (яке є правонаступником ЗАТ "Горлівськтепломережа") підписаний договір на поставку теплової енергії (вбудовані в житлових будинках нежитлові приміщення) №1383 від 06.06.2008р.
Згідно умов цього договору постачальник (позивач 2) поставляє споживачу (відповідачу) теплову енергію для теплопостачання нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 з тепловим навантаженням на опалення Qо = 0,004 Гкал/год, загальною площею 60,70 м2, а споживач зобов'язується оплачувати отриману теплову енергію за встановленими тарифами в строки, передбачені цим договором (п. 1.1 договору).
Початок та кінець опалювального періоду встановлюється розпорядженням міської ради (п. 1.2 договору).
Відповідно до п. 1.4 договору система опалення нежитлових приміщень, які займає споживач та вказані в п. 1.1 договору, є вбудованими в єдину систему опалення житлового будинку, що підтверджується актами технічного огляду (додаток №1).
Згідно п.1.5 Договору, виконання постачальником зобов'язань за договором підтверджується актами включення опалення житлових будинків, в які вбудовані нежитлові приміщення споживача, підписані постачальником та комунальним підприємством, на утриманні якого знаходяться вказані житлові будинки, розпорядженнями Горлівської міської ради про закінчення опалювального сезону.
Відповідно до п. 3.2.6 договору споживач не має права самовільно, без узгодження постачальника та власника будинку здійснювати переобладнання, реконструкцію, демонтаж та відключення систем теплоспоживання вбудованого приміщення.
Розрахунковим періодом являється календарний місяць (п.5.3 договору).
Оплату за теплову енергію споживач здійснює до початку розрахункового місяця, згідно платіжній вимозі-дорученню, виставленій постачальником (п.5.4 договору).
Сторонами в п. 10.1 договору встановлений строк його дії з 01.10.2007р. по 30.09.2011р.
Після закінчення строку дії договору, договір автоматично продовжується на кожен наступний такий самий період (п. 9.3 договору).
Таким чином, договір на поставку теплової енергії вважається судом укладеним, так як в ньому сторонами передбачені всі істотні умови.
Сторонами доказів відмови від договору його розірвання або припинення до матеріалів справи не надано, у зв'язку з чим договір на поставку теплової енергії вважається судом укладеним та діючим.
До матеріалів справи доданий акт від 20.12.2011р., яким зафіксовано, що у вбудованому приміщенні «Моя краса», що розташоване у житловому будинку по АДРЕСА_1 власником (наймачем) ФОП ОСОБА_1 самовільно здійснено відключення нагрівальних приладів від внутрішньої системи опалення житлового будинку АДРЕСА_1. Стояки опалення за ізольовані. В порушення „Порядку відключення окремих приміщень від мереж централізованого опалення постачання гарячої води", затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005р. та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення, затверджених постановою КМУ №630 від 21.07.2005р. Обстеження здійснювалось у присутності ОСОБА_1
Від підпису акту відповідач відмовився, про що свідчить відповідна відмітка.
З наведеного вбачається, що власник майна - Горлівська міська рада наділила позивача 1 - Комунальне підприємство "Сонячний" функціями щодо утримання та обслуговування житлового фонду та прибудинкової території, в тому числі будинку АДРЕСА_1, а система опалення приміщення відповідача є єдиною системою опалення будинку, тому протиправні дії відповідача щодо самовільного відключення вбудованого до житлового будинку приміщення від системи опалення, перешкоджають позивачу 1 виконувати обов'язки за договором від 06.06.2008р.
У зв'язку з наведеним позивачі звернулись до суду з позовом, яким просили зобов'язати відповідача про зобов'язання відповідача привести мережу централізованого опалення приміщення, яке є її власністю, вбудованого у житловий будинок АДРЕСА_1) до попереднього стану, а саме відновити централізоване опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до стояків централізованої системи опалення АДРЕСА_1
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Статтею 275 Господарського кодексу України визначено, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст.ст. 526, 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок та зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж центрального опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Згідно з п. 26 Правил відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
У п. 25 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за №1478/11758, встановлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
В силу Закону України "Про теплопостачання", регулювання відносин у сфері теплопостачання має особливості, які викликані об'єктивними умовами функціонування систем теплопостачання. Законом визначений обов'язок додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання.
Згідно ст. 9-14 Закону України "Про теплопостачання", основним обов'язком державного управління у сфері теплопостачання є забезпечення надійності теплопостачання, як одного з необхідних елементів безпеки людини.
Статтею 24 Закону України "Про теплопостачання» передбачено, що основним обов'язком споживача теплової енергії є забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання, додержання вимог договору та нормативно-правових актів.
Будь-який суб'єкт теплоспоживання вправі здійснювати, змінювати, реконструювати об'єкти в сфері теплопостачання лише в тому випадку, якщо це технічно можливо здійснюється на основі проектування схем теплопостачання відповідає Державним будівельним нормам та має відповідні дозволи.
У порушення вищевикладених вимог закону, відповідач не надав доказів у підтвердження, що здійснена ним самовільне відключення нагрівальних приладів від внутрішньої системи опалення житлового будинку та здійснені ним заміни в системі є вибухонебезпечними, відповідає державним нормам та правилам, та є безпечним з огляду на зміни потужності, джерела та розподіл теплоносія в межах всього житлового будинку в цілому, а також що таке відключення є безпечним для суміжних співвласників квартир та не порушують права інших власників квартир на отримання належної якості та кількості опалення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що матеріалами справи доведено, що відповідачем відключення нагрівальних приладів опалення від внутрішньої системи опалення проведене без дотримання Правил, система опалення нежитлового приміщення, вбудованого до житлового будинку АДРЕСА_1, загальною площею 60,70 кв.м., яке належить відповідачу на підставі права власності, є єдиною з системою опалення зазначеного житлового будинку, а тому відсутня реальна технічна можливість його відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, тобто самовільно, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Доводи, викладені відповідачем у відзиві а позовну заяву, судом до уваги не приймаються з огляду не вищевикладене.
Судові витрати покладаються на позивача в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 4-2, 4-3, 32, 33, 36, 43, 49, 77, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.193, 275 Господарського кодексу України, ст.ст.526, 527, 714 Цивільного кодексу України, Законом України "Про теплопостачання», господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Комунального підприємства «Сонячний», м.Горлівка, Донецька область, Публічного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа», м.Горлівка, Донецька область до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Горлівка, Донецька область про зобов'язання привести мережу централізованого опалення приміщення до попереднього стану задовольнити повністю.
Зобов'язати Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 привести мережу централізованого опалення приміщення, яке є її власністю, вбудованого у житловий будинок АДРЕСА_1) до попереднього стану, а саме відновити централізоване опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до стояків централізованої системи опалення АДРЕСА_1
Стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1, м. Горлівка на користь Публічного акціонерного товариства "Горлівськтепломережа", м. Горлівка витрати по сплаті судового збору у сумі 1073,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття (складання).
Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в судовому засіданні 17.01.2013 р.
Повне рішення складено 22.01.2013 р.
Суддя Мальцев М.Ю