Дата документу 16.01.2013 Справа № 1622/16923/2012
Провадження № 2/554/1207/2013
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2013 року Октябрський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого -судді Материнко М.О.,
при секретарі - Парасоцькій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Знамя»про стягнення заборгованості по виплаті заробітної платі, -
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом до Державного підприємства «Знамя», в якому просив стягнути з відповідача на його користь заборгованість по заробітній платі в розмірі 5 390 грн. 22 коп. та моральну шкоду в розмірі 3 000 грн.
На підтвердження своїх вимог вказував, що при звільненні з посади двірника 20.04.2012 року за власним бажанням йому був виданий розрахунковий лист, в якому зазначена сума боргу по виплаті заробітної плати в розмірі 5 390 грн. 22 коп. Однак, вказані кошти не були виплачені, що і стало причиною звернення до суду.
Позивач 16.01.2013 року подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати без його участі. Позовні вимоги підтримував.
Представник відповідача Сенько В.В. подала заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги визнавала в частині стягнення заборгованость по заробітній платі в розмірі 5 390 грн. 22 коп.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з відповідачем з 05.01.2012 року і був звільнений з роботи 20.04.2012 року на підставі ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (а.с. 3).
Розмір заборгованості відповідача перед позивачем на день його звільнення становив 5 390 грн. 22 коп., що підтверджується розрахунковим листом за березень місяць, в якому зазначено борг підприємства на квітень місяць 2012 року, та не оспорюється відповідачем (а.с 4).
Згідно з ч. 2 ст. 233 КЗпП України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до ст. 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в ст. 116 цього ж Кодексу, якою передбачено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, які належать йому від підприємства, установи організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Тому, позивач обґрунтовано просить стягнути з відповідача кошти в розмірі 5 390 грн. 22 коп.
З матеріалів справи вбачається, що позивач просить стягнути моральну шкоди в розмірі 3 000 грн. за затримку виплати заробітної плати
Згідно з правилами ст. 23 ЦК України, розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.
Відповідно до положень п. п. 3. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 р. № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» передбачено, що розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає в межах заявлених вимог, залежно від характеру заподіяних позивачеві моральних і фізичних страждань, з урахуванням в кожному конкретному випадку вини відповідача та інших обставин. Зокрема, враховується характер і тривалість страждань, стан здоров'я потерпілого, тяжкість завданої травми, наслідки тілесних ушкоджень, істотних вимушених змін у його життєвих та виробничих стосунках. Під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Згідно ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Таким чином, з відповідача в дохід держави слід стягнути 214 грн. 60 коп.
Керуючись ст. ст. 47, 116, 233 КЗпП України, Керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 р. № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», ст. ст. 23 ЦК, ст. ст. 5, 10,11, 14, 57 -60, 88, 208, 209, 212 -215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Знамя», зареєстрованого за адресою: 36008, м. Полтава, вул. Автобазівська, буд. 2/9, код ЄДРПОУ 14310997, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 36000, АДРЕСА_1 заборгованість по заробітній платі в розмірі 5 390 грн. 22 коп.
В іншій частині позовних вимог -відмовити.
Стягнути з Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Знамя»на користь держави судовий збір у сумі 214 грн. 60 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів зо дня його проголошення особами, що брали участь у судовому засіданні, а особами, які не брали участь у судовому засіданні -протягом 10 днів зо дня отримання ними копії рішення, до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції.
Рішення суду набирає законної сили протягом 10 днів зо дня його проголошення, якщо не буде оскаржено у встановленому порядку.
СуддяМ.О. Материнко