Справа № 104/3196/12
Провадження № 2-а/104/304/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2012 року суддя Білогірського районного суду Автономної Республіки Крим Лущеко Л.Г.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Білогірському районі Автономної Республіки Крим про визнання дій відповідача протиправними, про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
позивач просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим щодо відмови призначити йому пенсію на пільгових умовах за віком;
визнати протиправним і скасувати протокольне рішення Управління Пенсійного фонду України в Білогірськом районі Автономної Республіки Крим від 12 листопада 2012 року за № 368;
зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим призначити йому пенсію на пільгових умовах за віком відповідно до положень пункту "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 24 жовтня 2012 року (з моменту звернення за призначенням пенсії).
Свої вимоги мотивує тим, що він почав свою трудову діяльність 28 серпня 1973 року і має загальний трудовий стаж з урахуванням періоду трудової зайнятості більше 25 років, з них з 23 вересня 1981 року по 21 березня 1997 року, що складає більше п'ятнадцяти років, був зайнятий по професії вальцівника гумових сумішей на підприємстві Білогірський райпобуткомбинат.
Згідно Списку № 2 затверджених Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року за № 1173 (розділ ХІ Хімічне виробництво п.5), робочі безпосередньо зайняті в змішувач -вальцювальних цехах при виробництві гумових деталей взуття і технічних виробів користуються правом на пільгове пенсійне забезпечення за віком.
Також право на пільгове пенсійне забезпечення за віком передбачено, згідно Списку № 2, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10 і Списку № 2, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162, робочим (позиція 2211100а-1753б), зайнятим вулканізацією низу валяного взуття, вальцівникам гумових сумішей; клеїльникам гумових, полімерних деталей і виробів, пресувальникам-вулканізаторникам при (позиції 22110000), виробництві хімічної продукції і виробів з неї для галузей легкої і текстильної промисловості.
Рішенням, що оформлено протоколом від 12.11.2012 року за № 368, прийнятого по результатам розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.10.2012 року, позивачу було відмовлено в задоволенні заявлених вимог.
Вирішуючи питання не на користь позивача, відповідач виходив з того, що ОСОБА_1 не представив необхідних документів, підтверджуючих право на пільгове пенсійне забезпечення, при цьому керувалися Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.
Даний нормативно -правовий акт застосовується в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відповідні в ній записи. З метою підтвердження загального страхового стажу і періоду роботи в спеціальних умовах праці він представив в орган призначення пенсії трудову книжку. Відповідач не мав правових підстав застосовувати щодо позивача, при вирішенні питання про пенсію, положення вищезгаданої постанови.
Ухвалою судді Білогірського районного суду АР Крим від 28 листопада 2012 року вирішено справу розглядати в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, відповідно до вимог ст.183-2 КАС України.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та у встановлений законодавством строк надав суду письмові заперечення проти позову, згідно яких, позов не визнав та у його задоволенні просив суд відмовити, мотивуючі тим, що згідно абзацу 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон 1058), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працюють або працювали на роботах зы шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (36-2003-п) і за наслідками атестації робочих місць, на посадах, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно окремого законодавчого акту через професійні і корпоративні фонди. До введення пенсійного забезпечення через професійні і корпоративні фонди особам, відміченим в абзаці 1 пункту 2, пенсії призначаються по нормах Закону 1058, у разі досягнення пенсійного віку і за наявності виробничого стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" № 1788- ХІІ від 05.11.1991 року (далі -Закон 1788).
Згідно пункту "б" ст. 13 Закону 1788, право на пенсію за віком мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах зы шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2
- чоловіки -після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років і 6 місяців на вказаних роботах.
Згідно п.5 Порядку надання і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону 1058, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року № 1566/11846, із змінами, внесеними 15.10.2009 року № 23-1 (далі Порядок), днем звернення за пенсією вважається день прийому органом, що призначає пенсію, заяви про призначення пенсії. У випадку, якщо до заяви про призначення пенсії надані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно надати додатково. Якщо документи, які необхідно надати додатково, протягом трьох місяців не надані, пенсія призначається по наявних документах.
На підставі п. 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або записів в ній, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 12.09.1993 року № 637, із змінами, внесеними на 02.03.2010 року, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або по вислузі років, встановлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, організацій або їх правонаступників.
У довідці повинно бути вказано: період роботи, який зараховується в спеціальний стаж, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номера, куди включається цей період роботи, період виконання роботи, на підставі яких видана вказана довідка.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при нарахуванні стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, які діють на період роботи особи. У пільговий стаж зараховується весь період роботи на відповідних посадах або по професіях незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за період роботи до 21.08.1992 року і за наслідками проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Якщо документи, які необхідно надати додатково, протягом трьох місяців не надані, пенсія призначається по наявних документах.
У тому випадку, коли підприємство ліквідоване і документи передані на зберігання в архів, підтвердженням пільгового стажу займається Комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або на вислугу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим.
24 жовтня 2012 року позивач подав заяву для призначення пенсії згідно пункту "б" ст. 13 Закону № 1788-ХІІ. Документи, які підтверджують пільговий стаж не надані, у зв'язку з цим підстав для призначення пенсії немає (а.с. 19-21).
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлений позов слід задовольнити з наступних підстав.
Згідно ст. 104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Даний спір за участю Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим, як суб'єкта владних повноважень (п.7 ч.1 ст.3 КАС України) є публічно-правовим і його вирішення згідно п.1 ч.1 ст.17 КАС України, належить до компетенції адміністративних судів України, оскільки Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим, як суб'єкт владних повноважень реалізовувало у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством управлінські функції щодо соціального захисту населення.
Судом було встановлено, що 24.10.2012 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим з заявою про призначення пенсії, що підтверджується копією заяви про призначення пенсії (а.с. 10).
Як убачається з протоколу № 368 від 12.11.2012 року Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі АР Крим, позивачу було відмовлено в призначенні пенсії згідно п. "б" ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з тим, що на розгляд Комісії позивачем необхідно було представити: заяву, довідку з єдиного державного реєстру про ліквідацію підприємства, установи, організації без встановлення правонаступника, трудову книжку; документи, які видані архівними установами, що підтверджують пільговий стаж роботи (довідка про заробітну плату, документи про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, про надання відпусток без збереження заробітної плати.
24 жовтня 2012 року ОСОБА_1 подав заяву про призначення пенсії згідно пункту "б" ст. 13 Закону № 1788-ХІІ. На думку відповідача, документи, які підтверджують пільговий стаж не надані і тому підстав для призначення пенсії немає (а.с. 11-12).
Згідно копії довідки ТОВ "Комфорт Сервіс Крим", ОСОБА_1 працював на посаді монтажника систем вентиляції, каналізації і опалювання у періоди: з 01.10.2007 по 23.01.2009 року; з 17.03.2011 року по 03.10.2011 року; з 10.01.2012 року по 09.04.2012 року (а.с. 8).
Згідно трудової книжки, ОСОБА_1 почав свою трудову діяльність 28 серпня 1973 року і має загальний трудовий стаж з урахуванням періоду трудової зайнятості більше 25 років, з них з 23 вересня 1981 року по 21 березня 1997 року був зайнятий по професії вальцівника гумових сумішей на підприємстві Білогірський райпобуткомбинат, що складає більше п'ятнадцяти років (а.с. 6-7).
Згідно пункту "б" статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", право на пенсію за віком мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України і за наслідками атестації робочих місць: чоловіки -після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років і 6 місяців на вказаних роботах.
На підставі п. 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або запису в ній, затвердженого КМ України від 12.08.1993 року № 637, із змінами, внесеними на 02.03.2010 року № 223, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або по вислузі років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, організацій або їх правонаступників (згідно додатку № 5 Порядку).
Згідно п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 12.08.1993 року № 637, у разі відсутності трудової книжки або коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні або неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки з наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, письмові трудові договори і угоди з відміткою про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМ України від 01.08.1992 року № 442 (442-92-п), атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності і господарювання, де технологічний процес, використане устаткування, сировина і матеріали є потенційно джерелами шкідливих і небезпечних виробничих чинників, які можуть впливати на стан здоров'я робітників, що працюють, а також на їх потомство як в даний час, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у сфері реалізації прав на здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги і компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Частиною другою пункту 4 Порядку (442-92-п) встановлено, що відповідальність за своєчасне і якісне проведення атестації робочих місць покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, законодавцем покладений обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист в дозволі питань призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII.
Суд вважає за необхідне позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Білогірському районі Автономної Республіки Крим про визнання дій відповідача протиправними, про зобов'язання вчинити певні дії слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись п. "б" ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 8, 9, 94 ч.5, 99, 159-163, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за віком.
Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим від 12 листопада 2012 року за № 368.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Білогірському районі Автономної Республіки Крим призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за віком відповідно до положень пункту "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з моменту звернення за призначенням пенсії - з 24 жовтня 2012 року.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Севастопольського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Білогірський районний суд АР Крим.
Суддя