08.01.2012
Справа №2010/6649/2012
провадження №2/2010/2743/2012
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 січня 2013 року Дергачівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Калиновської Л.В.,
при секретарі Булах С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа -Дергачівський РВ ГУМВС України в Харківській області про визнання особи такою, що втратили право користування житловим приміщенням та зняття з реєстраційного обліку,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду Дергачівського району Харківської області з позовом до ОСОБА_2, третя особа -Дергачівський РВ ГУМВС України в Харківській області, в якому просить визнати ОСОБА_2 таким, що втратив право користування житловим приміщенням за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Дергачівський РВ ГУМВС України в Харківській області зняти відповідача з реєстраційного обліку за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що вона є власником житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. У вказаному будинку зареєстрована та мешкає донька позивача, ОСОБА_3. Крім того, за згодою позивача у квартирі з грудня 2009 року був зареєстрований ОСОБА_2, офіційно розлучений з донькою позивача з червня 2001 року. З січня 2011 року ОСОБА_2 за місцем прописки не проживає, не оплачує комунальних послуг та не бере участі у його утриманні.
Як вказує позивач, вона є людиною похилого віку, в зв'язку з чим їй досить важко підтримувати будинок у належному стані, поратися по господарству, вона потребує допомоги сторонніх осіб, оскільки її донька, ОСОБА_3 є інвалідом II групи та не може надавати їй відповідну допомогу. Для вчинення певних правочинів щодо будинку для забезпечення власних потреб, та потреб її доньки необхідна згода проживаючих в ньому осіб. Колишній зять позивача, ОСОБА_2 не проживає з нею та її донькою, не допомагає їй вести господарство.
Позивач, ОСОБА_1, в судове засідання не з'явилася, просила розглядати справу у її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, про що надала суду письмову заяву.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про слухання справи повідомлявся своєчасно та належним чином.
Представник третьої особи, Дергачівського РВ ГУМВС України в Харківській області в судове засідання не з'явився, просив розглядати справу у його відсутності, не заперечував проти задоволення позовних вимог, про що надав суду письмову заяву.
Відповідно до ч.2 ст.77 ЦПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, зобов'язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, не з'явилися в судове засідання без поважних причин.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, потреба заслухати свідків або сторін відсутня, перешкод для розгляду справи у судовому засіданні немає, а тому суд вважає, що справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Відповідно ч.1, 2 ст.224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи. У разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа -Дергачівський РВ ГУМВС України в Харківській області про визнання осіб такими, що втратили право користування житловим приміщенням та зняття з реєстраційного обліку підлягає частковому задоволенню виходячи з наступних підстав.
У відповідності до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, ОСОБА_1 є власником житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно довідки від 27.09.2012 №1039, виданої Прудянської селищною радою Дергачівського району Харківської області, про те, що ОСОБА_1, проживає за адресою: АДРЕСА_1, разом з нею за вказаною адресою зареєстровані дочка -ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, онук -ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, та колишній зять ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4.
Також, відповідно вказаної довідки відповідач, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, не проживає за даною адресою з січня 2011 року. Крім того, участі в обслуговуванні домоволодіння відповідач не приймає, сплату комунальних платежів не здійснює.
Відповідно акту обстеження соціально-побутових умов складеного комісією у складі депутатів Прудянської селищної ради Дергачівського району Харківської області ОСОБА_1 мешкає та прописана за адресою: АДРЕСА_1 разом з донькою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка є пенсіонеркою та інвалідом ІІ групи. Власником вказаного домоволодіння є ОСОБА_1 В грудні 2009 за її згодою був прописаний в домоволодінні колишній зять, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, з яким її донька офіційно розірвала шлюб в червні 2001 року. З січня 2011 року ОСОБА_2 за місцем прописки не проживає, мешкає за іншою адресою. Добровільно виписатись з домоволодіння ОСОБА_1 не бажає.
Згідно зі ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 405 ЦК України, член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 ЖК України, при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім'ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців.
Доказів, які б свідчили про поважність причин відсутності відповідача в спірному домоволодінні, суду не надано.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач втратив право користування житловим приміщенням за адресою: АДРЕСА_1, так як на даний момент за вказаною адресою він не проживає, не проводить оплату житлово-комунальних послуг. Крім того, позивач не бажає, щоб відповідач був зареєстрований у даній квартирі.
Згідно ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на свій розсуд.
Відповідно до вимог Цивільного кодексу України право на проживання відповідача в спірній квартирі залежить від права самого власника і є похідним від нього.
Згідно зі ст. 72 ЖК України визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.
Частиною 1 ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»визначено, що зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть.
Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Тобто позивач змушена нести витрати за комунальні послуги за себе та за зареєстровану у її квартирі відповідачку.
Відповідно до ст.47 Конституції України ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Частиною 1 ст.7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»визначено, що зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 11 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідач правом участі у судовому засіданні не скористався, письмових заперечень щодо поданого позову до суду не надав, тобто використав свої процесуальні права як особи, яка бере участь у справі, на власний розсуд, що не суперечить вимогам ч.2 ст. 11 ЦПК України та не порушує нічиїх прав, свобод та інтересів.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, та враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а позовні вимоги ґрунтуються на вимогах закону, суд прийшов до висновку, що вказаний позов слід задовольнити в повному обсязі, а саме визнати відповідача такою, що втратила право користування житловим приміщенням.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання Дергачівського РВ ГУМВС України в Харківській області зняти з реєстраційного обліку відповідача, ОСОБА_2 за вказаною адресою, суд вважає необхідним відмовити, оскільки відповідно до п.1 ст.7 Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання», зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
На підставі ст.71, 72 ЖК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, 209, 212, 214, 215, 218, 224-226 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа -Дергачівський РВ ГУМВС України в Харківській області про визнання осіб такими, що втратили право користування житловим приміщенням та зняття з реєстраційного обліку - задовольнити частково.
Визнати ОСОБА_2 таким, що втратив право користування житловим приміщенням за адресою: АДРЕСА_1.
В іншій частині позовних вимог -відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано , набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Л.В.Калиновська