Справа № 0907/12512/2012 року
Провадження № 2/0907/5997/2012 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2012 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Бабій О.М.,
секретаря Сивухіної Ю.Ю.,
за участі позивача ОСОБА_1, представника відповідача по довіреності від 02.02.2012 року №5-15/449-1722 Стадник І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної шкоди спричиненої злочином,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з наведеним позовом до відповідача, мотивуючи тим, що 22 лютого 2010 року Івано-Франківський міський суд задовольнив його позов до кредитної спілки «Християнська злагода» про стягнення боргу в розмірі 45 295 грн. 27 коп. 28 січня 2011 року Галицький районний суд м. Львова задовольнив його позов до кредитної спілки «Християнська злагода» про стягнення додаткового боргу в розмірі 31 328 грн. 88 коп. спричиненого злочином. Однак заборгованість йому на даний час не виплачена. По факту розкрадання коштів колишнім керівництвом кредитної спілки «Християнська злагода» Галицьким районним судом розглянута кримінальна справа і винесено вирок, яким винних осіб притягнуто до кримінальної відповідальності. Кредитна спілка «Християнська злагода» є неплатоспроможною, тому до справи залучено державу Україну. Кабінет Міністрів України проявив бездіяльність в контролі за діяльністю кредитної спілки «Християнська злагода» внаслідок чого було розкрадено більш як 22 мільйони гривень вкладів громадян. Оскільки рішення суду виконавчою службою не виконано, виконавчі листи йому повернуто у зв'язку з відсутністю майна боржника, тому заборгованість повинна сплатити Державна казначейська служба України.
В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав з мотивів наведених в ньому, та суду пояснив, що кредитна спілка «Християнська злагода», як і засуджені колишні її керівники є неплатоспроможними, тому його вклади та заподіяну шкоду повинна сплатити держава Україна в особі Державної казначейської служби України. Постанови державного виконавця про повернення виконавчих листів ним не оскаржувались.
Представник відповідач в судовому засіданні вимоги позову заперечила, просила в позові відмовити як необгунтованому та безпідставному. Свої заперечення обгрунтовувала тим, що позивачем безпідставно уособлено державу Україну та Державну казначейську службу України. Повноваження Державної казначейської служби України встановлені Бюджетним кодексом України, законом про Державний бюджет на відповідний рік та Положенням про Державну казначейську службу України. Цивільним кодексом України визначено, що майнова шкода завдана майну фізичної особи внаслідок злочину, відшкодовується державою, якщо не встановлено особу, яка вчинила злочин, або якщо вона є неплатоспроможною. Крім того, законодавством передбачено, що умови та порядок відшкодування майнової шкоди, завданої майну фізичної особи, яка потерпіла від злочину, встановлюються законом. На даний час такого законодавчого акту не прийнято, отже, механізм відшкодування такої шкоди відсутній. Крім того, Законом України «Про Державний бюджет на 2012 рік» видатків на відшкодування шкоди завданої майну фізичної особи внаслідок злочину, не передбачено.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 22.10.2010 року задоволено частково позов ОСОБА_1 до Івано-Франківської філії кредитної спілки «Християнська злагода» та стягнуто на його користь 45 175 грн. 27 коп. (а.с.4-5).
Рішенням Галицького районного суду м. Львова задоволено частково позов ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, кредитної спілки «Християнська злагода» та стягнуто з кредитної спілки «Християнська злагода» на користь позивача 31 328 грн. 88 коп. (а.с.6).
12.04.2011 року начальником Галицького відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2-2297 виданого 16.04.2010 року Івано-Франківським міським судом (а.с.7). Боржником у виконавчому провадженні значиться Кредитна спілка «Християнська злагода», м. Львів, вул. Галицька 15/401.
27.12.2011 року постановою державного виконавця виконавчий лист повернуто стягувану, оскільки всі заходи щодо розшуку майна боржника виявились безрезультатними (а.с.65).
Отже, рішення судів на даний час залишаються не виконаними.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Як вказав в своїх поясненнях позивач, постанова державного виконавця про повернення виконавчого документа ним не оскаржувалась.
Вироком Галицького районного суду м. Львова від 14.06.2011 року (а.с.96-101), який залишений в силі ухвалою апеляційного суду Львівської області (а.с.92-95), ОСОБА_3, працюючу до затримання на посаді голови правління кредитної спілки «Християнська злагода», визнано винною у вчиненні злочинів передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. ч. 2,3 ст. 358, ч. 2 ст. 366 КК України. Цивільний позов кредитної спілки «Християнська злагода», потерпілих про стягнення збитків залишено без розгляду у зв'язку з неявкою в судове засідання представників цивільних позивачів, потерпілих, та їм роз'яснено право звернення до суду з позовом в порядку цивільного судочинства.
Листом від 23.07.2009 року №4695 позивача повідомлено, що його визнано потерпілим та цивільним позивачем у кримінальній справі № 141-2956 (а.с.12).
Як вказав в своїх поясненнях позивач, до суду з цивільним позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення шкоди завданої злочином він не звертався, оскільки вважає, що ОСОБА_3 є неплатоспроможною.
Позивач вважає, що кредитна спілка «Християнська злагода» є неплатоспроможною, тому шкоду йому повинна відшкодувати держава Україна в особі Державної казначейської служби України.
Доказів неплатоспроможності кредитної спілки «Християнська злагода» та ОСОБА_3 позивач суду не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 1177 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) майнова шкода, завдана майну фізичної особи внаслідок злочину, відшкодовується державою, якщо не встановлено особу, яка вчинила злочин, або якщо вона є неплатоспроможною.
За загальним правилом, шкода, завдана особі, в тому числі внаслідок злочину, відшкодовується особою - завдавачем шкоди. Вказана вище норма встановлює виключення з загального правила, відповідно до якого майнова шкода, завдана майну фізичної особи може бути відшкодована державою. Для виникнення у держави обов'язку по відшкодуванні такої шкоди необхідна наявність спеціальних обставин, а саме: майнова шкода має бути завдана майну фізичної особи внаслідок злочину; потерпілим за нормами даної статті може бути лише фізична особа; відшкодування шкоди за рахунок держави можливе у випадку, якщо не встановлено особу, яка вчинила злочин, або якщо вона є неплатоспроможною.
Однак, як вже зазначалось раніше, боржник - кредитна спілка «Християнська злагода» не визнана неплатоспроможною, доказів такого суду не надано. Також встановлено осіб, які вчинили злочин.
Відповідно до ч. 2 ст. 1177 ЦК України умови та порядок відшкодування майнової шкоди, завданої майну фізичної особи, яка потерпіла від злочину, встановлюється законом.
Оскільки, на даний час такого закону не прийнято, стягнення на користь позивача матеріальної шкоди за рахунок коштів Державного бюджету України є безпідставним.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача є необгрунтованими, передчасними та не підлягають задоволенню.
На підставі вищенаведеного, відповідно до ст. 124 Конституції України, ст. 1177 Цивільного кодексу України, ст. ст. 3, 4, 10, 11, 27 ч. 2, 60 ЦПК України, керуючись ст. ст. 213-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної шкоди спричиненої злочином відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Довідка: повний текст рішення виготовлено 21.12.2012 року.
Суддя Бабій О.М.