Справа № 0427/7081/12
Провад. № 2/0427/3751/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2012 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Дубовенко І.Г., при секретарі Гончаровій С.Є. розглянув у відкритому судовому засіданні в залі Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новомосковської міської ради, третя особа Новомосковська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області заходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Новомосковської міської ради, третя особа Новомосковська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла її бабуся ОСОБА_2. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на вклади в Новомосковській філії Державного ощадного банку України № 2991/015.
Заповіту померла не залишила, а тому спадкування повинно було відбуватися за законом. Першочерговим і єдиним спадкоємцем після смерті бабусі була мати позивача ОСОБА_3, як дочка спадкодавця.
14.07.2011 року ОСОБА_3 звернулась до Новомосковської міської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, однак постановою нотаріуса від 14.07.2011 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з пропуском шестимісячного строку звернення для прийняття спадщини та надано пораду звернутися з позовом до суду. Відразу після звернення з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті матері до Новомосковського міськрайонного суду, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла.
Таким чином, на сьогоднішній день, першочергових спадкоємців після смерті ОСОБА_2 не має.
Позивач ОСОБА_1 являється онукою ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та спадкоємицею п'ятої черги спадкоємців за законом.
26 квітня 2012 року позивач звернулась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, однак постановою нотаріуса від 26.04.2012 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з пропуском шестимісячного строку звернення з заявою про прийняття спадщини.
Позивач вважає, що пропустила вказаний строк з поважних причин, оскільки після відкриття спадщини, після смерті ОСОБА_2, ОСОБА_3 являлась першочерговим спадкоємцем після її смерті, яка і звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Однак через пропуск строку, встановленого чинним законодавством для звернення з заявою про прийняття спадщини, вона звернулась до Новомосковського міськрайонного суду з метою визначення додаткового. Через збіг обстави та хворобливий стан, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, не встигнувши поновити пропущений строк. Коли відкрилась п'ята черга спадкування за законом і позивач звернулась з заявою про прийняття спадщини, шестимісячний строк визначений законодавством для подачі останньої вже було пропущено.
За таких обставин, зважаючи на поважність причин пропуску строку для подачі заяви, просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її бабусі ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, подавши заяву про розгляд справи за її відсутності, т.я. позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник Новомосковської міської ради в судове засідання не з'явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову не заперечував.
Від Новомосковської міської державної нотаріальної контори надійшла заява з проханням розглянути справу у відсутності її представника.
В зв'язку з неявкою сторін та інших учасників процесу в судове засідання фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом по справі встановлено факт, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на вклади в Новомосковській філії Державного ощадного банку України № 2991/015.
Заповіту померла не залишила, а тому спадкування повинно було відбуватися за законом. Першочерговим і єдиним спадкоємцем після смерті бабусі була мати позивача ОСОБА_3, як дочка спадкодавця.
14.07.2011 року ОСОБА_3 звернулась до Новомосковської міської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, однак постановою нотаріуса від 14.07.2011 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з пропуском шестимісячного строку звернення для прийняття спадщини та надано пораду звернутися з позовом до суду.
В липні 2011 року ОСОБА_3 звернулася з позовом до Новомосковського міськрайонного суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_3.
Як вбачається з матеріалів справи, при зверненні позивача до нотаріальної контори, з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, постановою від 26.04.2012 року № 56/02-31 їй відмовлено у вчинені нотаріальної дії через те, що пропущено шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини, у зв'язку з чим рекомендовано звернутися до суду.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, тобто з моменту смерті спадкодавця, в даному випадку з ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Суд вважає, що позивач ОСОБА_1 пропустила строк звернення з заявою до нотаріальної контори з поважних причин, оскільки після відкриття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, вона не являлась першочерговим спадкоємцем, а тому не зверталась з заявою про прийняття спадщини після її смерті.
Згідно ч. 3 ст. 1270 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, а тому суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 3, 5-8, 10, 57, 60, 212, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Новомосковської міської ради, третя особа Новомосковська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в шість місяців для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.Г. Дубовенко