Судове рішення #2706124
Справа №2-524

Справа №2-524

                                                  2008 р.

 

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

30 липня 2008 року                                                                                                          м.Гайворон

 

 Гайворонський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючої - судді Задорожної Л.І., при секретарі Корж П.Б., 

з участю сторін, представника позивача ОСОБА_6, представника відповідача - адвоката ОСОБА_4, представника третьої особи Ковбасюк Н.Ю.,

           

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за  позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання недійсною відмови від прийняття спадщини, третя особа - Гайворонська державна нотаріальна контора, -

 

В С Т А Н О В И В :

 

02.07.2008 року позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про визнання недійсною відмови від прийняття спадщини та визнання за ним права власності на ¼ частину спадкового майна.

Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 (батько позивача). Після смерті якого відкрилась спадщина на домоволодіння в АДРЕСА_1. Вказаний будинок спадкодавець заповів ОСОБА_5 (своєму сину та брату позивача).

Позивач вважає, що має право на спадкування ¼ частини вказаного домоволодіння в порядку ст.1241 ЦК України разом із спадкоємцем за заповітом  - своїм братом ОСОБА_5 (померлим чоловіком відповідача). Оскільки є інвалідом 2 групи, і незалежно від змісту заповіту, має право на обов'язкову частку в спадщині. 

Вказує, що в лютому 2005 року він подав у встановлений ст.1269 ЦК України строк до Гайворонської держнотконтори заяву про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті батька ОСОБА_3 Після чого його померлий брат ОСОБА_5 запропонував йому подати відмову від прийняття спадщини на його користь за умови, що ОСОБА_5 в зв'язку з хворобою та важким фінансовим становищем протягом декількох років буде оплачувати лікування позивача. На вказану пропозицію, хоч і на не вигідних умовах, він погодився під впливом важких обставин. І подав заяву в Гайворонську держнотконтору про відмову від прийняття вказаної спадщини на користь ОСОБА_5 Того ж дня від відповідача отримав 1900 грн.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_5, після його смерті по праву на спадщину за законом, в тому числі і на спірне домоволодіння по АДРЕСА_1, прийняла його дружина ОСОБА_2(відповідач по справі). Через її відмову виконувати зобов'язання померлого ОСОБА_5 про оплату лікування позивача, він просить визнати недійсною його відмову від прийняття спадщини після смерті свого батька ОСОБА_3 на користь брата  ОСОБА_5 Та, визнавши частково недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом на ім'я відповідача ОСОБА_2на ¼ частину домоволодіння по АДРЕСА_1, просить визнати за позивачем право власності на ¼ частину домоволодіння по АДРЕСА_1.

 В судовому засіданні позивач підтримав поданий позов, просить його задовольнити та стягнути судові витрати.

    Відповідач в судовому засіданні позов не визнала, заперечивши проти його задоволення. Пояснила, що  вона перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5, до дня його смерті проживали разом. Батьком ОСОБА_5 та позивача був ОСОБА_3 Позивач з батьком не спілкувався, батько до дня своєї смерті протягом 4 років потребував стороннього догляду і помер в 2005 році, вона зі своїм чоловіком ОСОБА_5 за ним доглядали та здійснили поховання.

За життя ОСОБА_3 скористався правом особистого розпорядження власним майном на випадок своєї смерті. Після його смерті відкрилась спадщина за заповітом. ОСОБА_5 був спадкоємцем згідно заповіту від 16.03.2005 року. Його брат ОСОБА_1 (позивач по справі) мав право на отримання обов'язкової долі спадщини після смерті батька, оскільки був інвалідом 2 групи внаслідок хвороби серця. Від отримання своєї частки спадщини він відмовився 08.02.2006 року на користь брата ОСОБА_5, за що отримав грошову компенсацію. Ніякої умови майбутнього фінансування його лікування не було і не могло бути, оскільки з 24.11.2005 року ОСОБА_3 самому була встановлена 2 група інвалідності, пов'язана з хворобою серця і він сам потребував постійного лікування, при цьому за станом здоров'я він працювати не міг.    

 03.05.2005 року ОСОБА_5 отримав свідоцтво про право на спадщину, і спірний будинок став належати покійному чоловіку за заповітом батька. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 помер. 18.12.2008 року позивач отримала свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті чоловіка, в спадкове майно входить спірний будинок по АДРЕСА_1.

Вважає позов безпідставним, оскільки заяву в нотаріальній конторі позивач робив свідомо, власноруч зазначаючи свої дані та дату подання, належну йому компенсацію отримав повністю, до моменті смерті чоловіка - ІНФОРМАЦІЯ_2 таке питання не порушував і жодних претензій не пред'являв. Те, що саме зараз позивач став претендувати на частку домоволодіння по АДРЕСА_1, пояснює тим, нею проведено капітальний ремонт будинку та реконструкцію господарських споруд, внаслідок чого його вартість значно збільшилась в ціні.

Державний нотаріус Ковбасюк Н.Ю. в судовому засіданні суду пояснила, що 08.02.2005 року позивач абсолютно добровільно заявив про своє безумовне бажання відмовитись від обов'язкової частки в спадщині на користь брата ОСОБА_5, підписав відповідну заяву, власноруч зазначивши свої дані та дату подання. Йому було роз'яснене право відкликання даної заяви протягом терміну, встановленого для прийняття спадщини. Протягом наступних 22 днів до дня закінчення вказаного строку подану заяву позивач не відкликав. 

 

Даючи оцінку обставинам по справі, вислухавши  пояснення сторін, свідків,  вивчивши  матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав і міркувань.

Відповідно до п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1976р. №11 із змінами „Про судове рішення” рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а при їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини.

Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

При постановлянні рішення суд оцінює докази з урахуванням вимог ст.ст.58,59 ЦПК України про їх належність і допустимість. Обставини, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть вважатися встановленими в цивільній справі, якщо такі засоби доказування відсутні.

 

В судовому засіданні знайшли своє ствердження такі фактичні обставини справи  і  відповідно їм  правовідносини :

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3, після смерті якого відкрилась спадщина на домоволодіння в м.Гайворон по АДРЕСА_1.

Спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 являвся ОСОБА_5 Право обов'язкової частки у спадщині належало позивачу ОСОБА_1, від якої він відмовився на користь ОСОБА_5 Відповідна заява підписана позивачем з власноручним зазначенням прізвища, ініціалів та дати подання. Правом відкликання даної заяви протягом терміну, встановленого для прийняття спадщини до дня його закінчення позивач не скористався. Як і не скористався правом пред'явлення подібних вимог до ОСОБА_5 за його життя протягом періоду часу від отримання ним свідоцтва (03.05.2006 року) до дня його смерті (ІНФОРМАЦІЯ_2). Інші підстави для визнання відмови недійсною відсутні. 

В позовній заяві позивач також ставить питання про визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом від 18.12.2007 року, виданого Гайворонською державною нотаріальною конторою, на ім'я відповідача ОСОБА_2на ¼ частину домоволодіння по АДРЕСА_1, та просить визнати за ним право власності на ¼ частину домоволодіння по АДРЕСА_1.

Підстави вимоги про визнання частково недійсним свідоцтва про право на спадщину від 18.12.2007 року на ім'я ОСОБА_2позивачем не вказані, доказів не надано і судом таких доказів не здобуто.

Вимога позивача про визнання за ним права власності на ¼ частину домоволодіння по АДРЕСА_1 задоволенню не підлягає як з підстави не доведення позивачем факту вчинення відмови від обов'язкової частки в спадщині під впливом тяжкої для нього обставини і на вкрай не вигідних умовах, так і з тієї підстави, що згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 03.05.2006 року, виданого Гайворонською державною нотаріальною конторою, домоволодіння по АДРЕСА_1, повністю належить ОСОБА_5. Вказане свідоцтво дійсне, ніким не скасоване і не оскаржене.

 

Суд, керуючись ст.ст.10,11,209,212,214-215,218 ЦПК України, ст.ст.1274,1275 ЦК України,-

 

В И Р І Ш И В :

           

            В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання недійсною відмови від прийняття спадщини - відмовити.

 Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області через Гайворонський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня  проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.     

 

    

 

 

Суддя                                                                                                                              Л.Задорожна 

           

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація