Судове рішення #26964693

Справа № 1106/2791/2012


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

24.12.2012 Долинський районний суд Кіровоградської області , в складі :

Головуючого судді : СИНЯТО Л.І.,

При секретарі : КІЦАНУ Г.Я.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Долинська справу за позовом ОСОБА_1 до Селянсько -фермерського господарства

" Павел " , Відділу Держкомзему України у Долинському районі, Кіровоградської області , про визнання договору оренди землі недійсним ,


В С Т А Н О В И В :


Представники позивача наполягають на позові і пояснили, що у сторін певний час тривали договірні відносини щодо оренди належної позивачу земельної ділянки. Після їх закінчення у 2011 р. позивач вирішив обробляти свою земельну ділянку самостійно як одноосібник .27.09.2011 він отримав в відділі Держкомзему довідку, що станом на 27.09.2011 р. згідно книги записів державної реєстрації договорів оренди землі договір оренди на належну йому ділянку не зареєстровано. У листопаді 2011 р. позивач здійснив виділення в натурі меж належної йому земельної ділянки .Потім він зареєструвався в Пишненській сільській раді як одноосібник .Восени 2011 р. він зорав землю , а весною 2012 р. її засіяв.На початку 2012 р. позивачу стало відомо , що СФГ «Павел»зареєстрував у відділі Держкомзему , якийсь договір оренди належної мені земельної ділянки .Підставою для реєстрації незаконного договору оренди його земельної ділянки було те, що у 2010 р. при видачі орендної плати скориставшись юридичною неграмотністю позивача ,представник відповідача надав позивачу підписати бланки, пояснивши , що це необхідно для отримання підвищеної орендної плати і повідомили, що в разі відмови не отримає орендну плату . Як зЧясувалось пізніше позивачем був підписаний пустий бланк договору оренди землі від 10.07.2010 р., який 29.02.2012 р. зареєстрований відділом Дерзкомзему в Долинському районі. За захистом своїх прав позивач звернувся до суду .Просять визнати договір оренди земельної ділянки , укладений 10.07.2010 р. недійсним та розірвати вказаний договір .

Представники СФГ «Павел»позов не визнають і пояснили , що з позивачем існують договірні відносини з 2001 року щодо договору оренди земельної ділянки строком на десять років, який припиняв свою дію в листопаді 2010 р. .Влітку 2010 р. працівниками господарства проводилась робота з орендодавцями щодо продовження орендних відносин з укладанням нових договорів оренди .Позивачем був підписаний новий договір оренди землі від 20.07.2010 р. та акти прийому- передачі земельної ділянки в оренду без числа місяця та року тому, що чекали реєстрацію договорів у земельному відділі, яка затягнулася із-за реорганізації щодо реєстрації , але договірні відношення щодо оренди землі виконувалися сторонами договору , адже земля лишалася у користуванні орендаря , який виплачував позивачу орендну плату за 2010 р. та 2011 р. Пояснення позивача , що підписував чисті бланки договору і його ввели в оману не знайшло свого підтвердження , так як позивач особисто підписував договір , акт , отримував орендну плату , що підтверджується відомостями про отримання орендної плати .Просять в позові відмовити .

Представник Держкомзему у Долинському районі позов не визнає , пояснила , що на реєстрацію був наданий договір оренди землі підписаний сторонами, а також до нього перелік документів необхідних для реєстрації і договір було зареєстровано 29.02.2012 р. , що не є виною сторін , так як вирішувалося питання щодо компетенції реєстратора. Позивач надав заяву , щоб не реєстрували договір оренди землі , вказавши, що підписав договір помилково , але не вказав що саме за помилки .Документи були повернуті орендарю , який через деякий час знову надав договір з документами на реєстрацію .Від позивача не надійшло будь-яких повідомлень про розірвання договору оренди за згодою сторін або за рішенням суду , а тому договір був зареєстрований 29.02.2012 р. Просить в позові відмовити .

Свідок ОСОБА_2 суду пояснила , що вона перевіряла заяву ОСОБА_3 та інших осіб , щодо підписання чистих бланків договорів оренди землі було встановлено зі слів ОСОБА_3 , що саме він та інші заявники підписували чисті бланки , інших доказів щодо підписання чистих бланків договору оренди не було встановлено , було дано відповідь що спори щодо недійсності договорів оренди землі вирішуються в судовому порядку .Заявники не клопотали щодо проведення експертизи підписів на договорах .

Із копії договору оренди землі від 20.07.2010р. (а.с.6-7) слідує, що сторони уклали та підписали договір оренди землі

Із копії державного акту серії -КР № 3521987500:20:00:006 на право приватної власності на землю від 30.10.1998р. (а.с.8-9 ) слідує, що земельна ділянка НОМЕР_1 , площею 9,13751 на території Пишненської сільської ради, Долинського району належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на землю .

Із копії акту прийому- передачі земельної ділянки в оренду без дати (а.с.10) слідує, що ОСОБА_1передав земельну ділянку НОМЕР_1 в оренду СФГ «Павел ».

Із копії заяви ОСОБА_1від 17.08.2011 р. (а.с.62) слідує, що він звертався до відділу держкомзему про нереєстрування договору оренди землі його земельної ділянки , що договір підписаний власноручно позивачем помилково

Із копії довідки -відповіді держкомзему від 27.09.2011р.(а.с.63) слідує, що станом на 27.09.2011 р. згідно книги записів державної реєстрації договорів оренди землі договір оренди на належну ОСОБА_1 ділянку не зареєстровано.

Відповідно до ч.3ст. 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Відповідно до ст..215 ч.1 ЦК України Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього

Кодексу.

Згідно до вимог ст.. 638 ч.1 ЦК України Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Згідно ст..17 Закону України «Про оренду землі» передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах , що визначені у договорі оренди землі , за актом приймання -передачі.

Заслухавши представників сторін, свідка , вивчивши матеріали справи , суд дійшов висновку , що позовні вимоги задоволенню не підлягають .

В судовому засіданні встановлено , що сторони уклали та підписали договір оренди землі від 20.07.2010 року , що підтверджується ксерокопією даного договору (а.с.6-7) , заявою позивача до держкомзему про не реєстрування договору оренди землі «підписаний мною власноручно»…(а.с.62), поясненнями представників позивача щодо підписання договору оренди землі на чистих бланках , але не надано доказів суду про те , що підписував позивач чисті бланки договору , а тому суд вважає встановленим підписання договору оренди землі позивача власноручно .

Із акту прийому -передачі земельної ділянки в оренду без числа , місяця та року (а.с.10) встановлено , що він підписаний сторонами , що позивач передав відповідачу земельну ділянку в оренду ще згідно договору від 2001 р. , що земельна ділянка знаходилась і знаходиться в користуванні відповідача і момент підписання сторонами договору оренди земельної ділянки від 20.07.2010 р, , що слідує із пояснень обох сторін в судовому засіданні .

Також встановлено в судовому засіданні , що позивач на підставі договору оренди землі від 20.07. 2010 р. отримував орендну плату за 2010 р. та 2011 р. , що підтверджується поясненнями представниками сторін в судовому засіданні та відомостями на отримання паю за 2010р.-ячменя(а.с.38), пшениці(а.с.39), цукру(а.с.40 ), муки (а.с.41) , видаткового касового ордеру від 03.12.2010 р. на отримання 420 грн.68 коп. та за отримання паю за 2011 р. -ячменю(а.с.53), на оранку(а.с.54), соломи(а.с.55),пшениці (а.с.56).

Таким чином в судовому засіданні з достовірністю встановлено , що позивач , як орендодавець власноручно підписав договір оренди земельної ділянки , а актом прийому- передачі передав відповідачу земельну ділянку в оренду , отримував орендну плату за 2010 р. та 2011 р. , а тому є всі підстави у суду вважати доведеною волевиявлення позивача на укладення договору оренди земельної ділянки від 20.07.2010 р.

В судовому засіданні також встановлено , що договір оренди землі від 20.07.2010 р. зареєстровано у відділі Держкомзему у Долинському районі від 29.02.2012 р. не з вини відповідача , що підтверджується поясненнями представника відділу Держкомзему у Долинському районі.

Також встановлено в судовому засіданні , що позивач 17.08.2011р. надав заяву до Держкомзему про те , щоб не реєстрували договору оренди землі (а.с.62) та довідку -відповідь держкомзему від 27.09.2011р. на цю заяву позивача (а.с.63) про те, що договір оренди землі в книзі записів державної реєстрації ще не зареєстровано .Будь-яких інших заяв від позивача до відділу держкомзему не надходило і позивач не надав відділу держкомзему угоди з відповідачем про добровільне розірвання договору від 20.07.2010р. або ж рішення суду про розірвання такого договору , що слідує із пояснень представника держкомзему та не заперечувалося представником позивача в судовому засіданні, що і стало підставою реєстрації договору оренди земельної ділянки у відділі Держкомзему України в Долинському районі від 29.02.2012 р.

На підставі викладеного суд вважає, що в позові необхідно відмовити, адже договір оренди землі фактично діє на протязі двох років -з липня 2010 р. і по теперішній час . Строк дії договору три роки .На протязі 2-х років сторони виконували істотні умови договору , а саме : позивач підписав договір і передав земельну ділянку в оренду відповідачу , а відповідач прийняв земельну ділянку в оренду і сплачував орендну плату позивачу , що знайшло своє підтвердження в судовому засіданні. Суд вважає, що фактичне тривале виконання сторонами умов договору оренди землі є підтвердженням того, що укладання договору оренди відповідало внутрішній волі позивача , а тому підстав для визнання договору оренди землі недійсним відсутні .

Представник позивача не надав суду доказів і в судовому засіданні не встановлено наявність обставин на які посилався представник позивача в судовому засіданні .

Встановлено, що позивач був зареєстрований в сільській раді , як одноосібник під час дії договору оренди земельної ділянки , що також не є підставою для визнання договору оренди землі недійсним .

Відповідно до ч.3 ст.10, ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень , крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу

Керуючись ст.ст. 209, 215 ,218 ЦПК України , суд , -


В И Р І Ш И В :


В позові ОСОБА_1 до селянсько-фермерського господарства «Павел » село Пишне , Долинського району , Кіровоградської області , Відділу Держкомзему України у Долинському районі , Кіровоградської

області , про визнання договору оренди землі недійсним -відмовити .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку відповідно до ч. 1 ст. 294 ЦПК України , з дня проголошення рішення .


ГоловуючийЛ. І. Синято





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація