Судове рішення #269468
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДШПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДШПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22 ц - 4943 / 2006                         Головуючий в 1 інстанції - Гібалюк Т.Я

Категорія -   28                                                  Доповідач   - Кузнецов В.О.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2006 года        Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області в складі.

головуючого    - Калиновського А.Б.

суддів              -   Ремез В. А., Кузнецова В.О.

при секретарі - Шило С.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1на рішення Заводського районного суду м Дніпродзержинська від 24 листопада 2005 року по справі за позовом ОСОБА_1до Товариства з обмеженою відповідальністю " Днепровская правда ", ОСОБА_2, про захист честі і гідності та стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИЛА. В серпні 2003 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів і просив визнати не відповідаючими дійсності , принижуючими його честь і гідність відомості автора статті " ІНФОРМАЦІЯ_1 " у номері НОМЕР_1газети " Днепровская правда " проте, що підприємство КП "ІНФОРМАЦІЯ_2 " де він був директором - " завещало долго жить"; проте що жодна дніпродзержинська заява не надійшла до Європейського суду, а він придбав недешевий мобільний телефон ; проте що його вилучили з лав СПУ. Просив також зобов'язати відповідача надрукувати спростування та стягнути на його користь моральну шкоду у розмірі 1699 грн..

Рішенням Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 24 листопада 2005 року в задоволенні позову відмовлено .

В апеляційній скарзі позивач ставить питання про скасування рішення суду з прийняттям нового, яким задовольнити його позов, мотивуючи тим, що суд порушив норми матеріального та процесуального права.

Перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду, заявлених позовних вимог, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу задовольнити частково, а рішення суду скасувати частково, постановивши нове рішення про часткове задоволення позовних вимог на підставі п.З,4 ч. 1 ст. 309ІДПК України.

Встановлено судом першої інстанції і це відповідає дійсності, що засновником газети "Днепровская правда " є ТОВ " Днепровская правда ". У номері НОМЕР_1 газети " Днепровская правда " була надрукована стаття " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Тираж газети склав 18000 екз.. Автором статті є відповідач ОСОБА_2

Спірні правовідносини виникли у серпні 2003 року, а тому необхідно було виходити з положень передбачених ст.ст. 7, 440-1 ЦК України в редакції від 18 липня 1963 року із змінами та доповненнями, а також ст. 47, ст. 49 Закону України " Про інформацію ", ст. 32 Конституції України.

Згідно ч4 ст. 32 Конституції України кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім'ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації, а також право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої збиранням, зберіганням, використанням та поширенням такої недостовірної інформації.

 

Згідно ст. 7 ЦК України громадянин або організація вправі вимагати по суду спростування відомостей, що не відповідають дійсності або викладені неправдиво, які порочать їх честь, гідність чи ділову репутацію або завдають шкоди їх інтересам, якщо той, хто поширив такі відомості, не доведе, що вони відповідають дійсності.

Громадянин або організація, відносно яких поширені відомості, що не відповідають дійсності і завдають шкоди їх інтересам, честі гідності або діловій репутації, вправі поряд із спростуванням таких відомостей вимагати відшкодування майнової і моральної ( немайнової ) шкоди, завданої їх поширенням.

Суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позову посилався на те, що відомості які викладені у зазначеній статті є достовірними і не порочать честь, гідність та ділову репутацію позивача. Однак в цілому з такими висновками суду погодитися не можна.

Відповідно до ст. 47-1 Закону України " Про інформацію " ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за висловлення оціночних суджень.

Оціночними судженнями, за винятком образи чи наклепу, є висловлювання, які не містять фактичних даних, зокрема критика, оцінка дій, а також висловлювання, що не можуть бути витлумачені як такі, що містять фактичні дані, з огляду на характер використання мовних засобів, зокрема вживання гіпербол, алегорій, сатири. Оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості.

Колегія суддів вважає, що ствердження автора статті проте, що підприємство якім керував позивач " приказало долго жить " є оціночним судженням, не містить фактичних даних, витлумачено з використанням сатири, алегорії, а тому відповідачі не можуть нести відповідальність.

В судовому засіданні були надані докази проте, що КП " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", підприємство яким керував позивач, на момент публікації статті припинило здійснення перерахувань до Пенсійного Фонду України, припинило свою промислову діяльність, але не було визнано банкрутом чи ліквідовано.

Ствердження автора статті проте, що позивач не є членом СПУ не відповідає дійсності. Автор статті посилався на те, що райком Соцпартії прийняв рішення про виключення позивача із лав партії. В судове засідання був наданий протокол засідання райкому СПУ від 01.08.2003 року згідно якого було прийняте рішення проте, щоб проінформувати виборчу комісію про виключення позивача із лав партії. Однак саме рішення на цьому засіданні не приймалося. Таке рішення було прийняте на засіданні бюро міського комітету СПУ від 17.06.2003 року. Однак остаточного рішення про виключення позивача із лав партії не було прийнято, про що свідчить і надана позивачем довідка до апеляційної скарги. Суд першої інстанції ці обставини дослідив неповно, а тому прийшов до помилкового висновку проте, що райком Соцпартії прийняв рішення про виключення позивача із лав партії. Ця інформація порочить честь , гідність та ділову репутацію позивача .

Не відповідає дійсності і те, що в Європейський суд не дійшла жодна " дніпродзержинська " заява від громадян про повернення вкладів. Позивачем в судовому засіданні були надані докази того, що судом були прийняті заяви ( а.с. 92-94 ). Ця поширена інформація також порочить честь , гідність та ділову репутацію позивача , а суд першої інстанції невірно вказав, що не порочить честі, гідності та ділової репутації позивача.

Відповідно до ст. 42 Закону України " Про друковані засоби інформації ( пресу ) в Україні " не можуть бути звільнені від відповідальності.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що мало місце порушення прав позивача і діями відповідачів йому заподіяно моральну шкоду і відповідно до вищезазначених норм він має право на її відшкодування. На момент виникнення спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 440-1 ЦК України розмір відшкодування моральної шкоди визначається судом, але не може бути менше п'яти мінімальних розмірів заробітної плати. Мінімальний розмір заробітної плати на серпень 2003 року в Україні складав 118 грн. Колегія суддів оцінює моральну шкоду заподіяну позивачеві у межах заявлених позовних вимог , тобто у розмірі 1699 грн. , з урахуванням роз'яснень п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995 року " Про судову практику у справах про відшкодування моральної ( немайнової) шкоди " .З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду в частині того, що поширення інформації проте що " жодна дніпродзержинська заява не надійшла до Європейського суду" та проте що райком Соцпартії прийняв рішення про вилучення позивача із лав СПУ є достовірною інформацією і не порочить честі, гідності і ділової репутації позивача, необхідно скасувати, постановивши в цій частині нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги    Визнати ці твердження як такі, що не відповідають дійсності, та порочать честь, гідність та ділову репутацію позивача, та стягнути з відповідача ТОВ " Днепровская правда " на користь позивача у відшкодування моральної шкоди суму у розмірі 1699 гри.

Зобов'язати ТОВ " Днепровская правда " в місячний термін після набрання чинності даного рішення надрукувати спростування вищеназваних відомостей на тій же сторінці тим же шрифтом без будь-яких редакційних або інших коментарів.

Керуючись ст. СТ..303,307,309,313-315 ЦПК України, колегія суддів, -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу   ОСОБА_1задовольнити частково.

Рішення Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 24 листопада 2005 року в частині відмови у визнанні поширених відомостей у статті " ІНФОРМАЦІЯ_1 " у номері НОМЕР_1газети " Днепровская правда " проте, що жодна дніпродзержинська заява не надійшла до Європейського суду , проте що ОСОБА_1вилучили із лав СПУ, як таких, що не відповідають дійсності, та порочать честь, гідність та ділову репутацію ОСОБА_1; в частині відмови у відшкодуванні моральної шкоди - скасувати.

Визнати відомості поширені у статті " ІНФОРМАЦІЯ_1 " у номері НОМЕР_1 газети " Днепровская правда " проте, що жодна дніпродзержинська заява не надійшла до Європейського суду , проте що ОСОБА_1вилучили із лав СПУ, як такі, що не відповідають дійсності, та порочать честь, гідність та ділову репутацію ОСОБА_1.

Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю " Днепровская правда " в місячний термін після набрання чинності даного рішення надрукувати спростування відомостей проте, що " жодна дніпродзержинська заява не надійшла до Європейського суду " , проте що " ОСОБА_1вилучили із лав СПУ " - на тій же сторінці тим же шрифтом без будь-яких редакційних або інших коментарів .

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю " Днепровская правда " на користь ОСОБА_1у відшкодування моральної шкоди - 1699 грн. та судові витрати 17 грн.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю " Днепровская правда " витрати з інформаційно - технічного забезпечення розгляду цивільної справи у розмірі 15 грн. на р/р 37313002006717 МФО 805012 Управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області код 02891291 ( Апеляційний суд Дніпропетровської області ).

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення але може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного суду У країни протягом двох місяців з цього часу.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація