Судове рішення #269368
Апеляційний суд міста Севастополя

 

Апеляційний суд міста Севастополя

Справа 22ц-1166/2006                                              Головуючий в 1-й інстанції

Категорія 26                                                                                                     Єланська О.Е.

Доповідач      Клочко В.П.

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

„02 листопада» 200 6 року колегія судової палати з цивільних справ Апеляційного суду м. Севастополя в складі:

головуючого  -  Клочка В.П.

суддів      -  Зотова B.C., Птіціної В.І.

при секретарі - Кравченко О.С.

за участю - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення місцевого суду Нахімовського району м. Севастополя від 31 серпня 2006 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про примусове виконання обов'язку в натурі,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 в січні 200 6 року звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про примусове виконання обов'язку в натурі - здійснення державної реєстрації нерухомого майна - АДРЕСА_1, що перейшла до відповідача як успадковане майно після смерті батька. Вимоги мотивував тим, що відповідач заборгував позивачеві грошові кошти, однак, віддати суму боргу не в змозі через відсутність коштів і небажання зареєструвати право власності на нерухоме майно на себе.

Рішенням суду в позові відмовлено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі позивач просить рішення суду скасувати через його невідповідність вимогам матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія вважає, що скарга підлягає задоволенню, рішення скасуванню з винесенням нового рішення з наступних підстав.

Відмовляючи в позові, суд виходив з того, що відповідач прийняв спадщину у встановленому законом порядку, а подання заяви до нотаріальної контори та реєстрація права власності на нерухомість - це право, а не обов'язок ОСОБА_2

З такими висновками не може погодитись колегія суддів, оскільки вони суперечать вимогам матеріального права.

Згідно з ч.1 ст.1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Стаття 1299 ЦК України передбачає, що якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.

Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, можуть бути оскаржені до суду (ч.З ст.182 ЦК України).

З матеріалів справи вбачається, що батько ОСОБА_2 -ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.3), після нього відкрилась спадщина у вигляді АДРЕСА_1, спадкоємцем за законом є ОСОБА_2, який залишився проживати в спірному приміщенні.

Однак, у встановленому законом порядку ОСОБА_2. до нотаріальної контори за свідоцтвом про право власності на нерухомість не звернувся, державну реєстрацію нерухомості не здійснив.

Вищевказаним доказам по справі суд належної оцінки не дав.

За таких обставин судове рішення не можна визнати законним, обґрунтованим, що тягне його скасування з постановлениям нового рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Оскільки рішення постановлене на користь позивача, з відповідача на користь позивача слід стягнути судові витрати, оплачені та документально підтверджені матеріалами справи в розмірі 20,25 грн.

Керуючись ст.307 ЦПК України, колегія суддів, -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну   скаргу   ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення місцевого суду Нахімовського району м. Севастополя від 31 серпня 2006 року - скасувати, постановити нове рішення, яким позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про примусове виконання обов'язку в натурі задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_2 здійснити державну реєстрацію нерухомого майна - АДРЕСА_1.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 8,50 грн та 11,75 грн, а всього 20,25 грн.

Рішення набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація