Справа №22-1913 оскаржуване рішення ухвалено під
Категорія 5 головуванням Медяного В.М.
Доповідач Чорний В.І.
РІШЕННЯ ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
19 липня 2006 року колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області у складі:
Головуючого: Чорного В.І.
Суддів: Іванюка М.В., Чуприни В.О.
При секретарі: Кшановській Ю.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Вінницької області цивільну справу за апеляційною скаргою ТОВ «Старт-С» за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ТОВ «Старт-С» про передачу майна, прав та обов'язків товариства, -
ВСТАНОВИЛА:
В квітні 2004 року ОСОБА_1., ОСОБА_2. та ОСОБА_3. звернулись в суд до ТОВ «Старт-С» щодо виділу до юридичної особи, що створюються позивачами, частину нерухомого майна - вбудованого приміщення в будинку №АДРЕСА_1 в м. Вінниці та визнати частку нерухомого майна, що виділяється, в розмірі вкладу позивачів до статутного фонду відповідача, а саме 38% вбудованого приміщення в зазначеному будинку, здійснивши при цьому, його реальний розподіл.
Рішенням Замостянського районного суду м. Вінниці від 23 травня 2006 року позов був задоволений. Зобов'язано ТОВ «Старт-С» передати за розподільчим балансом (виділити) частину майна, прав та обов'язків товариства ТОВ «Старт-С» пропорційну 38% статутному фонду даного товариства до створюваної нової юридичної особи ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
В апеляційній скарзі ставиться питання про скасування судового рішення оскільки судом неправильно застосовано норму матеріального права, судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, а тому апелянт просив ухвалити нове рішення, яким у позовних вимогах відмовити.
Задовільняючи позов, суд виходив з того, що позивачі ОСОБА_1., ОСОБА_2. та ОСОБА_3. як засновники товариства володіють 38% статутного фонду, а отже мають 38% голосів на зборах засновників, 40% належить директору ТОВ та 20 іншим засновникам, в тому числі членам його сім'ї.
В зв'язку з тищо частка позивачів значно менша, ніж у інших засновників, їх думка стосовно діяльності ТОВ не враховується при прийнятті рішення на зборах.
Учасники ТОВ мають право участі в управлінні ТОВ, у розподіленні прибутків та одержувати дивіденти.
Інші засновники не дають можливості позивачам реалізувати зазначені права.
Позивачам неодноразово пропонувалось вийти з ТОВ та отримати вартість належної їм частки у Статутному фонді.
Однак балансова вартість активів ТОВ, зокрема приміщення магазину «Старт», значно відрізняється від ринкової вартості.
Оскільки інтереси позивачів порушуються та унеможливлюють подальший процес реалізації ]їх інтересів, суд І інстанції вважав за можливе відокремити від діючої юридичної особи однієї чи кількох юридичних осіб, до яких за розподільчим балансом переходить частка прав та обов'язків юридичної особи.
При цьому суд послався на ст. 109 ЦК як на правову підставу виділу та зазначив, що за розподільчим балансом з ТОВ «Старт-С» повинно бути виділено 38% майна, прав та обов'язків.
Розподільчий баланс може бути прийнято на зборах учасників на момент виділу.
Проте з таким висновком погодитись не можна.
Згідно ст. 142 ЦК України, якщо товариство з обмеженою відповідальністю засновується кількома особами, ці особи в разі необхідності визначити взаємовідносини між собою щодо створення товариства укладають договір в письмовій формі, який встановлює порядок заснування товариства, умови здійснення спільної діяльності щодо створення товариства, розмір статутного капіталу, часку в статутному капіталі кожного учасника, строки та порядок внесення вкладів та інші умови.
Учасники ТОВ «Старт-С» в тому числі позивачі, уклали між собою установчий договір, їх підписи в установчому договорі нотаріально посвідчені.
Згідно ст. 143 ЦК України установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут.
В статуті ТОВ «Старт-С» зазначено порядок прийняття учасниками рішень, порядок вступу до ТОВ та виходу з нього, розмір статутного капіталу, з визначенням часток кожного учасника, склад та компенсацію органів управління та порядок прийняття ними рішень, а також порядок переходу часток в статутному фонді.
Розділ майна на вимогу учасників товариства статутом ТОВ «Старт-С» не передбачено.
Не передбачено також і передачу майна за розподільчим балансом іншій юридичній особі, яку мають намір створити позивачі без виходу з ТОВ «Старт-С».
Згідно ст. 148 ЦК України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.
Учасник, який виходить з товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства.
За домовленістю між учасником та товариством виплата вартості частини майна товариства може бути замінена переданням майна в натурі.
Якщо вклад до статутного фонду був здійснений шляхом передання права користування майном, відповідне майно повертається учасникам без виплати винагороди.
Порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному фонді, а також порядок і строки їх виплати встановлюється статутом і законом.
За таких обставин, зобов'язавши ТОВ «Старт-С» передати за розподільчим балансом (виділити) частину майна, прав та обов'язків ТОВ «Старт-С» пропорційно 38% статутного фонду даного товариства до створюваної нової юридичної особи, суд неправильно застосував норму матеріального права, а тому рішення Замостянського районного суду м. Вінниці від 23 травня 2006 року підлягає скасуванню, з постановлениям нового рішення про відмову в задоволені позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ТОВ «Старт-С» задовільнити.
Рішення Замостянського районного суду м. Вінниці від 23 травня 2006 року скасувати.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України на протязі двох місяців півля набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
З оригінал вір: