Справа № 22 ас-206\06 Категорія 42
Головуючий у 1 інстанції Гальченко І.В
Доповідач Кучерява В. Ф.
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2006 року. Колегія суддів Донецького апеляційного суду у складі:
Головуючого Ігнатоля Т. Г
Суддів Кучерявої В. Ф. Трушкова М. М.
При секретарі Лепеха А. С. Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волноваського районного відділу ГУМВС України в Донецькій області, 3-я особа Головне управління МВС України в Донецькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії на поновлення порушених прав за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Головного управління МВС України в Донецькій області на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 23 серпня 2006 року
ВСТАНОВИЛА:
В травні 2006 року ОСОБА_1. звернувся до суду із зазначеним позовом, посилався на те, що 30 грудня 2004 року він був звільнений із служби в органах внутрішніх справ України внаслідок хвороби. В період проходження служби відповідач Волноваський РВ УМВС України в Донецькій області не нарахував і не виплатив йому додаткові види утримання, а саме : компенсацію за продовольчі пайки, речове майно, надбавку за безперервну службу у відсотках до грошового забезпечення, надбавку за особливі умови служби .Просив зобов'язати відповідача сплатити йому щомісячні надбавки в сумі 3217,5 грн, грошову компенсацію за речове майно 3472,12 грн, грошову компенсацію за продовольчий пайок - 2083,2 грн, нарахувати і сплатити помісячну премію за 2003-2004 роки в розмірі 33% , нарахувати і виплатити 25%- щомісячну доплату після 20 років вислуги
Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 23 серпня 2006 року зобов'язано Волноваський районний відділ Управління внутрішніх справ України у Донецькій області нарахувати ОСОБА_1. компенсацію за продовольчий пайок за період з 17 березня 2000 року по 31 грудня 2004 року у сумі 2083 грн. 20 коп.
Зобов'язано Волноваський РВ УМВС України виплатити ОСОБА_1. суму за продпайок- 2083,2 грн,, а також нараховану , але не сплачену йому суму у розмірі 3472,12 грн, як компенсацію за речове майно після скасування призупинення дії ч. 2 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХП «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» в частині одержання військовослужбовцями продовольчих пайків або за їх бажанням грошової компенсації замість них та замість речового майна.
У задоволенні інших вимог ОСОБА_1. відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1. просить постанову суду скасувати з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на те, що суд неправильно застосував норми матеріального і процесуального права, що постанова суду є умовною. Також суд при ухваленні постанови не застосував Указ Президента України від 4 жовтня 1996 року «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ»
В апеляційній скарзі ГУ МВС України в Донецькій області просить постанову суду першої інстанції скасувати, постановити нову постанову, відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог, посилаючись на те, що кошторисами на утримання органів і підрозділів внутрішніх справ на 1999-2006 роки фінансування витрат на компенсацію за продовольчі пайки та речове майно не передбачено. Крім того, суд не зазначив підстав для визначення розміру компенсаційних виплат, також не взяв до уваги вимоги бюджетного законодавства.
Заслухавши суддю- доповідача, пояснення ОСОБА_1 та його представника, які просили задовольнити їх апеляційну скаргу, пояснення представника ГУ МВС у Донецькій області, яка просила задовольнити їх апеляційну скаргу, пояснення представника Волноваського РВ ГУ МВС України у Донецькій області, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач працював у Волноваському РВ УМВС України в Донецькій області і наказом начальника управління МВС України в Донецькій області від 30 грудня 2004 року був звільнений за п. 64 «б» «Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України» .
Зобов'язуючи Волноваський РВ ГУ МВСУ в Донецькій області нарахувати та сплатити ОСОБА_1. компенсацію за продовольчі пайки і речове майно, суд посилався на Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» в редакції від 20.12. 1991 року, відповідно до якої військовослужбовці забезпечуються продовольчими пайками і речовим майном, оскількиУказом Президента України від 21 серпня 1993 року № 352\93 дію норм Закону України від 20 грудня 1991 року «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в частині одержання речового майна та продовольчих пайків або грошової компенсації за них, поширено на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
При цьому судом не було враховано наступне :
Згідно із ст.З Указу Президента України від 21 серпня 1993 року «Про невідкладні заходи щодо посилення соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей» обов'язок організувати з 1 жовтня 1993 року видачу продовольчих пайків військовослужбовцям було покладено на Кабінет Міністрів та Міністерство оборони.
Указом Президента України «Про поширення чинності ст. З Указу Президента України від 21 серпня 1993 року на осіб рядового і начальницького складу МВС України» від 15 грудня 1993 року , чинність ст.З поширена на осіб рядового і начальницького складу Міністерства внутрішніх справ України.
Законом України від 17 лютого 2000 року № 1459-111 «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів» з наступними змінами, призупинено дію ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в частині одержання продовольчих пайків, речового майна або за їх бажанням грошової компенсації замість них.
Отже, з набранням чинності цим Законом нарахування та виплата компенсації замість продовольчих пайків і речового майна працівникам МВС України не провадиться.
З позовної заяви позивача і його пояснень у судовому засіданні вбачається, що його вимоги стосуються саме того періоду, коли дія ст. 9 Закону біла призупинена.
Суд першої інстанції зазначені вимоги Закону не врахував, в порушення норм матеріального права зробив помилковий висновок, який призвів до неправильного вирішення справи.
Згідно п. 4 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
За таких обставин колегія суддів вважає, що постанова суду в зазначеній частині підлягає скасуванню, а в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Відповідно до Указу Президента України від 4 жовтня 1996 року з наступними змінами «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» надбавка за вислугу років, щомісячні надбавки, преміювання, виплата оздоровчих сум, провадиться у межах асигнувань, що виділяються на утримання цих органів і є правом керівника органу внутрішніх справ
У відповідності із Указом президента України № 370 «Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу» від 24 квітня 2003 року ( з наступними змінами) надано міністрові внутрішніх справ України право встановлювати щомісячні надбавки за безперервну службу в органах внутрішніх справ у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності.
Виплата надбавок відповідно до цього Указу здійснюється з 1 травня 2003 року за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання міністерства внутрішніх справ України
Згідно наказу Міністерства внутрішніх справ України № 468 від 7 травня 2003 року надбавки, передбачені Указом Президента України № 370 від 24 квітня 2003 року мають право встановлювати керівники органів внутрішніх справ.
Тому суд першої інстанції обгрунтованно відмовив позивачу в задоволенні позову в цих частинах. Постанова суду в цій частині ухвалена у відповідності з встановленими обставинами, з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстав для її зміни чи скасування не вбачається.
Керуючись ст.. 195,198,202,207 КАС України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційні скарги ОСОБА_1 і ГУ МВС України в Донецькій області задовольнити частково.
Постанову Волноваського районного суду Донецької області від 23 серпня 2006 року в частині зобов'язання Волноваського районного відділу МВС України в Донецькій області нарахувати та сплатити ОСОБА_1 компенсацію за продовольчі пайки в період з 17.03.2000 року до 31 .12.2004 року в сумі 2083,2 грн, та виплатити 3472,12 грн. за формений одяг - скасувати.
У задоволенні позову в цій частині відмовити.
В решті частини постанову суду залишити без зміни.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення. Може бути оскаржена протягом одного місяця з дня набрання законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.