ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2012 р. Справа № 2а/0470/14233/12
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кучма К.С., розглянувши у місті Дніпропетровську в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом адвоката ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Новомосковське міське бюро технічної інвентаризації»Дніпропетровської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2012 року позивач звернувся до адміністративного суду із вищезазначеним позовом. В обґрунтування позову позивач зазначив, що внаслідок порушення відповідачем вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не надано вичерпної відповіді на адвокатський запит. За таких обставин, просив суд: визнати дії КП «Новомосковське МБТІ» Дніпропетровської обласної ради щодо ненадання інформації на його адвокатський запит від 06.10.1012р. за вих.№234-С, протиправними та зобов'язати відповідача розглянути даний адвокатський запит та надати на нього необхідну, вичерпну відповідь в строки, визначені ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Позивач подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити в повному обсязі, з викладених у ньому підстав.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що в справі є розписка.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, частина 6 статті 128 КАС України, надає суду можливості проводити подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, 06 жовтня 2012 року адвокат ОСОБА_1 направив до Комунального підприємства «Новомосковське міське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради, адвокатський запит за вих.№234-С від 06.10.2012 р. та 23 жовтня 2012 року поштою отримав від нього письмову відповідь за вих.№417 від 18.10.2012 р., якою йому було повідомлено, що відповідно до ст.32 Конституції України, рішення Конституційного суду України від 30.10.1997 р. №5-ЗП, ст.302 ЦК України, ст.ст.23, 30 Закону України «Про інформацію», інформація щодо майнового стану фізичних осіб та юридичних осіб належить до категорії конфіденційної інформації, збирання, зберігання, використання та поширення якої без згоди власника забороняється, крім випадків визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту, прав та свобод людини. Згідно з чинним законодавством України надання конфіденційної інформації без згоди власника майна можливе тільки за письмовими зверненнями суду загальної юрисдикції, господарського суду, прокуратури або органів дізнання і слідства у зв'язку з кримінальними, цивільними або господарськими справами, що знаходяться у їх провадженні. З урахуванням викладеного, БТІ не має правових підстав для надання зазначеної в запиті інформації.
Судом також встановлено, що 01 грудня 2011 року між позивачем та ОСОБА_2 укладено договір про надання останньому правової (юридичної) допомоги у цивільній справі про визнання права власності у порядку спадкування за законом.
Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.
У відповідності до ст.59 Конституції України, кожен має право на правову допомогу. Для забезпечення права на захист від обвинувачення та надання правової допомоги при вирішенні справ у судах та інших державних органах в Україні діє адвокатура.
З огляду на ст.2 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. Адвокатуру України складають всі адвокати України, які мають право здійснювати адвокатську діяльність. З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.
Статтями 3 і 5 вказаного Закону визначено, що правовою основою діяльності адвокатури України є Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України. Адвокатура є незалежною від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб. Держава створює належні умови для діяльності адвокатури та забезпечує дотримання гарантій адвокатської діяльності.
Згідно до п.1 ч.1 ст.20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (професійні права адвоката), під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: 1) звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
Відповідно до ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», (адвокатський запит), адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.
Адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства. Надання адвокату інформації та копій документів, отриманих під час здійснення кримінального провадження, здійснюється в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законом.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до двадцяти робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання адвокатського запиту.
У разі якщо задоволення адвокатського запиту передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як десять сторінок, адвокат зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір таких витрат не може перевищувати граничні норми витрат на копіювання та друк, встановлені Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.
Згідно п.9 Указу Президента України від 30 вересня 1999 року №1240/99 «Про деякі заходи щодо підвищення рівня роботи адвокатури» з метою посилення гарантій конституційних прав громадян на правову допомогу та захист від обвинувачення, підвищення якості правової допомоги, що надається адвокатами та адвокатськими об'єднаннями, постановлено, зокрема, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, керівникам підприємств, установ і організацій сприяти реалізації права адвокатів збирати відомості про факти, які можуть бути використані, як докази в цивільних, господарських, кримінальних справах і справах про адміністративні правопорушення, надавати безоплатно відповідні відомості та копії документів за запитами адвокатів та адвокатських об'єднань у справах, що перебувають у їх проваджені.
Окрім того, положення статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», у тому числі, щодо права адвоката на отримання інформації, документів, необхідних останньому при здійсненні професійної діяльності, є спеціальними законодавчими нормами, які мають превалюючу силу над нормами загальної дії, зокрема Закону України «Про інформацію».
Таким чином, суд вважає правомірним визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання його вчинити певні дії, а саме щодо надання необхідно, вичерпної відповіді на адвокатський запит.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частин 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності з п.п.1, 2 ч.2 ст.162 КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може визнати протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення та зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
При вирішенні спору, суд вважає за можливе визнати дії суб'єкта владних повноважень щодо ненадання інформації на адвокатський запит від 06.10.1012 року за вих.№234-С адвоката ОСОБА_1 - протиправними та зобов'язати відповідача розглянути даний адвокатський запит позивача та надати на нього необхідну, вичерпну відповідь в строки, визначені ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати дії Комунального підприємства «Новомосковське міське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради» щодо ненадання інформації на адвокатський запит від 06.10.1012 року за вих.№234-С адвоката ОСОБА_1 - протиправними.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Новомосковське міське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради розглянути адвокатський запит від 06.10.1012 року за вих.№ 234-С адвоката ОСОБА_1 та надати на нього необхідну, вичерпну відповідь в строки, визначені ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя К.С. Кучма