АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД М. КИЄВА
МСП - 03680, м. Київ-680, вул. Солом'янська, 2а
Справа № 22-2690-16643 Головуючий у 1 інстанції - Оксюта Т.Г. Доповідач - Семенюк Т.А.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 грудня 2012 року колегія суддів Судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду м. Києва в складі:
Головуючого - Семенюк Т.А.
Суддів - Кравець В.А., Музичко С.Г.
при секретарі - Чайці І.В.,
розглянувши в судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 8 жовтня 2012 року в справі за позовом ОСОБА_2 до ОК «Севастопольський», ОСОБА_3 про визнання права власності на гаражний бокс та усунення перешкод у здійсненні права власності, -
В С Т А Н О В И Л А:
Рішенням Солом'янського районного суду м. Києва від 8 жовтня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.
ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, вважаючи, що судом порушені норми матеріального та процесуального права, судом не враховано обставини, які мають суттєве значення для справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, заперечення, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду та матеріали справи в межах апеляційного оскарження, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів та просив визнати за ним право власності на гаражний бокс НОМЕР_1, який знаходиться в ОК «Севастопольський», за адресою: м. Київ, пр. Червонозоряний, 8-Б.
Усунути перешкоди в користуванні гаражним боксом НОМЕР_1, який знаходиться в ОК «Севастопольський», за адресою: м. Київ, пр. Червонозоряний, 8-Б, шляхом зобов'язання ОСОБА_3 звільнити гаражний бокс.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він з 1991 року є членом ОК «Севастопольський» та з 2005 року власником гаражного боксу НОМЕР_1, який знаходиться в ОК «Севастопольський», за адресою: м. Київ, пр. Червонозоряний, 8-Б.
Будівництво вказаного гаража було дозволено рішенням Залізничної районної ради народних депутатів м. Києва від 10.04.1992 року.
Зазначив, що 28.01.2011 року він близько 11.00 годин ранку прийшов до кооперативу «Севастопольський» та підійшовши до гаражного боксу виявив, що замки на воротах гаража були змінені на що Голова правління ОК «Севастопольський» Губарь В.М. повідомив, що гаражний бокс НОМЕР_1 є власністю кооперативу і згідно рішення ОК «Севастопольський» від 08.12.2010 року даний гаражний бокс з резерву було надано у користування ОСОБА_3
Позивач не погоджується з вказаним рішенням ОК «Севастопольський», у зв'язку з тим, що вказаний гараж був збудований за його власні кошти, він користується ним протягом тривалого часу. Крім того, саме позивачем було отримано технічний паспорт на вказаний гаражний бокс.
З урахуванням положень ст. 328 ЦК України просив позов задовольнити.
Судом встановлено, що ОК «Севастопольський» був створений загальними зборами членів ОК 22.01.1997 року та зареєстрований Залізничною райдержадміністрацією м. Києва 26.03.1998 року.
Головою правління ОК «Севастопольський» протягом тривалого часу був ОСОБА_2
Відповідно до рішення Залізничної районної Ради народних депутатів м. Києва від 10.04.1992 року №92 «Про дозвіл на проектно-розвідувальні роботи та будівництво гаражів в кооперативі «Севастопольський», «Космос» і КІБІ, було дозволено виконання проектно-розвідувальних робіт та будівництво гаражів, автомайстерні та службових приміщень на ділянках, виділених ОК «Севастопольський», «Космос», а також Київському інженерно-будівельному інституту по Червонозоряному проспекту, 8.
На земельній ділянці, виділеній ОК «Севастопольський», було дозволено будівництво гаражів, а також автомайстерні згідно проекту.
З ціллю оперативного вирішення всіх питань, пов'язаних з проектуванням і будівництвом гаражів, автомайстерні, а також службових приміщень, було створено ініціативну групу в складі: ОСОБА_5, позивача ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ін.
Як вбачається зі статуту кооперативу «Севастопольський», який діяв на 1995 рік, право на будівництво гаражів, укладання договорів на будівництво гаражів та проведення розрахунків за виконані роботи, належало кооперативу.
Гаражі, збудовані кооперативом належать йому на праві кооперативної власності і не можуть бути продані або передані ані організації, ані приватним особам, за виключенням передачі, яка відбувається при ліквідації кооперативу.
Член кооперативу мав право користуватися наданим йому гаражним боксом.
З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що будівництво гаражного боксу НОМЕР_1, який знаходиться в ОК «Севастопольський» в м. Києві, Солом'янський район, пр. Червонозоряний, 8-Б, було здійснено не за власні кошти позивача, а за рахунок ОК, так само які і всіх інших гаражних боксів у вказаному кооперативі.
Крім того, з договору про індивідуальне будівництва гаража від 01.09.1995 року вбачається, що предметом договору є будівництво гаража в ГБК «Севастопольський», правонаступником якого є ОК «Севастопольський» (а.с. 6-8).
При цьому, у договорі не зазначено, будівництво якого саме гаражного боксу було предметом вказаного договору, у зв'язку з чим він також не може бути належним доказом у справі.
Досліджуючи в судовому засіданні кошторис будівництва гаражного боксу (а.с.33-38), судом першої інстанції встановлено, що даний договір про індивідуальне будівництво гаража від 01.09.1995 року був укладений між юридичною особою «Коммунстрой» та фізичною особою ОСОБА_2, а кошторис на виконання робіт за вказаним договором був підписаний ОСОБА_2, як головою правління ОК «Севастопольський», а тому не може слугувати доказом, що гаражний бокс НОМЕР_1 збудований позивачем за власні кошти.
Згідно з ч. 2 ст. 331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
З повідомлення Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна від 21.09.2012 року за №34922 (И-2012) вбачається, що за даними бюро, гаражний бокс НОМЕР_1 в ОК «Севастопольський», що розташований за адресою: м. Київ, пр. Червонозоряний, 8-Б, на праві власності не зареєстрований.
Як вбачається з довідки ОК «Севастопольський» від 4 грудня 2012 року, гаражний бокс НОМЕР_1 в експлуатацію не введений і є самочинним будівництвом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції правильно виходив з того, що позивачем не доведено позовні вимоги.
Колегія суддів не може погодитись з доводами апеляційної скарги, що судом першої інстанції не враховано, договір про індивідуальне будівництво гаражу від 01.09.1995 року, накладні від 28.09.1995 року, 03.10.1995 року, квитанції №397 від 28.09.1995 року, №415 від 03.10.1995 року, квитанції та повідомлення, кошторис на будівництво гаражу, технічний паспорт на гаражний бокс та довідка ОК «Севастопольський» від 02.11.2005 року про сплату пайового внеску, оскільки судом першої інстанції зазначені докази досліджені і їм надана оцінка відповідно до ст. 212 ЦПК України, у сукупності з іншими доказами у справі.
Так, за Статутом кооперативу «Севастопольський», який діяв на 1995 рік, право на будівництво гаражів, укладання договорів на будівництво гаражів та проведення розрахунків за виконані роботи, належало кооперативу, гаражі, збудовані кооперативом належать йому на праві кооперативної власності і не можуть бути продані або передані ані організації, ані приватним особам, за виключенням передачі, яка відбувається при ліквідації кооперативу.
Член кооперативу мав право користуватися наданим йому гаражним боксом.
Позивачем не надано суду доказів, що даний гараж будувався відповідно до встановленого порядку, з відведенням земельної ділянки, погодженням проекту будівництва, отриманням дозволів відповідних служб, а також не надано даних, що на даний гараж була виготовлена технічна документація та він був введений в експлуатацію після завершення будівництва у передбаченому законом порядку.
Відповідно до Положення «Про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна в м. Києві», затвердженого 27.10.2009 року, оформлення права власності та видачу свідоцтва про право власності фізичним та юридичним особам на гаражі, гаражі-автостоянки, автопаркінги та машиномісця в них, гаражні бокси здійснює Головне управління житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради. Відповідно до зазначеного Положення оформлення права власності на збудовані гаражі проводиться за умови надання власником повного пакету документів, передбаченого п. 9.8 Положення.
Крім того, судом встановлено, що гаражний бокс НОМЕР_1 в ОК «Севастопольський» в КМБТІ не зареєстрований, документів про введення даного гаражного боксу в експлуатацію позивачем не надано, а введення об'єкту будівництва у експлуатацію є визначальним елементом для визнання права власності на закінчений будівництвом об'єкт.
Як вбачається з протоколу № 2 Загальних зборів членів ГБК «Севастопольський» від 14 вересня 2006 року, загальними зборами прийняте рішення вважати ОСОБА_2 таким, що вибув зі складу членів кооперативу з 29 грудня 2005 року у зв'язку з добровільним виходом (а.с. 86-87).
Відповідно до протоколу №12 засідання правління ОК «Севастопольський» від 08.12.2010 року, гаражний бокс НОМЕР_1, що розташований в ОК «Севастопольський» було надано з резерву кооперативу у користування відповідачу ОСОБА_3
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо відсутності підстав і для задоволення вимог про усунення перешкод у користуванні гаражним боксом НОМЕР_1 шляхом зобов'язання ОСОБА_3 звільнити його.
Інші доводи апеляційної скарги також висновків суду не спростовують і не впливають на їх правильність.
Оскільки рішення суду першої інстанції постановлене з дотриманням норм чинного законодавства, висновки суду відповідають обстави винам справи, колегія суддів не вбачає підстав для його скасування.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313-315, 317 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 8 жовтня 2012 року залишити без зміни.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення, може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді