АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД М. КИЄВА
МСП - 03680, м. Київ-680, вул. Солом'янська, 2а
Справа № 22-2690-16393 Головуючий у 1 інстанції - Пасинок В.С. Доповідач - Семенюк Т.А.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2012 року колегія суддів Судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду м. Києва в складі:
Головуючого - Семенюк Т.А.
Суддів - Кравець В.А., Махлай Л.Д.
при секретарі - Чайці І.В.,
розглянувши в судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 27 вересня 2012 року в справі за позовом ОСОБА_2 до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квітень», третя особа - Голосіївська районна в м. Києві державна адміністрація про скасування державної реєстрації , -
В С Т А Н О В И Л А:
Рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 27 вересня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду, ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу, в якій просить рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким визнати статут ОСББ «Квітень» таким, що порушує вимоги закону, скасувати його та скасувати державну реєстрацію ОСББ «Квітень», вважаючи, що судом порушені норми матеріального та процесуального права, неповно з'ясовані обставини, які мають суттєве значення для справи, не враховано, що статут ОСББ «Квітень» суперечить чинному законодавству.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, заперечення, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду та матеріали справи в межах позовних вимог та апеляційного оскарження, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернулась до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом до ОСББ «Квітень», третя особа: Голосіївська районна у м. Києві державна адміністрація про скасування державної реєстрації, посилаючись в обґрунтування своїх вимог на те, що вселившись до власної квартири АДРЕСА_1, дізналась про те, що в останньому створено ОСББ «Квітень», яке 24 червня 2009 року зареєстроване державним реєстратором Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації.
Зазначала, що реєстрація ОСББ «Квітень» проведена незаконно, оскільки жоден із власників квартир у будинку АДРЕСА_1, - мешканці майже 500 квартир, не були запрошені на установчі збори по створенню об'єднання, вказаних установчих зборів взагалі не було і, крім того, статут об'єднання не відповідає редакції Типового статуту, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 141 від 27 серпня 2003 року. Просила скасувати державну реєстрацію ОСББ «Квітень».
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги і обґрунтування позову в повному обсязі та просила суд позов задовольнити з обставин, викладених в позовній заяві.
Як вбачається з матеріалів справи, 24 червня 2009 державним реєстратором Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації проведено державну реєстрацію юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квітень», номер запису в ЄДРЮОФОП 1 068 102 0000 024550, про що видано відповідне свідоцтво серії А01 № 370880, а також зареєстровано статут вказаного ОСББ «Квітень» (а.с. 69-83).
ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1, згідно договору про участь у будівництві № К-02/1/065 від 4 жовтня 2007 року (а.с. 5-12).
Відповідно до ст. 385 ЦК України власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об'єднання власників квартир (житла). Таке об'єднання може бути створено також власниками житлових будинків. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» для створення об'єднання скликаються установчі збори, скликання установчих зборів здійснюється власником будинку або ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Як вбачається з матеріалів справи, 1 червня 2009 року відбулись установчі збори ОСББ «Квітень» та вирішено створити ОСББ «Квітень», затверджено статут об'єднання, обрано членів його правління та ревізійної комісії та прийнято рішення зареєструвати ОСББ «Квітень» в органах державної реєстрації (а.с. 65-68).
Судом встановлено, що протокол № 1 установчих зборів ОСББ «Квітень» від 1 червня 2009 підписано усіма особами із 8 зареєстрованих на установчих зборах та питання, які розглядались на установчих зборах, не відрізняються від питань, які планувалось розглянути зборами (а.с. 65-68).
Відповідно до ч. 14 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» оформлення і реєстрація всіх документів, що засвідчують створення об'єднання, здійснюються безоплатно у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Об'єднання вважається створеним з моменту видачі свідоцтва про державну реєстрацію.
Згідно зі ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи; інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.
Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - сьомою цієї статті.
Відповідно до Порядку державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 11 жовтня 2002 року № 1521, для державної реєстрації об'єднання уповноважена установчими зборами особа подає безпосередньо або надсилає поштою (рекомендованим листом) до органу державної реєстрації: 1) реєстраційну картку, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію об'єднання, оформлену за зразком згідно з додатком 1 до цього Порядку; 2) протокол установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення об'єднання та затвердження його статуту; 3) два примірники оригіналу і п'ять копій статуту об'єднання, оформлені згідно з вимогами законодавства; 4) список членів об'єднання, складений згідно з додатком 2 до цього Порядку, орган державної реєстрації перевіряє наведені у реєстраційній картці відомості, комплектність поданих документів та відповідність їх законодавству. У разі коли в результаті перевірки виявлено, що заявником подано не всі необхідні документи або вони не відповідають вимогам законодавства, орган державної реєстрації повідомляє про це заявника і повертає йому документи. Після врахування зауважень заявник може подати документи повторно.
Статтею 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, - визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що реєстрація ОСББ «Квітень» проведена державним реєстратором Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації відповідно до вимог чинного законодавства.
Колегія суддів не може погодитись з доводами апеляційної скарги, що судом не взято до уваги, що установчі збори ОСББ «Квітень» проведено з порушенням діючого законодавства, а статут ОСББ «Квітень» суперечить чинному законодавству, оскільки ці доводи спростовуються матеріалами справи.
Так, з позовних вимог ОСОБА_2 вбачається, що вона звернулась з позовом про скасування державної реєстрації ОСББ «Квітень», вимог щодо визнання недійсними установчих зборів, статуту ОСББ «Квітень» позивачкою не заявлялось.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, особа, яка бере участь у справі розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Крім того, судом першої інстанції встановлено, що на момент розгляду справи, установчі документи ОСББ «Квітень», статут юридичної особи в передбаченому законом порядку недійсними не визнанні.
Також колегія суддів не може погодитись і з доводами апеляційної скарги, що суд не прийняв до уваги докази позивачки щодо відсутності згоди мешканців будинку - власників квартир на створення ОСББ «Квітень», оскільки, як вбачається з матеріалів справи, суд першої інстанції в судовому рішенні надав оцінку цім доказам, з урахуванням приписів ст. ст. 58-59 ЦПК України щодо допустимості та належності доказів.
Не може бути прийняте до уваги апеляційного суду й вимога щодо визнання статуту ОСББ «Квітень» таким, що порушує вимоги закону та його скасування, оскільки, відповідно до ст. 303 ЦПК України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, проте, такі вимоги в суді першої інстанції не заявлялися.
Інші доводи апеляційної скарги також висновків суду не спростовують і не дають підстав вважати, що судом порушені норми матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення спору.
Оскільки рішення суду постановлене з дотриманням норм діючого законодавства, висновки суду обґрунтовані, відповідають обставинам справи, колегія суддів не вбачає підстав для його скасування.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313-315, 317 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 27 вересня 2012 року залишити без зміни.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення, може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді