Судове рішення #2676363
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

 

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 307

 

РІШЕННЯ

 

Іменем України

30.07.2008

Справа №2-13/3411-2008

 

За позовом СПД ОСОБА_1 АДРЕСА_1

До відповідача Виконавчого комітету Сакської міської Ради, м. Саки

Про визнання права власності.

Суддя ГС  АР  Крим А.І. Жукова

Представники:

 

Від позивача - ОСОБА_2 - представник, дов. НОМЕР_1 від 23.05.2008 року; ОСОБА_1- спд, паспорт

Від відповідача - Гундаков Р.О. - головний спец. відділу, дов. від 15.02.2008 року.

 

Сутність спору: Позивач - СПДОСОБА_1 звернувся до Господарського суду АР Крим із позовом до відповідача - Виконавчого комітету Сакської міської Ради, м. Саки та просить визнати право власності на об'єкт нерухомості в цілому - літ. «А» бар з літним майданчиком, розташований за адресою:АДРЕСА_1 розміщений на земельній ділянці площею 285,29 кв.м., у складі наступних будівель та споруд: - основна частина, загальною площею 46,8 кв.м. - літній майданчик, площею 238,5 кв.м.

Позовні вимоги мотивовані статтею 376 Цивільного кодексу України.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних имог позивача заперечував.

Справа слуханням відкладалася у порядку статті 77ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення представника позивача, відповідача, третьої особи, суд -

 

ВСТАНОВИВ:

 

Рішенням  виконавчого комітету Сакської міської Ради № 251 від 28.05.1999р. була затверджена Комплексна схема розміщення об'єктів торгівлі та обслуговування на території м. Саки та вирішено, що оформлення правовстановлюючих документів на землекористування під об'єкти торгівлі на території м. Саки здійснювати відповідно до цієї схеми.

З 1999 року позивачу на праві приватної власності належав тимчасовий об'єкт торгівлі - бар „Фараон", який був розташований поАДРЕСА_1

Протягом 1999-2000 р.р. позивачем були отримані Технічні умови від Сакського ВПВКГ на підключення літнього кафе до міських мереж водопостачання та каналізації по вул. Курортній, від Сакського комбінату комунальних підприємство - на вивезення твердих побутових відходів та їх утилізацію від бару „Фараон", від Сакського району електромереж - на електропостачання кафе-бару „Фараон".

В свою чергу, відділом архітектури та містобудування у 2000р. було надано висновок № 36, яким Приватному підприємцю ОСОБА_1 було узгоджено місце розташування земельної ділянки площею 285,29кв.м. забудованих земель, які використовуються для розміщення літнього майданчика кафе-бару, де було зазначено, що розміщення об'єкта відповідає Комплексній схемі розміщення об'єктів торгівлі та обслуговування на території м. Саки.

В наступному, рішенням Сакської міської Ради 18 сесії 23-го скликання від 31.05.2000р., за результатами розгляду заяви про надання земельної ділянки під розміщення літнього майданчику кафе по вул. Курортній (на вході до парку), було затверджено матеріали проекту відведення земельної ділянки площею 285,29кв.м. для розміщення літнього майданчику кафе по вул. Курортній, у 3-х метрах на схід від центрального входу до парку та у 5 метрах на південь від краю дороги вулиці Курортної, а також вирішено надати вказану земельну ділянку Приватному підприємцю ОСОБА_1 на умовах оренди строком на 5 років.

В подальшому рішенням Сакської міської ради від 05.07.2001р. до вищевказаного рішення від 31.05.2000р. були внесені зміни, відповідно до яких строк дії оренди встановлено 49 років.

Рішенням Сакської міської ради 39 сесії 4-го скликання від 27.10.2005р. № 23/1 Приватному підприємцю ОСОБА_1 продовжено договір оренди землі для розміщення літнього майданчику кафе по вул. Курортній в м. Саки на 44 роки, на підставі якого 17.01.2006р. з Сакською міською радою була укладена додаткова угода № 231 до договору оренди земельної ділянки № 17 від 03.10.2000р. Вказана додаткова угода зареєстрована у Сакському відділі Кримської регіональної філії ДП „Центр Державного земельного кадастру" при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі зроблено запис від 10.04.2007р. за НОМЕР_1

На підставі укладеного з ТОВ „Ювента" договору № 310 від 31.05.2006р., останнім складено Технічний звіт по встановленню меж земельної ділянки для продовження договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 415 ЦК України землекористувач має право використовувати земельну ділянку в обсязі, встановленому договором та набуває право власності на будови (споруди), побудовані на земельній ділянці, переданій для будівництва.

Як вже зазначалось вище, земельна ділянка площею 285,29кв.м. була передана позивачу для розміщення літнього майданчику кафе поАДРЕСА_1

Таким чином, з 2000р. на вищевказаній земельній ділянці був розміщений належний позивачеві на праві приватної власності тимчасовий об'єкт торгівлі - бар „Фараон" площею забудови 46,75кв.м з літньою площадкою до кафе площею 238,54кв.м.

Рішенням виконавчого комітету Сакської міської Ради № 407/11 від 25.10.2002р., за результатами розгляду заяви позивача про дозвіл на реконструкцію бару, було дозволено реконструювати бар „Фараон" по вул. Курортній, на вході до центрального парку, а також зобов'язано позивача розробити та узгодити у встановленому порядку проектну документацію на реконструкцію бару.

На виконання даного рішення, 15.04.2003р. Комунальним підприємством „Саки-Проект" було розроблено проект реконструкції бару „Фараон" по вул. Курортній на вході до центрального парку, а 16.05.2003р. цим підприємством складено Паспорт тимчасового об'єкту торгівлі, який було узгоджено у встановленому порядку головним архітектором, торговим відділом, управлінням житлово-комунального господарства, УВС, ВАТ „Крименерго", СЕС, ПУВКГ, тощо.

Як зазначено у даному Паспорті, об'єкт побудований (розміщений) з дотриманням паспортних умов та проектної документації, прийнятий в експлуатацію.

Слід зазначити, що роботи з реконструкції об'єкту виконані господарським способом за рахунок власних коштів.

У 2003р. Державним проектно-дослідним інститутом „Кримпроектреконструкція" складено Технічний висновок про стан конструкцій та відповідність побудованого бару „Фараон" по вул. Курортній в м. Саки проекту КП „Саки-Проект".

Відповідно до цього висновку при обстеженні встановлено, що на місці старих побудов побудована бар-закусочна „Фараон" літнього типу. Реконструйований   об'єкт      включає   в   себе:   літній   майданчик   відпочинку, складське приміщення, гардеробну персоналу, заготівельний цех, доготівочну, миєчну. Загальна площа приміщень - 40 кв.м.

При цьому, як свідчить технічний висновок, об'єкт має наступні конструктивні характеристики: фундамент монолітний залізобетонний, стіни з каменю-ракушечника, металеві перекриття, дерев'яні насланні стелі, односкатна з хвилястих асбестоцементних листів крівля, підлога з керамічної плитки тощо. Бар підключений до міських мереж водопроводу та каналізації, має електро- та газопостачання.

Згідно з даним висновком, всі конструкції виконані відповідно до будівельних норм і реконструйований бар відповідає складеному та узгодженому у встановленому порядку проекту, виконаному КП „Саки-Проект".

Крім того, із Звіту про вартість бару „Фараон", розташованого за адресою:АДРЕСА_1, слідує, що об'єкт має групу капітальності - III, ринкова вартість станом на 31.08.2006р. - 79873грн.

Відповідно до інвентарної справи, спірне домоволодіння - бар з літньою площадкою складається літ. А - основна частина площею 46,8кв.м. та літній майданчик - 238,5кв.м.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про планування і забудову територій», фізичні та  юридичні  особи,  які   мають   намір   здійснити будівництво  об'єктів  містобудування  на  земельних ділянках,  що належать  їм  на  праві  власності  чи  користування,  зобов'язані отримати  від  виконавчих  органів  відповідних рад,  Київської та Севастопольської   міських   державних   адміністрацій,   у   разі делегування  їм  таких повноважень відповідними радами,  дозвіл на будівництво об'єкта містобудування (далі - дозвіл на будівництво).

Фізичні та  юридичні  особи,  заінтересовані   в   здійсненні будівництва  об'єктів  містобудування,  подають письмову заяву про надання дозволу на будівництво до виконавчого  органу  відповідної ради   або   Київської   чи   Севастопольської  міської  державної адміністрації.

Дозвіл на  будівництво  дає  право  замовникам  на  отримання вихідних даних на проектування,  здійснення проектно-вишукувальних робіт  та  отримання  дозволу  на  виконання  будівельних  робіт у порядку, визначеному цим Законом.

Згідно статті 29 вказаного закону,  Дозвіл на виконання  будівельних  робіт  -  це  документ,  що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт,  підключення об'єкта будівництва  до  інженерних  мереж  та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт.

Дозвіл на  виконання  будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю,  які ведуть  реєстр наданих дозволів.

Здійснення будівельних робіт на об'єктах  містобудування  без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації,  а також  здійснення  не  зазначених  у  дозволі  будівельних   робіт вважається    самовільним    будівництвом   і   тягне   за   собою відповідальність згідно з законодавством.

Крім того, відповідно до ст. 24 Закону України „Про планування і забудову територій”, фізичні та  юридичні  особи,  які   мають   намір   здійснити будівництво  об'єктів  містобудування  на  земельних ділянках,  що належать  їм  на  праві  власності  чи  користування,  зобов'язані отримати  від  виконавчих  органів  відповідних рад,  Київської та Севастопольської   міських   державних   адміністрацій,   у   разі делегування  їм  таких повноважень відповідними радами,  дозвіл на будівництво об'єкта містобудування.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями ГАСК, які ведуть реєстр наданих дозволів.

Судом встановлено, та не оспорюється позивачем, що будівництво було здійснено без дозволу ГАСК.

Таким чином, передбачених законодавством дій щодо розробки містобудівної документації, необхідної для реконструкції об'єкта, позивачем здійснено не було (не затверджена у встановленому порядку містобудівна документація, не отриманий дозвіл в інспекції ГАСК на початок будівельних робіт, відсутній акт про прийняття об'єкта в експлуатацію).

Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України,  житловий будинок,  будівля,  споруда,  інше нерухоме майно вважаються  самочинним  будівництвом,  якщо  вони  збудовані   або будуються  на  земельній  ділянці,  що  не була відведена для цієї мети,  або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа,  яка  здійснила  або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Згідно статті 25 Закону України «Про оренду землі», орендар земельної ділянки має право: за письмовою   згодою  орендодавця  зводити  в  установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди.

Позивачу надання ця земельна ділянка тільки для розміщення столиків у літній період, а не об'єкту нерухомості.

Відповідно до Паспорта - це тимчасовий об'єкт торгівлі.

Згідно пункту 1.6. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, реєстрації  підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна,  будівництво яких закінчено та  які  прийняті  в експлуатацію  у  встановленому  порядку,  за  наявності матеріалів технічної інвентаризації,  підготовлених тим  БТІ,  яке  проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти.

    Не підлягають реєстрації тимчасові споруди,  а також споруди, не пов'язані фундаментом із землею.

На підставі п. 9 інформаційного листа ВАСУ від 31.01.2001 № 01-8/98 “Про деякі розпорядження законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності і його захистом” основним критерієм законності володіння майном є джерело фінансування.

Літній майданчик розташований біля центрального входу у міський парк і складається з цементної плитки, придбаної та покладеної за рахунок бюджетних коштів більш ніж 25 років тому.

Позивач не представив суду жодного доказу здійснення фінансування будівництво об'єкту за свої кошти.

За вказаних обставин позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судові витрати відносяться на позивача у порядку статті 44, 49 ГПК України.

 

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

 

ВИРІШИВ:

 

У задоволенні позову відмовити.

 

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Жукова А.І.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація