Судове рішення #26726377




НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 0427\8865\2012

2а0427\3414\12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


06 квітня 2012 року

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі

головуючого судді Городецького Д.І.

секретаря Кравченко О.О.

за участю:

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засідання в м. Новомосковську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії, виплатити недоплачені суми пенсії,


В С Т А Н О В И В:

15.11.2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Новомосковську Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії, виплатити недоплачені суми пенсії.

Ухвалою суду до участі у справі в якості належного відповідача було залучене Управління Пенсійного Фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області.

В позовній заяві позивач просив суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області при перерахунку його пенсії з 01.07.2011 року з урахуванням не показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення, а за 2008 рік; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії у відповідності до ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2010 рік, виплатити різницю перерахованих та виплачених сум, в подальшому проводити нарахування у відповідності до положень ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».


В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що вона 30.06.2011 році звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Новомосковському районі Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії.

При проведенні перерахунку її пенсії відповідачем був застосований показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу за 2008 рік, що суперечить вимогам ст. 27; п.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; Постанові КМУ №530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», Рішенню Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп2008.


В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги, посилалася на підстави звернення до суду, викладені в позовній заяві, просила суд задовольнити позов.

Представник Управління Пенсійного фонду України в місті Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, в своїй заяві просив суд розглянути справу без його участі, надав заперечення проти позову, в якому вимоги позивача не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову.


Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що вимоги позивача не обґрунтовані, а тому, не підлягають задоволенню, з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується відповідним посвідченням.

Згідно листа Управління Пенсійного фонду України в м. Новомосковськ від 09.11.2011 року, позивачу був проведений з 01.07.2011 року перерахунок пенсії у відповідності до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при перерахунку враховувався показник середньої заробітної плати за 2008 рік.

Позивач посилається на неправомірність дій відповідача.

В той же час, частиною 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу встановлено ч.4 ст.42 зазначеного Закону.

Зазначені норми впродовж 2006-2008 року зазнавали змін.

Так ч.2 ст.40 Закону №1058-ІV встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

У редакції Закону від 09 липня 2003 року №1058-ІV, яка набрала чинності 01 січня 2004 року зазначена формула була такою:

Зп=Зс*(Ск:К), де:

Зп – заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії у гривнях;

Зс – середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск – сума коефіцієнту заробітної лати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+…+ Кзn);

К – кількість місяців страхового стажу, за який розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходи) застрахованої особи (абзаци другий – шостий частини другою ст.40 Закону №1058-ІV).

Частиною 4 статті 42 зазначеного Закону у редакції Закону від 09.07.2003 року №1058-ІV визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначений в частині 1 статті 40 цього Закону.

Аналіз частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.

З огляду на вищевикладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп=Зс*(Ск:К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходи) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Отже аналіз частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV показує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатися правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це – середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (абзац четвертий частини другої статті 40 Закону №1058-ІV).

Згідно із Законом України від 19 грудня 2006 року №489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію частини четвертої статті 42 зупинено на 2007 рік.

Підпунктом «б» підпункту 9 пункту 35 розділу ІІ закону України від 28.12.2007 року №107-V «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України «, який набрав чинності з 01.01.2008 року, абзац четвертий частини другої статті 40 Закону №1058-ІV було викладено в новій редакції: «Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».

Цим же Законом (підпункт «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ) частину четверту статті 42 викладено в такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду за який враховується заробітна плата (дохід)для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано)пенсію».

Таким чином, з 01.01.2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) – однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата )дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.

Також змінено порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати.

Аналізуючи частину 4 статті 42 Закону №1058-ІV у редакції Закону від 28.12.2007 року №107-V «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» можливо виділити три категорії застрахованих осіб, які продовжували працювати після призначення пенсій і мають право на її перерахунок.

До першої категорії таких осіб відносяться особи, які після призначення або перерахунку пенсії продовжували працювати та набули не менш як 24 місяці страхового стажу незалежно від перерв у роботі. Ці пенсіонери мали право на перерахунок пенсії: -тільки з урахуванням додаткового набутого страхового стажу із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія; -з урахуванням додаткового набутого страхового стажу та заробітної плати, яку вони отримували після призначення чи попереднього перерахунку пенсії. Такий перерахунок мав проводитися в разі, якщо в заяві про перерахунок пенсії зазначено, що особа бажає здійснити перерахунок за стажем та заробітною платою. В такому разі заробітна плата мала б обраховуватися за правилами частини першої статті 40 Закону №1058-ІV, а саме – за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, незалежно від перерв, та весь період страхового стажу починаючи з 01.01.2000 року.

До другої категорії відносяться особи, які пропрацювали та набули менше 24 місяців страхового стажу. За таких обставин заява про перерахунок пенсії повинна була подаватися не раніше як два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу, після призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Тобто в такому разі перерахунок проводиться виключно за стажем.

До третьої категорії відносяться особи, які при виході на пенсію не мали трудового (страхового)стажу. Якщо особа, вийшовши на пенсію, маючи неповний стаж, допрацювала необхідну кількість років, то вона мала право подати відомості про свій додатковий стаж у будь-який момент. У такому разі перерахунок мав проводитися не за заробітною платою, а лише за стажем роботи.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008, зокрема, положення підпункту «б» підпункту 9, підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, з 22.05.2008 року відновили дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІVу первинній його редакції, які й підлягають застосуванню.

28.05.2008 року Кабінетом Міністрів прийнято постанову №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону №1058-ІV у редакції закону від 9 липня 2003 року.

Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон №1058-ІV, а саме – нормативні положення статті 42 цього Закону, що діяли в редакції до скасування змін, внесених Законом України від 28.12.2007 року №107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії.

В зв'язку з цим, суд приходить до переконання, що зі змісту вищенаведених положень випливає, що під час перерахунку пенсії враховується та величина середньої заробітної плати (доходу), яка використовувалася під час призначення пенсії, тому, вимоги позивача необґрунтовані і в їх задоволенні належить відмовити.

Враховуючи наведене, керуючись ст. 7, 9, 10, 11, 70, 71, 158, 159, 161 КАС України; ст.. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп2008, суд,


ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Новомосковську та Новомосковському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії, виплатити недоплачені суми пенсії – відмовити.


Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


СУДДЯ Д.І. Городецький


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація