Судове рішення #2669514
2-31/3371-2008А

     


СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД

Ухвала

Іменем України


21 серпня 2008 року  

Справа № 2-31/3371-2008А

                    

                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Видашенко Т.С.,

суддів                                                                      Латиніна О.А.,

                                                                                          Котлярової О.Л.,


секретар судового засідання                                        Дікан Л.І.


за участю представників сторін:

представник позивача: Кучина Юлія Іванівна, довіреність № 12 від 16.01.08,  закрите акціонерне товариство "Кримська фруктова компанія";

представник відповідача: Краснопьорова Валерія Олександрівна, довіреність № 46 від 23.01.08, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой;

розглянувши апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя  Привалова А.В.) від 24 червня 2008 року у справі № 2-31/3371-2008А

за позовом          закритого акціонерного товариства "Кримська фруктова компанія" (село Петрівка, Красногвардійський р-н, Автономна Республіка Крим, 97012)

до          Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой (вул. Інтернаціональна, 48, місто Джанкой, Автономна Республіка Крим, 96100)  

про спонукання до виконання певних дій

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 24 червня 2008 року у справі № 2-31/3371-2008А (суддя Привалова А.В.) задоволено позов закритого акціонерного товариства "Кримська фруктова компанія" до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой про спонукання до виконання певних дій.

Зобов’язано Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой присвоїти філії „Зіркове” закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія” пільговий страховий тариф у розмірі 0,2% з 14 лютого 2007 року.

Зобов’язано Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой зарахувати 27218,19грн переплати страхових внесків у рахунок майбутніх платежів філії „Зіркове” закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія”.

Судове рішення мотивоване тим, що відповідачем, як у момент реєстрації у відділенні Фонду, так і станом на 01 січня 2008 року, філію позивача було віднесено до 22 класу професійного ризику виробництва –сільське господарство, за видами її основної діяльності –вирощування фруктів, ягід, горіхів, культур для виробництва напоїв і прянощів, що відповідно до статті 2 Закону України „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” є підставою для застосування пільгового страхового тарифу у розмірі 0,2%.

Не погодившись з вказаною постановою суду, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги мотивовані посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, а також вказується на те, що оскаржувана постанова прийнята при неповному з’ясуванні обставин, що мають значення для справи.

В апеляційній скарзі відповідач вказує на те, що приймаючи постанову господарський суд не звернув уваги на ту обставину, що згідно зі статтею 47 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили     втрату працездатності” від 23 вересня 1999 року за № 1105 страховий внесок є цільовим загальнообов'язковим платежем, який сплачується на всій території України в порядку, встановленому цим законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших загальнообов'язкових платежів, які складають систему оподаткування. На страхові внески не розповсюджується податкове законодавство, але господарський суд в своїй постанові повністю зробив прив'язку страхового внеску, який повинен сплачувати страхувальник до фіксованого сільськогосподарського податку, платником якого є закрите акціонерне товариство „Кримська фруктова компанія”, діюче в інтересах філії „Зіркове”.

Більш детальніше доводи вказані в апеляційній скарзі.

В судовому засіданні представник відповідача просив апеляційну скаргу задовольнити, постанову господарського суду Автономної Республіки Крим скасувати з мотивів, викладених в апеляційний скарзі.

В запереченні на апеляційну скаргу представник позивача просив судове рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на те, що судове рішення є законним і обґрунтованим.

Повторно переглянувши матеріали справи в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що закрите акціонерне товариство „Кримська фруктова компанія” з 2005 року є платником фіксованого сільськогосподарського податку. З довідки Головного управління статистики вбачається, що основними видами діяльності товариства є сільське господарство (а.с. 36).

Повідомленням відділення Фонду від 03 січня 2007 року за № 110000931 закрите акціонерне товариство „Кримська фруктова компанія” віднесено до 22 класу професійного ризику виробництва –сільське господарство (а.с.59).          

У січні 2007 року позивачем було створено філію „Зіркове” закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія” (а.с.63-64). У лютому 2007 року було проведено включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій філію „Зіркове” без статусу юридичної особи.

У довідці статистики вказано, що основним видом діяльності філії є вирощування фруктів, ягід, горіхів, культур для виробництва напоїв і прянощів (01.13.0), оптова торгівля фруктами та овочами (51.31.0), інші види оптової торгівлі (51.90.0), виробництво виноградних вин (15.93.0), роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту (52.11.0). Згідно з класифікатором послуг зовнішньоекономічної діяльності даний вид діяльності відноситься до розділу 01 (послуги, які пов'язані з сільським господарством) (а.с.81).

Повідомленням відділення Фонду від 14 лютого 2007 року за № 10000952  філія „Зіркове” віднесена до 22 класу професійного ризику виробництва, з визначенням розміру страхового тарифу на державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання 1,09% до фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, які підлягають оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб (а.с.62).

Повідомленням відділення Фонду від 02 січня 2008 року за № 10000952  філія „Зіркове” віднесена до 22 класу професійного ризику виробництва, з визначенням розміру страхового тарифу на державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання 0,2% (а.с.25).

У березні 2008 року закрите акціонерне товариство „Кримська фруктова компанія” звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой, в якому просить зобов’язати відповідача присвоїти пільговий страховий тариф філії „Зіркове” закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія” з 14 лютого 2007 року, а також зобов’язати відповідача здійснити перерахунок зобов’язань філії „Зіркове” закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія” зі сплати внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України з 14 лютого 2007 року.

Під час розгляду справи у суді першої інстанції, закритим акціонерним товариством „Кримська фруктова компанія” були надані уточнення позовних вимог, в яких позивач просив зобов’язати відповідача присвоїти пільговий страховий тариф філії „Зіркове” закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія” з 14 лютого 2007 року, а також зобов’язати відповідача зарахувати 27218,19грн переплати у рахунок майбутніх платежів (а.с.57-58).  

Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, на предмет правильності юридичної оцінки обставин і додержання норм матеріального і процесуального права при прийнятті судом першої інстанції постанови, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой є необґрунтованою, і тому не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Як зазначено господарським судом першої інстанції, відповідно до частин 1, 2 статті 2 Закону України „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 22 лютого 2001 року за № 2272 для окремих галузей економіки без зміни класів професійного ризику їх виробництва встановлені окремі страхові тарифи, зокрема, для сільського господарства за класом професійного ризику виробництва 22 встановлено тариф у розмірі 0,2%.   

Суб'єкти господарської діяльності сплачують страхові внески за тарифами,  встановленими в частині першій цієї статті, якщо обсяг робіт (послуг) за вказаними галузями економіки перевищує 50 відсотків загальних обсягів їх робіт (послуг).

Згідно зі статтею 3 вказаного Закону України від 22 лютого 2001 року за №2272 підсобно-допоміжні виробництва (підрозділи) підприємств, які займаються незалежно від спеціалізації підприємства іншими видами виробничої діяльності та перебувають на самостійному балансі і є у зв'язку з цим самостійними обліковими одиницями, при визначенні розмірів страхових внесків відносяться до галузей економіки, яким відповідає їх діяльність.

Таким чином, для встановлення пільгового тарифу у розмірі 0,2% необхідно дотримання двох умов: віднесення суб'єкта господарської діяльності до 22 класу професійного ризику виробництва, та перевищення загального обсягу робіт такого суб'єкта у галузі сільського господарства більше 50%. При цьому встановлення пільгового тарифу не залежить від результатів роботи суб'єкта господарської діяльності за минулий рік.

Судова колегія вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано зробив висновок стосовно того, що відповідачем, як у момент реєстрації у відділенні Фонду, так і станом на 01 січня 2008 року, філію „Зіркове” закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія” було віднесено до 22 класу професійного ризику виробництва –сільське господарство, за видами її основної діяльності, що відповідно до статті 2 Закону України від 22 лютого 2001 року за № 2272 є підставою для застосування пільгового страхового тарифу у розмірі 0,2%.     

Крім того, статтею 2 Закону України „Про фіксований сільськогосподарський податок” від 17 грудня 1998 року за N 320 передбачено, що платниками фіксованого сільськогосподарського податку є сільськогосподарські підприємства різних організаційно-правових форм, передбачених законами України, селянські та інші  господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, у яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки за попередній звітний  (податковий) рік, перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу.

Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення (частина 3 статті 95 Цивільного Кодексу України).

Отже, тільки особа у положенні про філію має право визначити чи буде філія відокремленим платником податків і зборів.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме, положення про філію „Зіркове” закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія”, позивач не наділяв філію такими повноваженнями (а.с.6-11). Філія „Зіркове” не може бути самостійним платником фіксованого сільськогосподарського податку, оскільки сплачує його у складі юридичної особи - закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія”, тому що розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку здійснюється консолідовано. Крім того, баланс у  позивача один, облік майна, яке виділено філії „Зіркове” здійснюється на балансі закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія”, філія не має права розпоряджатися майном.    

Таким чином, колегія вважає, що відповідач необґрунтовано застосував на момент взяття філії „Зіркове” на облік у відділенні Фонду загальний тариф в розмірі 1,09%, тому що право на пільговий страховий тариф у розмірі 0,2% у філії „Зіркове” виникло з моменту взяття її на облік відповідачем відповідно до вимог статті 2 Закону України „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 22 лютого 2001 року за № 2272.

Також, апеляційна інстанція вважає, що судом першої інстанції правомірно задоволені позовні вимоги закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія” в частині зобов’язання відповідача зарахувати 27218,19грн переплати страхових внесків у рахунок майбутніх платежів, оскільки, як зазначалось вище, право на пільговий тариф у філії „Зіркове” виникло з моменту взяття її на облік Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой з 14 лютого 2007 року.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком господарського суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позовних закритого акціонерного товариства „Кримська фруктова компанія”.

За вказаних обставин Севастопольський апеляційний господарський суд дійшов висновку про повне з’ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими. Висновки, викладені в постанові місцевого господарського суду, відповідають обставинам справи. Порушень або неправильного застосування норм матеріального чи процесуального права не встановлено.

Отже, вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой, викладені в апеляційній скарзі, задоволенню не підлягають, підстави для скасування постанови господарського суду Автономної Республіки Крим від 24 червня 2008 року відсутні.


          Керуючись статтею 24, частинами 2, 3 статті 118, частиною 4 статті 157, статтями 195, 196, пунктом 5 частини 1 статті 198,  пунктом 5 частини 1 статті 205, статтями 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд


У Х В А Л И В:


1. Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Джанкой залишити без задоволення.

2. Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 24 червня 2008 року у справі № 2-31/3371-2008А залишити без змін.


Суд апеляційної інстанції роз`яснює сторонам у справі, що відповідно до пункту 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту оголошення.

Постанову або ухвалу суду апеляційної інстанції може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України.


          

Головуючий суддя                                        Т.С. Видашенко

Судді                                                                      О.А.Латинін

                                                                      О.Л. Котлярова




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація