СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
18 серпня 2008 року | Справа № 2-26/3442-2008А |
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Котлярової О.Л.,
суддів Лисенко В.А.,
Прокопанич Г.К.,
секретар судового засідання Лукашова Ю.А.
без участі представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі Автономної Республіки Крим на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 27 червня 2008 року
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі Автономної Республіки Крим (вул. Радянська, 11, Красногвардійське, 97000)
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Джанкой (вул. Інтернаціональна, 48, Джанкой, 96100)
про спонукання до виконання певних дій
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі Автономної Республіки Крим звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим із позовом про зобов'язання Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Джанкой прийняти до відшкодування суму не відшкодованих витрат на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в розмірі 61969, 86 грн., шляхом включення до акту щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Під час розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просив зобов'язати відповідача прийняти до відшкодування суму заборгованості у сумі 60791,90 грн. за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2007 року.
Позов мотивований тим, що відповідач не приймає до відшкодування суми виплачених пенсій по інвалідності, які отримані внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, призначених на підставі статті 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення", чим порушує норми законодавства.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя О.Л. Медведчук) від 27 червня 2008 року у позові відмовлено.
Не погодившись з даною постановою суду, Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі Автономної Республіки Крим подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати, оскільки вона була прийнята з порушенням і неправильним застосуванням норм матеріального права.
Заявник апеляційної скарги посилається не те, що відповідач зобов’язаний відшкодувати Пенсійному фонду витрати, оскільки стаття 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачає, що відшкодування відбувається у справах, які передані Фонду і не передані по тим або іншим причинам.
Більш детальніше доводи викладені в апеляційній скарзі.
У судове засідання 18 серпня 2008 року представники сторін не з’явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, не прибуття у судове засідання сторін або інших осі, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Крім того, оскільки явка сторін судом не була визнана обов’язковою, судова колегія визнала можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами, за відсутністю представників сторін.
Переглянувши постанову суду першої інстанції, відповідно до вимог статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Підпунктами "г" і "д" пункту 1 статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №2180-ІІІ від 21 грудня 2000 року, чинного з 01 квітня 2001 року, передбачено те, що Фонд загальнообов'язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві зобов'язаний у встановленому законом порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові або особам, які перебували на його утриманні - пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Пунктом 2 статті 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №2272-ІІІ від 22 лютого 2001 року - Фонд загальнообов'язкового соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 01 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в встановленому порядку цьому Фонду документи, що підтверджують право працівника (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено у судовому порядку.
Згідно з пунктом 2 статті 7 Порядку відшкодування витрат, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду загальнообов'язкового соціального страхування від нещасних випадків від 04 березня 2003 року №5-4/4 потерпілі, документи яких не були передані до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Механізм відшкодування Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному Фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності, внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування витрат, затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду загальнообов'язкового соціального страхування від нещасних випадків від 04 березня 2003 року №5-4/4, зареєстровано у Міністерстві юстиції України за № 376/7697 від 16 травня 2003 року (далі Порядок).
Згідно з цим механізмом, покладено щомісячне проведення органами Пенсійного фонду України з відділеннями виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення, звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним (п.5).
Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду України та управлінням виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним подають її Пенсійному фонду України та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків (п.6).
Відповідно до пункту 7 Порядку, зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду України до 25 числа місяця, наступного за звітним.
Таким чином, у зазначеному Порядку відшкодування витрат, передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків та Пенсійним фондом України.
Джерелом фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві є страхові внески, які Фонд отримує від підприємств, установ, закладів (страхувальників стосовно Закону). Ніяких дотацій з боку держави Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві не отримує, тому, виплата Пенсійному фонду пенсій у зв'язку з каліцтвом та втратою годувальника можлива лише при умовах передання Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві особистих справ потерпілих.
Порядок відшкодування витрат не врегульовує спірних питань щодо зобов'язання відповідача відшкодовувати суми виплат шляхом включення їх до акту щомісячної звірки, а тому в разі ухилення Фонду соціального страхування від нещасних випадків від включення таких виплат до актів звірки, Пенсійному фонду слід звертатися з вимогою про стягнення суми виплат, які мають вирішуватися в судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а ні шляхом пред'явлення вимог про зобов'язання відповідача прийняти до відшкодування суму витрат шляхом включення до акту щомісячної звірки витрат на виплату та доставку пенсій.
Як вбачається із акту звірки, більшість осіб, які одержують пенсії з інвалідності, отримали травми на території країн Співдружності Незалежних Держав (СНД).
Таки питання чітко регулюється Угодою "Про гарантію прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення" від 13 березня 1992 року.
Відповідно до статті 1 даної Угоди, пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць даної Угоди і членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Згідно зі статтею 3 зазначеної Угоди, всі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за даною Угодою, несе держава, надаючи пенсійне забезпечення. Взаємні розрахунки між державами можуть провадитися тільки на підставі двосторонніх договорів.
Винятків з виконання вищезгаданих обов'язків з яких-небудь причин, нормами чинного законодавства не передбачено.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем не дотримано встановленого порядку вирішення питання щодо відшкодування сум, які є предметом позову.
За таких обставин, суд першої інстанції правомірно відмовив у позові.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при правильному застосуванні норм матеріального права, підстав для її скасування немає.
Керуючись статтями 195, 198 (частина 1 пункт 1), 200, 205 (частина 1 пункт 1), 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 27 червня 2008 року у справі №2-26/3442-2008А залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення.
Головуючий суддя О.Л. Котлярова
Судді В.А. Лисенко
Г.К. Прокопанич