УКРАЇНА АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2006 року жовтня місяця 18 дня Судова колегія судової палати в цивільних справах
апеляційного суду Одеської області
в складі:
головуючого -Суворова В.О.
суддів -Градовського Ю.М.
-Бітова А.І.
при секретарі - Пащенко Т.П. з участю представника апелянта - Орєхової В.П., ОСОБА_1 та представника прокуратури - Бакшлян Г.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 26 червня 2006 року по справі за позовом прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання незаконним рішення про відмову в перерахунку пенсії, -
ВСТАНОВИЛА: 2 листопада 2005 року прокурор Приморського району м. Одеси в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання незаконним рішення від 24. 12. 2004 року К" 191061 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України „Про внесення змін до закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність". вказуючи, що було безпідставно відмовлено в перерахунку її пенсії нібито у зв'язку з відсутністю підтвердження наукового напрямку роботи. Згідно Закону України „Про внесення змін до закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність" ОСОБА_1 було призначено пенсію з 26. 04. 2002 року розпорядженням НОМЕР_1, яке до даного часу є чинним. Ст. 24 Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність" передбачено новий порядок обчислення пенсії науковим працівникам та визначає, що ці положення поширюються також на пенсіонерів із числа наукових працівників, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом. Тобто Закон вимагає від органів Пенсійного фонду проведення перерахунку раніше призначених пенсій наукового працівника. Разом з тим. внесені зміни не скасовують право пенсіонерів на вже призначену пенсію наукового працівника, оскільки згідно ст.58 Конституції України, Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. За таких обставин прокурор просив визнати незаконним рішення відповідача про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії наукового працівника.
Справа №22а-1589/2006 р.
Головуючий у першій інстанції Андрухів В.В. Доповідач Суворов В.О.
Представник відповідача позов не визнав.
Постановою суду позов прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах ОСОБА_1 задоволений, суд:визнав противоправним та скасував рішення Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси НОМЕР_2 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з вимогами Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність".
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси ставиться питання про скасування постанови суду в зв'язку з тим, що вона постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи та ухвалення нового рішення, яким залишити без задоволення вимоги прокурора.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до ст. 24 Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність" Держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулюс систематичне оновлення наукових кадрів. Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності страховок стажу не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності страхового стажу не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 1 г років.
В судовому засіданні встановлено, що протестом заступника прокуратура Приморського району міста Одеса від 09 вересня 2005 року скасоване рішення НОМЕР_2 по пенсійній справі НОМЕР_1 на звернення ОСОБА_1 від 06 квітня 2004 року про відмову в перерахунку пенсії згідно Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність".
Поновлені права ОСОБА_1 на пенсію наукового працівника та призначено їй пенсію згідно вимог ст. 24 Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність".
Опротестовуючи рішення управління Пенсійного фонду в Приморському районі міста Одеси НОМЕР_2, прокурор виходив з того, що ОСОБА_1 була призначена пенсія як науковому робітнику. Після внесення змін в ст. 24 Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність" позивачка звернулася до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії, але їй було відмовлено, з тих підстав, що відсутні документи, які б підтверджували її науковий стаж.
Будучи незгодним з вказаним протестом управління пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси відмовило в його задоволенні. Обґрунтовуючи свою відмов} відповідач зазначив, що ОСОБА_1 не підтвердила науковий стаж, та відповідно до ст. 24 Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність" пенсія не перераховується, а призначається.
В зв'язку з зазначеним 02 листопада 2005 року прокурор звернувся до суду в порядку ст. 21 Закону України „Про прокуратуру".
Судова колегія погоджується з судовим рішенням першої інстанції, який обґрунтовано зазначив, що ОСОБА_1, булараніше призначена, пенсія як «науковому працівнику, відповідно до матеріалів пенсійної справи вбачається її науковий напрямок роботи, який складає не менш як 15 років.
Доводи апелянта про те, що суд зобов'язуючи перерахувати пенсію ОСОБА_1 застосував норму, яка не передбачена законом, оскільки в ст. 24 Закону України йде річ про призначення пенсії, не заслуговують на увагу, оскільки вказаній особі вже було призначена пенсія і в зв'язку зі змінами до закону потрібно не призначати пенсію, а перерахувати.
Судова колегія, розглядаючи справу враховує, що відповідно до ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Таким чином, вимоги відповідача щодо надання позивачкою, котрій вже була призначена пенсія як науковому робітнику, документів. які б підтверджували її право на вказану пенсію являються неправомірними.
Враховуючи все вищевикладене колегія вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198 п.1, 200, 205, 206, 210, 211, 212 КАС України, судова
колегія,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду в Приморському районі міста Одеси залишити без задоволення, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 26 червня 2006 року залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суд України протягом одного місяця з дня вступу до законної сили.