львівський апеляційний адміністративний суд
Головуючий 1-інст. Куропятник О.М. Рядок статзвіту № 19
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області, № 2-а-1297/06 Справа № 22-а-6981/08
Доповідач: Заверуха О.Б.
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2008 року м. Львів
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого Заверухи О.Б., суддів: Пліш М.А., Шавеля Р.М., при секретарі Соколовській А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на ухвалу Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 4 березня 2008 року про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Закарпатського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії, -
встановила:
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 4 березня 2008 року задоволено подання головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Закарпатській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Закарпатського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії з Закарпатського обласного військового комісаріату на Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Зазначена ухвала мотивована тим, що у відповідності до ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», з 1 січня 2007 року військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умоиах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України. Виплата пенсій, в тому числі призначених до введення в дію цього Закону, здійснюється органами Пенсійного фонду України через установи ВАТ «Ощадний банк України» за місцем фактичного проживання пенсіонера або за його бажанням через установи банків, у встановленому порядку. Постановою Кабінету Міністрів України № 1522 від 2 листопада 2006 року «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», затверджено порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення та виплати пенсій деяким категоріям громадян, в тому числі військовослужбовцям. Виходячи з наведеного, суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що подання головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Закарпатській області про
заміну сторони виконавчого провадження з Закарпатського обласного військового комісаріату на Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області є підставним та підлягає до задоволення (а.с.87-88).
Не погоджуючись з постановленою ухвалою, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу та постановити нову, якою відмовити в задоволенні подання головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Закарпатській області про заміну сторони виконавчого провадження з Закарпатського обласного військового комісаріату на Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, зокрема тим, що Пенсійний фонд України не є правонаступником Міністерства оборони України. У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», органам Пенсійного фонду України надано нову функцію по призначенню і виплаті пенсій деяким категоріям громадян, однак, ліквідації або реорганізації, згідно з якою права та обов'язки юридичної особи передаються іншим особам - правонаступникам, у даному випадку - не відбулося. Також посилається на те, що рішення суду про перерахунок та виплату пенсії було прийнято до передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення та виплати пенсій військовослужбовцям, а Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ України та інші установи є діючими І немає жодних перешкод для виконання ними рішень суду. Вказівку в рішенні суду першої Інстанції на те, що органам Пенсійного фонду України було делеговано функції з призначення та перерахунку пенсії вважає необгрунтованою оскільки поняття «правонаступництво» та «делеговані повноваження» не є тотожними.
Сторони в судове засідання не з»явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає за можливе проводити апеляційний розгляд у їхній відсутності.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу суду без змін з наступних підстав.
У відповідності до ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» військовослужбовцям, особам начальницького І рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України. Виплата пенсій, в тому числі призначених до введення в дію цього Закону, здійснюється органами Пенсійного фонду України через установи ВАТ «Ощадний банк України» за місцем фактичного проживання пенсіонера або за його бажанням через установи банків, у встановленому порядку. Постановою Кабінету Міністрів України № 1522 від 2 листопада 2006 року «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», затверджено порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення та виплати пенсій деяким категоріям громадян, в тому числі військовослужбовцям.
У відповідності до ч. 1 ст. 264 КАС України у разі вибуття однієї з сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до абзацу 1 пункту І Положення про Пенсійний фонд України,
затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001
№ 121 /2001 в редакції Указів Президента України від 12.01.2004 № 34/2004, від 31.08.2005 № 1224/2005 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги па поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
Орган виконавчої влади - це віднесений Конституцією та законами України до системи органів виконавчої влади і організаційно самостійний елемент державного апарату (механізму держави), який наділено чітко окресленим обсягом повноважень виконавчої влади (компетенцією) відповідно до покладених на нього завдань і функцій, складається зі структурних підрозділів і посад, що обіймають державні службовці.
Органи виконавчої влади, в тому числі і Пенсійний фонд України та його органи на місцях, є юридичними особами публічного права, порядок та правовий статус яких встановлюється Конституцією та законами України, вони вступають в адміністративно-правові відносини щодо виконання покладених на них обов'язків і реалізації належних їм прав у сфері публічної адміністрації.
Указом Президента України № 810/98 від 22.07.1998 року «Про заходи щодо впровадження Концепції адміністративної реформи в Україні» визначено, що делеговані функції, повноваження - це функції, повноваження (права і обов'язки), що їх набуває певний суб'єкт (орган чи посадова особа) шляхом передачі йому для виконання від іншого суб'єкта за власним рішенням останнього або на підставі норми Закону.
Саме на підставі норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», держава, з 01.01.2007 року, делегувала органам Пенсійного фонду України функції по виплаті та перерахунку пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в тому числі, призначених до введення в дію цього Закону.
У зв'язку з цим, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до правильного та обгрунтованого висновку про те, що саме внаслідок делегування функцій по виплаті та перерахунку пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», органи Пенсійного фонду України, а в цій справі Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, починаючи з 01.01.2007 року, слід вважати стороною виконавчого провадження по примусовому виконанню постанови Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 22 листопада 2006 року, а не правонаступником Міністерства оборони України у розумінні Цивільного кодексу України, на який покликається апелянт. Тут йдеться саме про делегування органам Пенсійного фонду України вищевказаних функцій як суб'єкту адміністративного права та владних повноважень (юридичній особі публічного права, а не приватного) з метою їх реалізації у сфері публічної адміністрації.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обгрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального І процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 199, 200, 205, 206, 254, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на ухвалу Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 4 березня 2008 року про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Закарпатського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії залишити без задоволення, а ухвалу Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 4 березня 2008 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий: О.Б. Заверуха
Судді: М.А. Пліш
Р.М. Шавель