справа № 2-1542\12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2 жовтня 2012 року м. Житомир
Житомирський районний суд Житомирської області в складі : головуючого судді Грубіяна Є.О., секретаря Омельчука М.М., розглянувши в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину, третя особа: Третя Житомирська державна нотаріальна контора, --
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася з позовом яким просила суд винести рішення про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину, встановити факт прийняття спадщини та визнати право власності. В судове засідання з'явились сторони по справі. Позивач та представник позивача позов підтримали з підстав викладених у позовній заяві. Відповідач позов не визнала, та пояснила, що вона є спадкоємицею першої черги за законом після померлої матері та має право на спадкове майно. Від державного нотаріуса надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, при вирішенні справи по суті покладається на розсуд суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідно ним правовідносини. ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_3. За час свого життя померла склала заповіт, яким заповіла все своє майно дочці ОСОБА_1 Після смерті спадкодавця, ОСОБА_1 звернулась до нотаріальної контори для оформлення спадщин, але нотаріус відмовив у видачі свідоцтво про право на спадщину за заповітом, так як свідоцтво про право на спадщину видано ОСОБА_2, яка вступила в спадщину як спадкоємець за законом, що в свою чергу порушує право спадкоємця за заповітом ОСОБА_1 прийняти спадщину після померлої матері. В свою чергу заповіт посвідчений у встановленому законом порядку, з особистим підписом спадкодавця, не змінений та не скасований, що посвідчено Сінгурівської сільської радою Житомирського району. ОСОБА_2 із заповітом не погоджується та вважає що має право на спадщину після померлої матері, а тому ОСОБА_1 вимушена звернутися до суду. В свою чергу, ОСОБА_2 жодних підтверджень на заперечення позовних вимог ОСОБА_1 не надано.
Викладені факти підтверджуються наданими позивачем доказами, зокрема, копією свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1 де в графі "мати" записана ОСОБА_3, свідоцтвом про укладання шлюбу позивача, відповідно до якого ОСОБА_1. присвоєно прізвище чоловіка ОСОБА_1, копією свідоцтвом про смерть спадкодавця ОСОБА_3, копією заповіту, яким остання заповіла все своє майно дочці ОСОБА_1, постановою нотаріуса про відмову ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, відповідно до даної постанови свідоцтво про право на спадщину за законом видано ОСОБА_2, свідоцтвом про право на спадщину за законом виданого на ім'я ОСОБА_2, технічним паспортом на будинок АДРЕСА_1 та області виданого на ім'я померлої ОСОБА_3, витягом з реєстру прав власності на
нерухоме майно на ім'я померлої ОСОБА_3, довідкою Сінгурівської сільської ради Житомирського району та області про те, що після смерті ОСОБА_3 за спірним будинком доглядала ОСОБА_1, що підтверджує фактичне прийняття спадщини.
справа № 2-1542/12 -2-
Зазначені правовідносини врегульовані наступними нормативними актами. Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень ст. 60 ЦПК України. Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ст. 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин ч. 1 ст. 1235 ЦК України. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини ч. 4 ст. 1236 ЦК України. Свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування ст. 1301 ЦК України.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову. Позовні вимоги про скасування свідоцтва про право на спадщину та встановлення факту прийняття спадщини обґрунтовані та підлягають до задоволення. В позовній вимозі про визнання права власності на житловий будинок розташований в селі Пряжів по провулку Партизанському, 26 Житомирського району, земельної ділянки для обслуговування житлового будинку та земельної частки (паю) суд відмовляє, так як право позивача подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори ніхто не оспорює, крім того земельна ділянка під будинком не приватизована і взагалі не входить до спадкового майна. Позивач не зазначає що їй заважає оформити право власності на будинок та земельну ділянку, а тому підстави для задоволення даної вимоги відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 1216, 1233, ч. 1 ст. 1235, ч. 4 ст. 1236, ст. 1301 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України,--
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом від 24 грудня 2008 року видане державним нотаріусом третьої Житомирської нотаріальної контори на ОСОБА_2 на спадкове майно, яким є права на земельну частку пай, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства агрофірми "СІНГУРИ" розташованого в с. Сінгури Житомирського району та області розміром 2,32 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЖТ № 006867 виданий Житомирською районною державною адміністрацією 2.09.1996 року, зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 25.11.2008 року за № 589 і що належав спадкодавцю ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Встановити факт, який має юридичне значення, про те, що ОСОБА_1 прийняла спадщину за заповітом після смерті спадкодавця та матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
В решті вимог відмовити.
Рішення вступає в законну силу після закінчення строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Житомирської області через Житомирський районний суд Житомирської області. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя Є.О. Грубіян
- Номер: 2-зз/756/57/16
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-1542/12
- Суд: Оболонський районний суд міста Києва
- Суддя: Грубіян Є. О.
- Результати справи: скасування заходів забезпечення позову, доказів
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.09.2016
- Дата етапу: 13.10.2016
- Номер: 6/754/214/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1542/12
- Суд: Деснянський районний суд міста Києва
- Суддя: Грубіян Є. О.
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.04.2017
- Дата етапу: 10.05.2017
- Номер: 2/604/782/12
- Опис: стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-1542/12
- Суд: Богунський районний суд м. Житомира
- Суддя: Грубіян Є. О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.01.2012
- Дата етапу: 19.03.2012