Придніпровський районний суд м.Черкас
Придніпровський районний суд м.Черкаси
08 листопада 2012 року номер справи 2314/6286/12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого - судді Демчика Р.В.
при секретарі Криштоф Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Блакитний поліс», третя особа - Дочірня компанія «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»про розірвання договору добровільного страхування життя,-
встановив:
30 червня 2009 року між позивачем, відповідачем та третьою особою було укладено трьохсторонній договір (поліс) добровільного страхування життя на період з 1 липня 2009 року по 1 липня 2019 року та позивачем отримано посвідчення застрахованої особи.
Відповідно до п.1.1 посвідчення застрахованої особи, підставами для укладання полісу і посвідчення є договір між страховиком - ВАТ «Страхова компанія «Блакитний поліс»та страхувальником -ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»№11-1010 від 22 серпня 2002 року, заяви страхувальника та застрахованої особи -позивача по справі.
24 вересня 2010 року ДК «Укртрансгаз»офіційно повідомив СК «Блакитний поліс»про дострокове розірвання договору №11-1010 від 22 серпня 2002 року, в зв'язку з чим така зміна обставин стала настільки істотною, що повністю змінила сутність та сенс укладених позивачем угод і він звернувся до відповідача з заявою про розірвання договору (полісу) добровільного страхування життя.
Позивач, посилаючись на ці обставини та те, що на його заяву про розірвання договору добровільного страхування життя він отримав відмову з боку відповідача, звернувся в суд з позовом в якому просить розірвати договір (поліс) добровільного страхування життя від 30 червня 2009 року, та зобов'язати відповідача перерахувати на його картковий рахунок сплачені ним кошти в сумі 3754 грн. 37 коп.
Позивач в судовому засіданні свої вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заперечення, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»не зверталася до СК «Блакитний поліс» з пропозицією чи вимогою про розірвання договору страхування позивача, а позивач не має права в односторонньому порядку здійснити розірвання договору. Вважає, що відсутні умови, які є підставою для розірвання договору у зв'язку з зміною обставин.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
23 серпня 2002 року між ЗАТ «Страхова компанія «Блакитний поліс»як страховиком та ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»як страхувальником укладений договір страхування життя та додаткової пенсії, відповідно до умов якого страховик взяв на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснювати виплати страхових сум та додаткових пенсій застрахованим особам або іншим особам, що призначені за згодою застрахованих осіб для отримання страхових виплат, а страхувальник взяв на себе зобов'язання сплачувати страхові внески страховику у визначені договором строки.
Відповідно п.1.2. договору, предметом договору є страхування життя та додаткової пенсії фізичних осіб -працівників страхувальника.
Відповідно до п.5.1. загальний страховий внесок кожної застрахованої особи складається з індивідуального щомісячного страхового внеску і щомісячного страхового внеску підприємства. Розмір щомісячних страхових внесків підприємства та індивідуальних щомісячних страхових внесків для кожної застрахованої особи визначаються у договорах.
30 червня 2009 року між позивачем, відповідачем та третьою особою було укладено трьохсторонній договір (поліс) добровільного страхування життя на період з 1 липня 2009 року по 1 липня 2019 року та позивачем отримано посвідчення застрахованої особи.
Відповідно до п.1.1 посвідчення застрахованої особи, підставами для укладання полісу і посвідчення є договір між страховиком - ВАТ «Страхова компанія «Блакитний поліс»та страхувальником -ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»№11-1010 від 22 серпня 2002 року, заяви страхувальника та застрахованої особи -позивача по справі.
Відповідно до п. 1.2. посвідчення застрахованої особи загальний розмір страхових внесків становить 521грн. 44 коп. Страхувальник -ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України»сплачує 260 грн. 72 коп., решту сплачує застрахована особа - ОСОБА_1 щомісяця, протягом 8 років, не пізніше останнього робочого дня кожного місяця.
Згідно ст. 1 Закону України «Про страхування», страхування -це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб у разі настання страхових випадків, визначених договором за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними та юридичним особами страхових платежів.
Згідно ст.1 ЗУ «Про захист прав споживачів»послугою є -діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб.
Як вбачається довідки філії УМГ «Черкаситрансгаз»ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України», листом ДК «Уктрансгаз»від 24 вересня 2009 року, який є вимогою про дострокове припинення дій договору, що передбачена п.7.6. договору страхування життя та додаткової пенсії № 11-1010 від 22 серпня 2002 року між ДК «Укртрансгаз»та ПАТ «Страхова компанія «Блакитний поліс», вказаний договір достроково припинений.
В зв'язку з розірванням договору від 22 серпня 2002 року на підстав якого 30 червня 2009 року був укладений трьохсторонній договір (поліс) добровільного страхування життя, стороною якого є позивач, він 11 квітня 2011 року звернувся до відповідача про повернення йому сплачених за договором грошових коштів. Листом від 28 квітня 2011 року відповідач повідомив позивача про те, що при достроковому припиненні дії договору страхування життя розраховується викупна сума.
Листом від 2 серпня 2011 року позивач запропонував відповідачу добровільно розірвати договір в зв'язку з істотною зміною обставин зі слідуючим справедливим розподілом його коштів, відповідно якого, 838 грн. 52 коп., залишається відповідачу (більше 20%) а 3333 грн. повертається позивачу, на що отримав відмову з боку відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Відповідно до ч.2 ст. 652 ЦК України, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Як вбачається з договору (полісу) добровільного страхування життя та посвідчення застрахованої особи, при укладені договору страхування всі сторони керувались тим, що страхувальник та застрахована особа щомісячно сплачують порівну страхові внески в сумі по 260,72 грн. кожен на користь страховика. Лише за такої умови в 2009 році позивачем було подано заяву на укладення договору страхування, та підписано поліс добровільного страхування життя і посвідчення застрахованої особи, де дана умова прописана в п.1.2.
Крім того, як вбачається з п.2 полісу добровільного страхування життя, вказаний договір був укладений строком на 10 років, і жодна із сторін цього договору не могла передбачати, що договір страхування життя та додаткової пенсії від 23 серпня 2002, на підставі якого був укладений договір (поліс) добровільного страхування життя від 30 червня 2009 року буде припинений з 28 жовтня 2010 року, а подальше виконання договору порушує співвідношення майнових інтересів сторін і позбавляє позивача того, на що він розраховував при укладенні договору -дію страхового захисту протягом 10 років ( п. 1.4 застрахованої особи).
Враховуючи те, що обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору добровільного страхування життя від 30 червня 2009 року істотно змінилися внаслідок виходом із договірних відносин третьої сторони за договором, та припинення сплати нею страхового внеску за позивача, суд вважає, що договір (поліс) добровільного страхування життя від 30 червня 2009 року, укладений між ОСОБА_1, ВАТ «Страхова компанія «Блакитний поліс»та ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»слід розірвати.
Відповідно до ч.4 ст. 652 ЦК України, у разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору.
Як вбачається з довідки УМГ «Черкаситрансгаз»ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України» від 31 липня 2012 року, в період з травня 2009 року по серпень 2010 року (включно) з заробітної плати позивача утримано та перераховано на рахунок відповідача за договором добровільного страхування життя № 014188 від 30 червня 2009 року -4171 грн. 52 коп. (по 260 грн. 72 коп. щомісячно).
Враховуючи, що відповідач не погодився на добровільний розподіл коштів, запропонованих позивачем в пропорції -понад 20% ( 838 грн.52коп.) відповідачу, решта -3333 грн. позивачу, суд вважає що справедливому розподілу підлягають кошти у співвідношенні: 10% відповідачу, що становить - 417 грн.15 коп., а 90%, що становить 3754 грн. 37 коп., слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору при подачі позовної заяви, його слід стягнути на користь держави з ТОВ «СК «Блакитний поліс»в сумі 107 грн. 30 коп.
На підставі наведеного, Закону України «Про захист прав споживачів»ст.ст. 625 ЦК України та керуючись ст.ст. 10, 14, 212, 213, ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Блакитний поліс», третя особа - Дочірня компанія «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»про розірвання договору добровільного страхування життя задовольнити.
Достроково розірвати договір (поліс) добровільного страхування життя, укладений 30 червня 2009 року між ОСОБА_1, Відкритим акціонерного товариства «Страхова компанія «Блакитний поліс»та Дочірньою компанією «Укртрансгаз»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
Зобов'язати ТОВ СК «Блакитний поліс»перерахувати ОСОБА_1, 3754 грн. 37 коп. сплачених страхових внесків на картковий рахунок 80541301 ПАТ КБ «Надра», МФО 380764, ЕДРПОУ 20025456.
Стягнути з ТОВ СК «Блакитний поліс»на користь держави 107 грн. 30 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області шляхом подачі в 10 денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі його оскарження - після розгляду справи апеляційним судом, якщо воно не буде скасоване.
Суддя: Р. В. Демчик