Судове рішення #2633362
2-12/6168-2008А

        


СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД

Ухвала

Іменем України


11 серпня 2008 року  

Справа № 2-12/6168-2008А

                    

                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Котлярової О.Л.,

суддів                                                                      Лисенко В.А.,

                                                                                          Прокопанич Г.К.,

секретар судового засідання                                        Хміль О.Ю.

без участі представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за апеляційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя  Башилашвілі О.І.) від 14 липня 2008 року

за позовом  Кримської республіканської установи "Станція переливання крові" (вул. Київська, 37/2,  місто Сімферополь, АР Крим, 95000)

до          Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим (вул. Павленка, 20, місто Сімферополь, АР Крим, 95006)

про визнання недійсними рішення, припису та акту,

                                                            ВСТАНОВИВ:

Кримська республіканська установа "Станція переливання крові" звернулась до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим про визнання недійсним з моменту прийняття рішення №13 від 14 березня 2008 року "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін", визнання недійсним з моменту прийняття припису №14 від 14 березня 2008 року "Про виконання законних вимог по усуненню порушень державної дисципліни цін" та визнання недійсним з моменту прийняття акт №0030 від 14 березня 2008 року.

Позов мотивований тим, що Кримська республіканська установа "Станція переливання крові" здійснює діяльність з реалізації компонентів та препаратів, виготовлених з донорської крові, відповідно до положень Законів України "Про донорство крові та її компонентів", "Про оподаткування прибутку підприємств", постанов Кабінету Кабінет Міністрів України № 920 від 16 червня 1998 року та №1138 від 17 вересня 1996 року та постанови  Ради Міністрів Автономної Республіки Крим  від 25 липня 2000 року № 232 "Про регулювання тарифів на платні послуги",  якою встановлено граничний розмір рентабельності за відпуск донорської крові, її компонентів і виготовлених з них препаратів станціями переливання крові у розмірі 10%. Отже,  позивач вважає, що ним не було допущено порушення при  формуванні та застосуванні плати за послуги з відпуску донорської крові, її компонентів і виготовлених з них препаратів.

Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 14 липня 2008 року  у справі №2-12/6168-2008А позов задоволено частково, визнано недійсними рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим  "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін" №13 від 14 березня 2008 року, припис  Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим "Про виконання законних  вимог з усунення порушень державної дисципліни цін" № 14 від 14 березня 2008 року. В частині позовних вимог щодо визнання недійсним акту Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим № 0030 від 14 березня 2008 року  провадження  у справі закрито.

Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати, у позові відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що в ході перевірки дотримання державної дисципліни цін Кримської республіканської установи "Станція переливання крові" було встановлено, що позивачем за період з 01 січня 2007 року до 31 грудня 2007 року завищено вартість послуг з реалізації препаратів крові в результаті необґрунтованого включення в ціну рентабельності у розмірі 10%. Однак відповідно до пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року №1548 Ради Міністрів Автономної Республіки Крим регулює (встановлює) граничні торгівельні надбавки на лікарські засоби і вироби медичного призначення.

Заявник апеляційної скарги посилається на те, що діяльність підприємства позивача, відповідно до пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", не передбачає одержання прибутку.

Розпорядженням першого заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 04 серпня 2008 року змінено склад судової колегії, суддю Латиніна О.А. замінено на суддю Котлярову О.Л., призначино головуючим  - суддю Котлярову О.Л.

Представники сторін у судове засідання не з'явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Від позивача та відповідача надійшли клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з неможливістю прийняти участь у судовому засіданні.

Клопотання позивача та відповідача про відкладення справи судова колегія відхиляє, оскільки вони не надали належних доказів в обґрунтуванні клопотань про відкладення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Судова колегія, враховуючи наявні у справі матеріали, визнала можливим розглянути справу за відсутністю представників сторін.

Переглянувши постанову суду першої інстанції в порядку статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

На Державну інспекцію з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, відповідно до статті 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення" №507-ХІІ від 03 грудня 1990 року та Положення "Про Державну інспекцію з контролю за цінами", затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року за №1819,  покладено контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади,  підприємствами, установами, організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Як вбачається із матеріалів справи, з 18 лютого 2008 року по 17 березня 2008 року співробітниками відповідача було проведено планову перевірку Кримської республіканської установи "Станція переливання крові" з питань дотримання порядку формування та застосування плати за послуги, що надаються лікувально-профілактичними державними та комунальними  закладами охорони здоров’я за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

14 березня 2008 року за результатами перевірки було складено Акт №  0030.

Під час перевірки було встановлено, що позивачем було завищено плату за реалізовані компоненти крові, у зв'язку з чим Станція необґрунтовано включила у вартість препаратів крові 10% рентабельності, що привело до отримання необґрунтованого прибутку в сумі 42 652,4 грн., порушення пункту 6 статті 2 Бюджетного кодексу України, пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та статті 4 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні".

Відповідно до припису відповідача №14 від 14 березня 2008 року "Про виконання законних вимог по усуненню порушень державної дисципліни цін", прийнятого на підставі акту перевірки від 14 березня 2008 року,  від позивача вимагалося невідкладно привести у відповідність з вимогами чинного законодавства порядок формування і застосування плати за послуги та надати  повідомлення про вжиті заходи.  

14 березня 2008 року Державною інспекцією з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим було прийнято рішення №13 від 14 березня 2008 року "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін", яким передбачалось вилучення у Станції переливання крові в дохід Державного бюджету України прибутку  в сумі 42652 грн. і штрафу в сумі 85 304 грн.

Із матеріалів справи вбачається, що Кримська республіканська установа "Станція переливання крові" є неприбутковою установою охорони здоров'я, фінансується за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим і знаходиться у сфері управління Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим.

Позивач включений до реєстру неприбуткових організацій з 17 жовтня 1997 року, що підтверджується довідкою ДПІ в м. Сімферополі від 07 липня 2008 року № 38806/10/154.

Станція здійснює свою діяльність відповідно до Закону України "Про донорство крові і її компонентів" №  239/95-ВР від 23 червня 1995 року, стаття 17 якого визначає, що порядок реалізації крові, її компонентів і виготовлених з них препаратів встановлюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України, на підставі позначеного закону, прийняв постанову №920 від 16 червня 1998 року, якою затвердив Порядок переробки і зберігання донорської крові і її компонентів, реалізації їх і виготовлених з них препаратів.

Згідно з частиною 1 Переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я і вищих медичних закладах освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 року № 1138, позивач має право здійснювати реалізацію компонентів і препаратів, виготовлених з донорської крові на платній основі.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року №1548 Рада Міністрів Автономної Республіки Крим 25 липня 2000 року  прийняла постанову №232 "Про регулювання тарифів на платні послуги" (із змінами і доповненнями внесеними постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 12 грудня 2000 року № 408), якою встановлено граничний розмір рентабельності за відпуск донорської крові, її компонентів і виготовлених з них препаратів станціями переливання крові у розмірі 10%.

Дана постанова Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 25 липня 2000 року №232 скасована постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 26 серпня 2005 року №396, проте у подальшому була відновлена  згідно з постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 26 вересня 2006 року №552.

Зміст частини 2 статті 4 Закону України "Про донорство крові та її компонентів" передбачає, що прибуток, отриманий від реалізації    заготовлених та перероблених донорської крові та її компонентів, а також від реалізації виготовлених з  них  препаратів,  що спрямовується  на фінансування програм розвитку донорства крові та її компонентів, удосконалення  технологічної  бази   заготівлі,    переробки    та зберігання  донорської  крові,  її  компонентів та препаратів, пропагування донорства серед населення,   оподатковується за пільговими ставками в порядку, передбаченому   законодавством.

Пунктом 7 Порядку переробки і зберігання донорської крові і її компонентів, реалізації їх і виготовлених з них препаратів, передбачено, що  прибуток,  одержаний установами,  закладами, підрозділами, зазначеними у підпункті "а" пункту 1 цього Порядку, від реалізації донорської   крові   та   її  компонентів  і  виготовлених  з  них препаратів,  спрямовується  на   фінансування   програм   розвитку донорства  крові  та  її компонентів,  удосконалення технологічної бази заготівлі,  переробки та зберігання донорської  крові  та  її компонентів і виготовлених з них препаратів,  а також пропагування донорства.

Згідно з підпунктом 7.11.8 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94-ВР від 28 грудня 1994 року, доходи  неприбуткових організацій,  визначених у  абзаці  "а" підпункту  7.11.1,  у тому числі доходи закладів і установ освіти, науки,  культури,  охорони  здоров'я,  а також архівних установ та реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають відповідну   ліцензію,   які   утримуються   за  рахунок  бюджету, зараховуються  до  складу  кошторисів  (на спеціальний рахунок) на утримання   таких  неприбуткових  організацій  і  використовуються виключно  на  фінансування  видатків  такого  кошторису (включаючи фінансування   виробничої   діяльності  згідно  з  їх  статутами), розрахованого  та затвердженого у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів  України.

Вартість платних послуг, що надаються вищезгаданими закладами, передбачених кошторисами, формується з розрахунком граничних розмірів рентабельності, встановлених чинними законодавчими і нормативними актами.

Кошториси доходів та витрат Станції складаються, затверджуються та виконуються відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року за №228 та постанови від 17 травня 2002 року за №659. У кошторисі доходів і витрат Станції (на 2007 р.) сплановано власні надходження по спеціальному фонду від послуг з реалізації компонентів і препаратів, виготовлених з донорської крові.

Відносно спірного рішення №13 від 14 березня 2008 року, має бути зазначено, що відповідно до статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією  сума виручки  в  результаті  порушення  державної  дисципліни  цін   та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням  коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим,  місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій  підлягає  вилученню в  доход  відповідного  бюджету  залежно   від   підпорядкованості підприємства,  організації. Крім  того, в позабюджетні   фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Оскаржуване рішення не враховує підпорядкованості та передбачає стягнення виключно  в доход держбюджету.  

За таких обставин, судова колегія дійшла висновку про те, що спірні рішення (рішення та припис) відповідача прийняті не обґрунтовано.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інтонації, що акт перевірки, з огляду на аналіз діючого законодавства, він є лише службовим документом, на підставі якого державні інспекції по контролю за цінами приймають відповідні рішення, а тому сам по собі не має обов’язкового характеру для суб’єктів господарювання та не породжує для позивача у справі жодних правових наслідків і не може бути віднесений до актів індивідуальної дії в розумінні статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, та господарський суд правомірно у цій частині провадження закрив.  

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при правильному застосуванні норм матеріального права, підстав для скасування постанови немає.   

Керуючись статтями 195, 198 (частина 1 пункт 1), 200, 205 (частина 1 пункт 1), 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд                                                                                          УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим  від 14 липня 2008 року у справі № 2-12/6168-2008А залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення.

Головуючий суддя                                        О.Л. Котлярова

Судді                                                                      В.А. Лисенко

                                                                      Г.К. Прокопанич

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація