У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
03 вересня 2012 р. м. Вінниця
Справа № 2а/0270/4050/12
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Заброцька Людмила Олександрівна розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом: Самгородоцької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Козятинського району Вінницької обласної ради
до: СО Козятинські електричні мережі (ЕМ) ПАТ "Вінницяобленерго"
про: зобов'язання вчинити дії та стягнення бюджетних коштів, -
ВСТАНОВИЛА:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Самгородоцької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Козятинського району Вінницької обласної ради до СО Козятинські електричні мережі (ЕМ) ПАТ "Вінницяобленерго" про зобов'язання вчинити дії та стягнення бюджетних коштів.
Суд, ознайомившись з матеріалами даного позову, прийшов до висновку, що зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, з наступних підстав.
У відповідності до ч.2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі
Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 3 КАС України адміністративний позов це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Виходячи із загального розуміння правового спору, публічно-правовий спір це відносини, які виникають внаслідок реального або уявного порушення прав, свобод та інтересів учасників публічно-правових відносин.
Публічно-правові відносини це відносини між органами влади і їх посадовими чи службовими особами, які здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень і фізичними та юридичними особами.
Частиною 1 статті 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Як вже зазначалось, суб'єктом владних повноважень, у відповідності до пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Під делегованими повноваженнями слід розуміти повноваження органів виконавчої влади, надані, зокрема, органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позов заявлено Самгородоцькою спеціальною загальноосвітньою школою-інтернатом Козятинського району Вінницької обласної ради до СО Козятинські електричні мережі (ЕМ) ПАТ "Вінницяобленерго".
Виходячи з вищенаведених правових норм, ні позивач та справі - Самгородоцька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат, ні відповідач - СО Козятинські електричні мережі (ЕМ) ПАТ "Вінницяобленерго" не є суб'єктами владних повноважень, а спірні відносини не мають публічно-правового характеру, що свідчить про непідсудність даного спору судам адміністративної юрисдикції.
Відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З викладеного в позовній заяві вбачається, що спір який виник між сторонами за своєю суттю є господарсько-правовим, відтак, він підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства. Отже, законом встановлений інший порядок судового провадження щодо розгляду даного спору.
Враховуючи вищенаведене, вважаю, що у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити та роз'яснити позивачу, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Керуючись ст.ст. 109, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИЛА:
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Самгородоцької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Козятинського району Вінницької обласної ради до СО Козятинські електричні мережі (ЕМ) ПАТ "Вінницяобленерго" про зобов'язання вчинити дії та стягнення бюджетних коштів.
2. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами повернути особі, яка подала позовну заяву.
3. Роз"яснити позивачу, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя /підпис/ Заброцька Людмила Олександрівна
Копія вірна
Суддя:___________________ Секретар:___________________