У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
19 липня 2012 р. м. Вінниця
Справа № 2а/0270/3378/12
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Заброцька Людмила Олександрівна, розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом ОСОБА_1
до Крижопільської районної державної адміністрації Вінницької області
про поновлення договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИЛА:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Крижопільської районної державної адміністрації Вінницької області про поновлення договору оренди земельної ділянки.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 12 Господарсько - процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач ОСОБА_1 просить суд поновити договір оренди земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Городківської сільської ради Крижопільського району, орендодавцем якої на теперішній момент є Крижопільська районна державна адміністрація Вінницької області.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 " Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин ", господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності. У вирішенні питання про те, чи мають земельні відносини приватноправовий характер, слід враховувати таке.
Виходячи з положень статей 13, 14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статті 148 Господарського кодексу України (далі - ГК України), земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.
З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197, 283 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок. Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності. Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам.
Згідно з частиною другою статті 13 Конституції України кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Громадяни та юридичні особи у визначеному законом порядку набувають прав власності та користування земельними ділянками відповідно до їх цільового призначення для ведення господарської діяльності або задоволення особистих потреб. Відносини, пов'язані з набуттям та реалізацією громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та з цивільним оборотом земельних ділянок грунтуються на засадах рівності сторін і є цивільно-правовими.
У порядку господарського судочинства вирішенню підлягають спори, що виникають з укладення, зміни, розірвання, виконання договору оренди земельних ділянок, інших договорів користування земельними ділянками.
На підставі вищевикладеного, вважаю, що подану заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, в зв"язку з чим слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Керуючись ст. 17, п.1 ч.1 ст.109, ст.ст. 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИЛА:
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Крижопільської районної державної адміністрації Вінницької області про поновлення договору оренди земельної ділянки.
2. Копію ухвали, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, надіслати особі, яка подала позовну заяву.
3. Роз"яснити позивачу, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя /підпис/ Л.О. Заброцька
Копія вірна
Суддя:_______________ Секретар:________________