КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" листопада 2012 р. Справа№ 5011-62/8869-2012
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Гаврилюка О.М.
суддів: Авдеєва П.В.
Куксова В.В.
за участю секретаря судового засідання Камінської Т.О.
за участю представників
від позивача: Чередниченко А.В. - дов. від 30.05.2012 року б/н
від відповідача: Мінська Л.І. - дов. від 16.07.2012 року № 1321
Мінько О.Є. - дов. від 16.07.2012 року № 1321
від третьої особи 1: Кропот О.О. - дов. від 09.11.2011 року № 11
від третьої особи 2: Підгородній В.П. - дов. від 11.11.2011 року № 399
розглянувши апеляційну скаргу Державного підприємства „Український державний науково-технічний і проектний інститут промислових технологій" на рішення господарського суду м. Києва від 05.09.2012 року
у справі № 5011-62/8869-2012 (суддя Любченко М.О.)
за позовом Державного підприємства „Український державний науково-технічний і проектний інститут промислових технологій" (м. Київ)
до Фізичної особи - підприємця Роголь Софії Ісааківни (м. Київ)
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача
1. Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном (м. Київ)
2. Фонд державного майна України (м. Київ)
про визнання права власності, витребування майна з незаконного володіння
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду м. Києва звернулося Державне підприємство „Український державний науково-технічний і проектний інститут промислових технологій" з позовом до Фізичної особи - підприємця Роголь Софії Ісааківни про визнання за позивачем права власності на майно: гаражні бокси площею 76,86 кв.м, сарай площею 95,55 кв.м, асфальтовану ділянку площею 1 907,49 кв.м разом з підпірною стіною, які розташовані за адресою: м. Київ, вул. Пироговського, 19 корп., 7/14 (літера А); та про витребування з незаконного користування відповідача наступного майна: гаражних боксів площею 76,86 кв.м, сараю площею 95,55 кв.м, асфальтованої ділянки площею 1 907,49 кв.м разом з підпірною стіною, які розташовані за адресою: м. Київ, вул. Пироговського, 19 корп., 7/14 (літера А).
Рішенням від 05.09.2012 року відмовив повністю у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням місцевого господарського суду ДП „Український державний науково-технічний і проектний інститут промислових технологій" звернулося до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило поновити строк на апеляційне оскарження та скасувати рішення господарського суду м. Києва від 05.09.2012 року по справі № 5011-62/8869-2012 і прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 31.10.2012 року позивачу було відновлено строк на апеляційне оскарження, його апеляційна скарга позивача була прийнята до провадження та призначено розгляд справи № 5011-62/8869-2012 у судовому засіданні за участю представників.
В судовому засіданні 22.11.2012 року представник позивача підтримував вимоги апеляційної скарги. Представники відповідача проти вимог апеляційної скарги заперечували з підстав, викладених у запереченні на апеляційну скаргу. Представники третіх осіб підтримували вимоги апеляційної скарги.
Дослідивши докази, що є у справі, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, перевіривши застосування норм матеріального та процесуального права судом першої інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги судова колегія апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду м. Києва має бути залишено без змін, виходячи з наступного.
Згідно із ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України визначено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 3 ст. 73 Господарського кодексу України майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Відповідно до п. 4.1, п. 4.2 статуту Державного підприємства „Український державний науково-технічний і проектний інститут промислових технологій" майно підприємства становлять основні фонди, оборотні кошти, виробничі і невиробничі активи, а також інші цінності вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства. Майно підприємства є державною власністю і закріплюється за підприємством на праві господарського відання.
Колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що позивач не може отримати право власності на спірне майно, а лише право господарського відання, а отже не може звертатися з позовом про визнання права власності на вищезазначене майно.
Згідно з ч. 2 ст. 326 ЦК України від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Відповідно до п. 4.3 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого Наказом Фонду державного майна України 15.05.2012 року № 678 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.06.2012 року за № 935/21247, основними завданнями регіонального відділення є захист майнових прав державних підприємств, установ та організацій, а також корпоративних прав держави на території України та за її межами.
Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном відповідно до п. 2 Указу Президента України „Про Положення про Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном" від 13.04.2011 року № 451/2011 хоча і є правонаступником Міністерства промислової політики України у частині реалізації державної політики щодо управління об'єктами державної власності, проте відповідно до Положення про Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном захист права державної власності не здійснює.
З огляду на вищевикладене колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що органом уповноваженим державою здійснювати захист права державної власності є Фонд державного майна України та його регіональні відділення, а не позивач - Державного підприємства „Український державний науково-технічний і проектний інститут промислових технологій", яке не має повного обсягу правоздатності.
Крім того колегія суддів звернула увагу на те, що позивач просить визнати право власності на спірне майно за ним, а не за державою.
Щодо позовних вимог про витребування з незаконного володіння відповідача спірного майна, то колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що місцевий господарський суд правомірно відмовив в позові в цій частині, оскільки за позивачем не зареєстровано жодних майнових прав на спірне майно.
Згідно із ч. 1 ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
За приписами ч. 4 ст. 182 ЦК України порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються Законом України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень".
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 року № 1952-IV в редакції Закону України від 11.02.2010 року № 1878-VI державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За змістом п. 1.2, п. 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5, державна реєстрація прав - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" від 11.02.2010 року № 1878-VI та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 05.07.2012 року було зобов'язано Комунальне підприємство „Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" надати відомості стосовно власника (власників) наступного нерухомого майна: гаражних боксів, площею 76,86 кв.м, які розташовані за адресою: м. Київ, вул. Пироговського, 19, корп.7/14 (літера "А"); сараю, площею 95,55 кв.м, який розташований за адресою: м. Київ, вул. Пироговського, 19, корп.7/14 (літера "А"); асфальтованої ділянки, площею 1907,49 кв.м, разом з підпірною стіною, які розташовані за адресою: м. Київ, вул. Пироговського, 19, корп.7/14 (літера "А"), а також документи, на підставі яких зареєстровано право власності за кожної із осіб.
Листом від 17.07.2012 року КП „Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна" повідомлено місцевий господарський суд про те, що право власності на гаражні бокси та сарай по вул. Пироговського, 19, корп. 7/14 у м. Києві на праві власності не зареєстровані.
Також колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з висновками місцевого господарського суду про те, що стосовно тверджень позивача про набуття права власності на спірне нерухоме майно внаслідок реорганізації Державного проектного інституту „Укрелектронпроект" та Спеціалізованого проектного бюро „Дніпроінвестпроект" оскільки акт приймання - передачі державного майна та документації Державного проектного інституту „Укрелектронпроект" від 22.04.2004 року, затверджений т.в.о. Міністра промислової політики України та посвідченого печаткою відповідного Міністерства, не містить відомостей стосовно передання позивачу гаражних боксів площею 76,86 кв.м, сараю площею 95,55 кв.м, асфальтованої ділянки площею 1907,49 кв.м разом з підпірною стіною, які розташовані за адресою: м. Київ, вул. Пироговського, 19 корп., 7/14 (літера А), а надані позивачем інвентарні картки № 4611, № 4612, № 4613 не можуть бути прийняті судом до уваги в якості доказу наявності у позивача речового права на спірне майно з огляду на те, що вказані інвентарні картки не є документами, які підтверджують набуття особою прав власності на майно, оскільки не відносяться до правовстановлювальних документів, на підставі яких здійснюється відповідна реєстрація речових прав на майно.
Крім того за змістом відомостей про окреме нерухоме державне майно (форма №26(д), наданої Фондом державного майна України, позивач є лише балансоутримувачем спірного майна. При цьому, в графі „Дані про державну реєстрацію на право власності" відомості відсутні.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що доводи позивача, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків господарського суду першої інстанції, а тому відсутні підстави для скасування рішення господарського суду.
Колегія суддів вважає, що господарський суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, належним чином дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, а тому, рішення підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України Київський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Державного підприємства „Український державний науково-технічний і проектний інститут промислових технологій" на рішення господарського суду м. Києва від 05.09.2012 року по справі № 5011-62/8869-2012 залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду м. Києва від 05.09.2012 року по справі № 5011-62/8869-2012 залишити без змін.
3. Справу № 5011-62/8869-2012 повернути до господарського суду м. Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Повний текст постанови підписано__26.11.2012 р.__
Головуючий суддя Гаврилюк О.М.
Судді Авдеєв П.В.
Куксов В.В.